Tarptautinę darbo dieną, gegužės 1-ąją, profsąjungos paminės kartu su Lietuvos socialdemokratų partija, o nuo jų atskilusių ir naują partiją įkūrusių socialdarbiečių kol kas į renginį nepakvietė.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tarptautinė darbo diena pasaulyje švenčiama 132 metus, jos istorija prasidėjo 1886 m. Čikagoje, kai malšinant darbininkų demonstraciją buvo neapsieita be aukų. Tąkart darbininkai į gatves išėjo reikalaudami iki 8 val. sutrumpinti darbo dieną.

Pirmą sykį Tarptautinė darbo diena oficialiai paminėta 1889 m., kai Paryžiaus 2-asis tarptautinis kongresas paskelbė Gegužės 1-ąją viso pasaulio darbininkų solidarumo diena. Ši diena ypač aktyviai buvo minima sovietmečiu, todėl tik atgavus Nepriklausomybę jos buvo visiškai atsisakyta. Vėliau vėl nuspręsta Gegužės 1-ąją įtraukti į švenčių sąrašą.

Tradiciškai profsąjungos Tarptautinę darbo dieną minėdavo su socialdemokratais. Vykdavo eitynės su profsąjungų ir partijos simbolika sostinės gatvėmis. Šiemet bus kitaip - socialdemokratai suskilo, o eitynes pakeis renginys prie Vyriausybės.

Praėjusiais metais daliai jų atskilus ir šiemet įkūrus atskirą partiją, su naujaisiais - socialdarbiečiais darbuotojų atstovai dar nespėjo užmegzti ryšių.

„Socialdemokratų – viena partija. Ten (atskilę) yra socialdarbiečiai. Mes esame su socdemais“, – sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas.

Jis teigė, kad kol kas LPSK neturi užmezgusi kontaktų socialdarbiečiais.

„Jie ką tik įsikūrė. Todėl mes dar neturime gerų kontaktų su jais, ir nesame priėme sprendimų mūsų vadovavimo organuose, ar mes dirbsime su jais. Tai yra diskusijų klausimas“, – sakė A. Černiauskas.

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas teigė, kad jo partija kol kas neplanuoja niekaip minėti Tarptautinės darbo dienos.

„Kol kas nedalyvausime jokiame renginyje. Pas mus vyksta partijos struktūrizacija, steigiame skyrius. Kol kas dar mums per anksti“, – sakė G. Kirkilas.

Gediminas Kirkilas, Živilė Pinskuvienė, Irena Šiaulienė
Gediminas Kirkilas, Živilė Pinskuvienė, Irena Šiaulienė
© DELFI / Orestas Gurevičius

Darbuotojų interesai menkai atstovaujami politikoje

Mykolo Romerio universiteto politinis filosofas Andrius Bielskis konstatavo, kad darbuotojų interesai yra menkai atstovaujami politikų.

„Gintauto Palucko socialdemokratai stengiasi tą daryti, ir kai kurie Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos atstovai – Tomas Tomilinas ir kiti, galbūt, tą daro. Bet to politinio atstovavimo yra mažokai“, – sakė A. Bielskis.

Pasak politinio filosofo Gegužės 1-oji yra svarbi šventė Lietuvai.

„Mes matome, kad profesinės sąjungos bando ją priminti, bet jų aktyvumas menkas, o išnaudojimo ir beteisystės bėda Lietuvoje yra akivaizdi. Aš esu už šitą šventę, ir kviesčiau ir kitus žmones prisidėti“, – sakė A. Bielskis.

Pasak politinio filosofo, profesinėms sąjungoms Lietuvoje priklauso apie 10-12 proc. darbuotojų. Menką darbuotojų dalyvavimą jų veikloje jis siejo su šleifu nuo sovietmečio, kai daugelis profesinių sąjungų buvo politizuotos.

Prie to, pasak politinio filosofo, prisideda ir struktūrinės priežastys.

„Darbovietės yra mažos, ir susiorganizuoti paslaugų sektoriaus žmonėms yra sunku. Dar ir dėl to tos profesinės sąjungos yra nusilpusios. Bet jos yra nusilpusios visame Vakarų pasaulyje“, – sakė A. Bielskis.

