aA
Birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną – visa šalis minės 79-ąsias tremties pradžios Lietuvoje metines. COVID-19 virusas šiemet pakoregavo ne vien daugelio minėjimų, bet ir „Misija Sibiras“ organizuojamos akcijos „Ištark, išgirsk, išsaugok“ eigą. Organizatoriai akciją nusprendė perkelti į virtualią erdvę, o pačią Gedulo ir vilties dieną kviečia įprasminti nauju simboliu – liepos žiedu.
Gedulo ir vilties dienai paminėti projektas „Misija Sibiras“ pristato dvi naujoves
© Misija Sibiras

„Ištark, išgirsk, išsaugok“ keliasi į virtualią erdvę

Kasmet birželio 14-ąją – Gedulo ir vilties dieną – siekiant pagerbti tūkstančius nuo tremties nukentėjusių tautiečių, skirtinguose Lietuvos miestuose „Misija Sibiras“ organizuoja tremtinių bei politinių kalinių vardų, pavardžių bei likimų skaitymus, kurie trunka visą parą. Skaitymų eilėse įvairiuose miestuose įprastai laukia šimtai žmonių, norinčių paskaityti keletą puslapių iš tremtinių vardų ir likimų knygos.

Tačiau šiemet akcijos organizatoriai, siekdami nesukurti terpės COVID-19 viruso plitimui, „Ištark, išgirsk, išsaugok“ nusprendė perkelti į virtualią erdvę, sukurdami specialią Gedulo ir vilties dienos platformą, pasiekiamą adresu www.birzelio14.lt.

Gedulo ir vilties dienai paminėti projektas „Misija Sibiras“ pristato dvi naujoves
© Misija Sibiras

Šiemet skaitymai bus įgyvendinami vaizdo skambučių pagalba, susisiekiant su visais iš anksto užsiregistravusiais į skaitymus. Pasak organizatorių, taip akcija taps dar labiau prieinama tautiečiams ne vien Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Skaitymai, kaip ir įprasta, truks parą laiko, tikimasi įgarsinti keliasdešimt tūkstančių tremtinių bei politinių kalinių vardų ir likimų.

„Tremtinių vardų ir likimų skaitymai tapo neatsiejama Gedulo ir vilties dienos minėjimo dalimi taip, kaip Tautiškos giesmės giedojimas liepos 6-ąją ar sausio 13-osios laužai. Akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ surado savo vietą tiek jaunų žmonių, tiek senjorų, kurie patys patyrė tremtį, tarpe, todėl visais būdais stengiamės šią tradiciją išlaikyti.

Suprantame, jog dauguma buvusių tremtinių priklauso rizikos grupei, tad jų dalyvavimas, kad ir nedidelio masto renginiuose, yra apribotas, būtent todėl skatiname jų artimuosius pagelbėti vyresniems žmonėms prisijungti prie akcijos virtualiai ir, žinoma, dalyvauti patiems. Juk tai, kad pasikeitė akcijos forma, nepakeičia jos prasmės – išsaugoti tūkstančius ištremtų ir įkalintų žmonių likimų“, – teigia projekto „Misija Sibiras“, organizuojančio akciją, vadovė Aistė Eidukaitytė.

Gedulo ir vilties dienai paminėti projektas „Misija Sibiras“ pristato dvi naujoves
© Misija Sibiras

Liepų žydėjimas – naujas Gedulo ir vilties dienos simbolis

Jau penktus metus iš eilės vyksiančią „Ištark, išgirsk, išsaugok“ akciją šiemet organizatoriai nusprendė įprasminti nauju simboliu – liepos žiedu. Toks simbolis pasirinktas ne atsitiktinai, nes, pasak Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytojo Norberto Černiausko, liepų ir jų žydėjimo motyvas daug kur randamas liaudies kūryboje, dainose, o taip pat ir tremtinių eilėraščiuose.

„Daugelio tremtinių atsiminimuose apie Lietuvą liko žiedų, žalumos, medžių vaizdinys. Dalis tremtinių buvo išvežti į tolimą šiaurę, kur apskritai mažai kas žydėjo, todėl jie prisimindavo Lietuvos gamtą. Jei neklystu, per pirmąją trėmimų bangą jau buvo kai kur pradėjusios skleistis liepos, todėl tai gali būti vos ne paskutinis vaizdinys, kurį matė lietuviai prieš palikdami tėvynę“, – aiškina N. Černiauskas. Taip pat istorikas pastebi, kad žodis liepa buvo ir populiarus partizanų slapyvardis.

