aA
Minint 65-ąsias Antrojo pasaulinio karo baigties metines Europoje, SSRS pusėje kovojusiems kariams kai kuriuose Lietuvos miestuose Gegužės 9-ąją galės būti uždegama Amžinoji ugnis, tačiau Vilnius ir Kaunas tokį leidimą davė tik kelioms dienoms, o Klaipėdoje deginti Amžinąją ugnį, kaip pagarbos simbolį žuvusiems sovietų kariams, galima nuolatos. Šiaulių mieste sovietų pusėje kovoję kariai teoriškai taip pat gali būti pagerbiami Gegužės 9-ąją uždegant aukurą, tačiau realiai šįmet to padaryti tikriausiai nepavyks, nes užsitęsė centrinės aikštės rekonstrukcija.
Gegužės 9-ąją Amžinoji ugnis rusens Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)

Europa karinių veiksmų pabaigą Senajame žemyne pamini gegužės 8 d., o Rusija – gegužės 9 d. Dauguma Lietuvos politikų ir istorikų laikosi požiūrio, kad karinių veiksmų pabaiga Europoje mūsų šaliai reiškė antrąją Sovietų Sąjungos okupaciją.

„Tai, be jokios abejonės, ne valstybinė šventė, tai karo pabaiga. Ir šiuo atžvilgiu mes niekada nedrausdavome paminėti, nors, kaip žinia, karas baigėsi gegužės 8 d., jeigu kalbėtume tiksliai. Tačiau Klaipėdoje mes sudarome sąlygas tiems žmonėms, kurie dalyvavo kare, veteranams paminėti šią dieną. Anksčiau jokių problemų mums nekildavo. Pagaliau, tai nemaža dalis Klaipėdos miesto gyventojų, mūsų visuomenės dalis ir visiškai ignoruoti būtų nekorektiška“, - DELFI sakė Klaipėdos meras, liberalcentristas Rimantas Taraškevičius.

Prašė galimybės ugnį už „Gazprom“ pinigus kūrenti nuolat

Kaip DELFI jau rašė, Antrojo pasaulinio karo dalyvių, kovojusių Antihitlerinės koalicijos pusėje, organizacija Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių savivaldybėms pateikė prašymą kare žuvusiems kariams Amžinąją ugnį kūrenti nuolatos. Vilniuje ugnis turėjo rusenti Antakalnio kapinėse, Kaune – Aukštuosiuose Šančiuose, Klaipėdoje – karių kapinėse Skulptūrų parke, Šiauliuose – aikštėje prie šv. Petro ir Povilo bažnyčios.

Kaunas ir Klaipėda tokį leidimą buvo davę, Vilniuje atsakymas taip pat buvo teigiamas, tik su tam tikromis sąlygomis – reikalauta užtikrinti švarą ir tvarką. Šiauliuose nutarta, kad ugnis gali rusenti švenčių ar istorinių sukakčių metu, tačiau ne nuolatos.

Amžinąją ugnį kūrenti prašiusi organizacija žadėjo visas sąnaudas padengti rėmėjo lėšomis. Kaip DELFI tuomet aiškino veteranų organizacijos pirmininkas Julius Deksnys, specialius aukurus sumontuoti arba restauruoti turėjo „Lietuvos dujos“, o visos išlaidos turėjo tekti Rusijos dujų gigantei „Gazprom“.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) patriarchas Vytautas Landsbergis tokį sprendimą įvertino kaip priklausomybės ženklą bei pasipiktino, kad Vilniuje ugnis nežinomam partizanui nerusena, o sovietų kariui – leidimas duotas.

Vilniaus ir Kauno merai priklauso konservatorių-krikdemų partijai.

Kaunas atšaukė leidimą

TS-LKD kilus pasipiktinimui, Kaunas leidimą nuolat deginti Amžintąją ugnį atšaukė. Kaip DELFI sakė Kauno meras Andrius Kupčinskas, sprendimas buvo atšauktas, motyvuojant tuo, kad ugnis nežinomam kariui dega Karo muziejaus sodelyje.

Tačiau, pasak Kauno miesto savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjo Aloyzo Pakalniškio, uždegti ugnį Gegužės 9-ąją veteranams nedraudžiama.

„Mes šitų dalykų jiems neuždraudėme, tik parašėme, kad, mūsų nuomone netikslinga Aukštuosiuose Šančiuose nuolat deginti ugnį, o gegužės 9 d., kiek žinau, jie susirenka kiekvienais metais paminėti“, - DELFI teigė A. Pakalniškis.

Vilniuje minint 65-ąsias britų, amerikiečių, prancūzų bei sovietų pergalės prieš nacių Vokietiją metines Amžinoji ugnis galės rusenti gegužės 1-9 dienomis.

„Buvo nuspręsta leisti Vilniaus kariniam istoriniam susivienijimui „Pamiršti kariai“ uždegti Amžinąją ugnį Vilniaus miesto Antakalnio karių kapinėse š. m. gegužės 1-9 dienomis. Išlaidos už techninę priežiūrą, objekto apsaugą ir atsiskaitymai bus vykdomi įmonės „Lietuvos dujos“ lėšomis“, - teigiama Vilniaus miesto savivaldybės atsakyme DELFI.

Anksčiau leidimas deginti ugnį sovietų kariams taip pat buvo duotas ribotam laikui, jį žadėta pratęsti, jeigu aplink bus švaru ir tvarkinga.

Klaipėdos meras nenori ignoruoti veteranų

Klaipėda, pasak uostamiesčio savivaldybės administracijos direktoriaus Aloyzo Každailevičiaus, leidimą rėmėjo lėšomis kūrenti Amžinąją ugnį davė neribotam laikui. „Jeigu jie dujų turi, tai gali visam laikui kūrenti“, - sakė administracijos direktorius, kurio teigimu aukuras ugniai mieste yra įrengtas, esą tik reikia, kad kas nors finansuotų dujas.