Jis pasidžiaugė matąs aktyvėjančius viešojo sektoriaus darbuotojus. Pasak jo, tradiciškai aktyviai savo teises Lietuvoje gina mokytojai. Dabar stebimas medikų bendruomenės suaktyvėjimas.

Reikalaus kelti darbo užmokestį

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija „Solidarumas“ kartu su socialdemokratais Tarptautinę darbo dieną minės antradienį, sostinės Vinco Kudirkos aikštėje.

Solidarizuodamiesi su Europos profesinių sąjungų konfederacijos iniciatyva „Europai reikia atlyginimo didinimo“, jie planuoja priminti, kad darbuotojams laikas kelti darbo užmokestį.

Per renginį vyks dvi diskusijos – apie profesinių sąjungų vietą pilietinėje visuomenėje ir apie tai, kaip piliečių iniciatyvos keičia Europą. Taip pat vyks koncertas. Apsilankę galės paskanauti kareiviškos košės, arbatos, kavos.

Įvairiose pasaulio šalyse Tarptautinę darbo dieną minintys darbininkai ir aktyvistai Gegužės 1-ąją renkasi į audringas demonstracijas ir eitynes, reikalaudami didesnių atlyginimų ir geresnių darbo sąlygų.

Per per eitynes Stambule buvo sulaikyta 70 mitinguoti bandžiusių žmonių, Kambodžoje tekstilės įmonių darbininkai reikalavo iš vyriausybės didesnių atlyginimų, o krizės suveržto Puerto Riko verslininkai protestavo prieš siūlomas taupymo priemones.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

DELFI Agro eksperimentas: ar įmanoma provincijoje susirasti darbą daugiau nei už minimumą (5)

Vasaros sezonu norintys užsidirbti moksleiviai ar studentai dažnai traukia į užsienio šalis,...

Audringos abiturientų naktys: išnuomoti viešbučiai, pribloškiančios suknelės ir alkoholio paieškų maršrutai (95)

Vieni paskutines mokyklines šventes švenčia pompastiškai, kiti kukliai, o treti traukia į...

Vienas prieš Ballus paliktas Šeškus: pakriko nervai ir sveikata, nebenoriu treniruoti (130)

Tėtušio klyksmai, apatiškos ir net per rungtynes sugebančios užsnūsti jo atžalos,...

Toupane'o sezono rungtynės priartino „Žalgirį“ prie pusfinalio (20)

Eurolygos finalo ketverto turnyre savaitgalį sėkmingai pasirodęs Kauno „Žalgiris“ užtikrinta...

Geriausios Lietuvos gimnazijos abiturientai pademonstravo paskutinio skambučio įvaizdžius (22)

Ketvirtadienio popietę paskutinio skambučio šventė vyko ir geriausia Lietuvos mokykla šįmet vėl...

Ar tiesa, kad lėktuvo variklis gali įtraukti žmogų? (1)

Tikriausiai esate girdėję įvairių istorijų apie tai, kaip lėktuvų varikliai įtraukė aplink...

Lietuvių šeima vienui viena praleido nakį Afrikos dykumoje: pažadino šnaresys (2)

Lietuvių šeima, keliaujanti po Namibiją, Afriką, jau pirmą dieną išsiaiškino, kad tai labai...

Alyvuogių aliejaus someljė: net „extra virgin“ aliejus nebūtinai turės ką nors bendra su alyvuogėmis (16)

Vienintelė Lietuvoje alyvuogių aliejaus someljė ir pirmoji Rytų Europoje sertifikuota...

Butų nuoma trijuose Lietuvos miestuose: ką siūlo už 250 eurų? (8)

Pigus, patogus, pakankamai erdvus butas dviems už 250 eurų – kokių variantų gali pasiūlyti...

Viena didžiausių aviacijos paslapčių ir toliau kursto teorijas: mes dar nieko nežinome (9)

Australų tyrėjai, ketverius metus ieškoję dingusio MH370 reiso lėktuvo, tvirtina, kad lėktuvas...