Gedulo ir vilties dienai paminėti projektas „Misija Sibiras“ pristato dvi naujoves
© Misija Sibiras

Dizaino agentūros „andstudio“ įkūrėjas ir vadovas Augustinas Paukštė, kūręs simbolį su savo komanda, pastebi, kad apie reikšmingus istorinius įvykius reikia ne tik kalbėti, bet ir juos identifikuoti. „Dažnai ženklai padeda lengviau ir betarpiškiau suprasti tam tikrų datų svarbą, jas lydėjusius simbolius. Kuriant ženklą, norėjome pažvelgti į šią temą kitu kampu, jaunajai kartai ne tik priminti, bet ir įkvėpti pagarbos, ryžto, meilės istorijai, praeičiai ir tėvynei.

Manome, kad teigiamas ir šviesus liepos simbolis ne tik įprasmina jautrų ir negailestingą šios datos aspektą, bet ir geba atskleisti bei parodyti teigiamas emocijas: viltį ir pasiryžimą judėti pirmyn“, – sako A. Paukštė.

„Dauguma atmintinų dienų turi tam tikrus savo ženklus, simbolius, tačiau vis jautėme, jog Gedulo ir vilties diena dar nėra suradusi savo vietos ir identiteto atmintinų dienų sąraše, ypač jaunų žmonių tarpe. Būtent todėl nusprendėme Lietuvai padovanoti simbolį, kuris įprasmintų šią dieną, kuriuo norėtųsi dalintis ir kuris atskleistų ne vien tremtinių, bet ir šiandieninės kartos ryžtą išlaikyti istorinę atmintį. Iš to gimė ir pagrindinė šių metų akcijos žinutė – „ryžtas žydėti“, – teigia A. Eidukaitytė.

„Misija Sibiras“ jau 15 metų stengiasi išsaugoti tremties istoriją, norintys prisidėti prie projekto, kviečiami tai padaryti aukojimo platformoje aukok.lt.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Net 27 Europos šalyse COVID-19 atvejai krenta, nesiseka tik Lietuvai ir Danijai: kokia vasara laukia (198)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, 17–18 savaitėmis, palyginti su...

1,5 milijono žmonių Galimybių pasu galės naudotis iškart: kokios papildomos paslaugos laukia (213)

Ekonomikos ir inovacijų minsiterija skaičiuoja, kad nuo pirmadienio startuosiančiu Galimybių pasu...

Analitikai: Rusija demaskuota, prie pabaigos artėja ištisa era (123)

6-ajame praeito amžiaus dešimtmetyje pačiame Rusijos sostinės centre pastatyta milžiniška ir...

Aiškėja tragedijos Liolių miestelyje detalės: mergytės žuvo greičiausiai netyčia įkritusios į tvenkinį (110)

Kelis šimtus gyventojų turintį Liolių miestelį Kelmės rajone pirmadienio vakarą sukrėtė...

The Economist | D+

Paviešino protu sunkiai suvokiamą COVID-19 statistiką: tai parodo tikrąją pandemijos kainą

Praėjusią savaitę „The Economist“ paskelbė apytikrius duomenis, kiek, jų skaičiavimu,...

Verslas apie siūlomus karantino pakeitimus: būtų išlyginti klientų srautai, padidėtų saugumas

Vyriausybei trečiadienį ketinant svarstyti leidimą atidaryti prekybos centrus ir savaitgaliais bei...

Nuotolinių posėdžių kuriozai nesibaigia: vonioje kamerą įjungęs pusnuogis Kęstutis Masiulis sutrikdė kolegas (69)

Nuotolinių Seimo komitetų posėdžių kuriozai – nesibaigia. Antradienio rytą vykusio Seimo...

KT teisėju paskirtas Mizaras: Partnerystės įstatymo projektas nesikėsina į konstitucinę šeimos sampratą (122)

Šiuo metu derinamas Partnerystės įstatymo projektas nesikėsina į santuokinę vyro ir moters...

Deividas ir Katažina Zvonkai atvėrė naujųjų namų duris: dirbam ir uždirbam ne tam, kad vėjais paleistume pinigus (1)

Praėjusių metų pabaigoje Katažina ir Deividas Zvonkai pradėjo naują gyvenimo etapą ir...

Seimui teikiami atnaujinti biudžetai: pokyčiai laukia darbuotojų, verslininkų, pensininkų papildyta (116)

Antradienį Seimui pateikti atnaujinti 2021 metų valstybės ir „Sodros“ biudžetai. Sveikatos...