Uostamiesčio meras R. Taraškevičius taip pat patvirtino, jog leidimas kūrenti ugnį išduotas neribotam laikui, tačiau sakė niekada neregėjęs, kad ugnis būtų išties rusenusi. Meras sako nematąs jokių problemų, kad karo veteranai nori paminėti Gegužės 9-ąją, nors pats teigia manąs, jog kariniai veiksmai Europoje baigėsi diena anksčiau.

„Tai, be jokios abejonės, ne valstybinė šventė, tai karo pabaiga ir šiuo atžvilgiu mes niekada nedrausdavome rinktis, nors, kaip žinia, karas baigėsi gegužės 8 d., jeigu kalbėtume tiksliai“, - sakė meras.

Pasak jo, žmonės, norintys pagerbti SSRS pusėje kovojusius ir žuvusius karius, taip pat yra visuomenės nariai, todėl jų ignoruoti nederėtų.

„Pagaliau, tai nemaža dalis Klaipėdos miesto gyventojų, mūsų visuomenės dalis ir visiškai ignoruoti būtų nekorektiška. Mes su tais žmonėmis normaliai kontaktuojame ir kalbamės“, - svarstė R. Taraškevičius.

Šiauliuose ugnį kurti teoriškai galima, bet praktiškai neišeina

Saulės mieste kūrenti Amžinąją ugnį per įvairias sukaktis ar šventes leidžiama, tačiau šįmet minint 65-ąsias karinių veiksmų baigties metines to padaryti tikriausiai nepavyks, nes miesto aikštės rekonstrukcija nebuvo suderinta su paveldosaugininkais, tad darbai šiuo metu yra įstrigę.

„Tokios tradicijos būdavo, kad per šventes ugnis uždegama, tai mes tą patį ir dabar leidome. Kiek žinau, „Gazprom“ buvo skyręs pinigų ir tos vietos turėjo būti sutvarkytos, pakeistas dujotakis, bet išėjo taip, kad projektų nesuderinę su paminklosauga Šiaulių centre išardė karių kapinių pagrindą. Todėl darbai dabar yra sustoję ir, aš bijau, kad gegužės 9 d. iš viso niekas nedegs, nes niekas nesutvarkyta“, - pasakojo miesto meras, liberalcentristas Genadijus Mikšys.

Klausiamas, ar nemano, kad pagarba okupacinės kariuomenės kariams gali būti nederama, G. Mikšys sakė tokių problemų nekeliąs. Politiko manymu, karą sukelia valstybių lyderių apsisprendimas tikslų siekti karinėmis priemonėmis, o paprasti žmonės ir kariai esą už tai nėra atsakingi.

„Mes tokių problemų nekeliame, tikrai nekėlėme problemų ir kiekvienais metais ateinam, padedam vainiką prie tų kapų. Juk tie žuvę žmonės nebuvo Antrojo pasaulinio karo įžiebėjai, karas buvo tarp valstybių, o jame dalyvavo žmonės: vieni žuvo, kiti liko gyvi... Tai pagarba žmonėms. Man atrodo, kad čia nereiktų žiūrėti, ar čia okupantas, ar ne okupantas“, - svarstė G. Mikšys.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Verslas PliusRaminta Rakauskė

Tam tikrais metais pasiėmę paskolas gali sutaupyti ženklias sumas: ragina kreiptis į bankus

Smarkiai išaugusioms palūkanų normoms vis labiau kraustant turinčių paskolas kišenes,...

Mitais apipinta gyvenimo įgūdžių programa: ko iš tikrųjų bus mokomi vaikai? (7)

Vaikai bus mokomi apie lytinius santykius, gėjus ir lesbietes, masturbaciją – tokie ir panašūs...

Bandydami numalšinti galvos skausmą nepadarykite sau meškos paslaugos: gydytoja įspėjo apie galimus pavojus

Kažkada migrena pašaipiai vadinta ponių liga – neva visi tie skundimaisi dėl galvos skausmų...

Skaudi žinia: užgeso į avariją patekusio jaunimo rinktinių futbolininko gyvybė

Lietuvos futbolo federacija ( LFF ) šeštadienio rytą pasidalino tragiška žinia. „Facebook“...

Greta Klimkaitė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Sudėliojo būsimų Lietuvos prezidento rinkimų mozaiką: kai kurios pavardės – netikėtos (11)

Nors prieš artėjančius prezidento rinkimus pagrindinės šalies partijos vis dar slapukauja ir...

Rusijos sąjungininkas suskubo aiškintis po Scholzui duoto pažado Maskva įspėja „nesikišti“ (3)

Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis...

Policijos ieškomas Okuličius – apie gyvenimą po žudynių „Svainijoje“ ir kodėl pabėgo į Ispaniją (15)

Jau daugiau kaip 7 metus Lietuvos policijos visame pasaulyje dėl, įtariama, įvykdytų sunkių...

Gyventojai nustebę – vaikus džiuginusios žaidimų aikštelės staiga tapo pavojingomis (2)

Gyventojai stebisi, kaip ne vieną dešimtmetį niekam nekliuvusios, staiga netinkamomis naudoti ir...

Karas Ukrainoje. Rumunija praneša apie savo oro erdvės pažeidimą iš Rusijos Rusija teigia atrėmusi Ukrainos raketų ataką prieš Belgorodą

Rumunijoje galimai vėl nukrito Rusijos drono likučiai. Kariuomenė ir nepaprastųjų situacijų...