aA
Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos atsisakymas pakeisti nelietuviškus gatvių pavadinimų užrašus, yra nepagrįstas: nacionaliniai teisės aktai aiškiai nustato, kad gatvių pavadinimų užrašai turi būti pateikiami tik valstybine kalba.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Taip galutinėje ir neskundžiamoje nutartyje paskelbė Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), Šalčininkų valdžiai nurodęs, jog rajone gatvių pavadinimai negalės būti nurodomi lenkų ir rusų kalbomis.

Pakeisti gatvių pavadinimus savivaldybės tarnautojai privalės Kalesninkuose, Daugidonyse, Purvėnuose, Mantviliškėse, Eišiškėse, Dieveniškėse, Jašiūnuose, Žagarinėje, Jašiūnų geležinkelio stotyje, Turgeliuose, Šalčininkėliuose, Pabarėje, Tetėnuose, Baltojoje Vokėje ir Rūdninkuose.

Jeigu šio reikalavimo savivaldybė nevykdys, jos atsakingiems darbuotojams gresia nuobaudos už teismo sprendimo nevykdymą.

Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą palikęs galioti LVAT nurodė, kad šioje byloje nėra nustatyta jokių išskirtinių aplinkybių, kurių pagrindu neturėtų būti taikomas precedentas – jau anksčiau kitoje byloje buvo nuspręsta, kad gatvių pavadinimai turi būti rašomi tik lietuvių kalba.

Pakeisti gatvių pavadinimų lenteles reikalavo Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje. Su tokiu reikalavimu Šalčininkų rajono savivaldybė nesutiko ir teisinosi, kad gatvių pavadinimų lentelių pakabinimas yra seniūnų funkcija.

Pasak savivaldybės tarnautojų, seniūnai nenukabino lenkiškai parašytų gatvių pavadinimų, nes esą „gyventojai atsisakė nuimti lenteles nuo gyventojams priklausančių namų, kad gatvių pavadinimų lentelės padarytos gyventojų lėšomis ir kad nėra tvarkos, kaip šiuo atveju nukabinti lenteles“.

Teismui taip pat buvo nurodyta, kad Baltosios Vokės seniūnija jau yra pakeitusi gatvių pavadinimų lenteles. Be to, kaip buvo pažymima teisme, Šalčininkų rajono savivaldybėje gyvena daugiau kaip 80 proc. lenkų tautybės gyventojų.

Su tokia pozicija nesutikęs teismas pažymėjo, kad Valstybinės kalbos įstatyme nustatyta, jog šis įstatymas nustato valstybinės kalbos vartojimą viešajame Lietuvos gyvenime, valstybinės kalbos apsaugą, kontrolę ir atsakomybę už Valstybinės kalbos įstatymo pažeidimus.

„Įstatyme yra nustatyta, kad Lietuvos Respublikos valstybinė kalba yra lietuvių kalba (…), Lietuvos Respublikoje viešieji užrašai yra valstybine kalba, tautinių bendrijų organizacijų pavadinimai, jų informaciniai užrašai greta valstybinės kalbos gali būti pateikiami ir kitomis kalbomis Gatvių, pastatų, statinių ir kitų objektų pavadinimai, pateikiami lentelėse, užrašuose, informaciniuose ženkluose ar pavadinimų lentelėse turi būti nurodomi taip, kaip jie yra įregistruoti Adresų ar Nekilnojamojo turto registre“, – teismas pabrėžė, kad savivaldybės administracija nepateikė įrodymų, kad naudojami gatvių pavadinimai ne lietuvių kalba yra įregistruoti registre.

Pasak teisėjų, nacionaliniai teisės aktai vienareikšmiškai yra nustatę, jog gatvių pavadinimų užrašai turi būti pateikiami valstybine kalba, gatvių pavadinimai negali būti laikomi tautinės bendrijos organizacijos pavadinimais ar tokios bendrijos informaciniais užrašais.

„Gyvenamųjų vietų gatvių pavadinimų lentelėse gali būti vartojama tik oficiali vietovardžių forma, nes tai susiję su valstybinės kalbos vartojimu viešajame gyvenime, ir tokia informacija nepatenka į Valstybinės kalbos įstatymo reglamentavimo sferą“, – nurodė teismas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (136)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (5)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (325)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (105)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (220)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...

Ką iš tiesų reiškia sapnai apie seksą? (14)

Jei ramų jūsų miegą kada nors buvo sudrumstę sapnai apie seksą, žinote, kad kartais dėl jų...

Ką valgė pasaulio diktatoriai: juos kamavo polinkis į kanibalizmą ir paranoja būti nunuodytiems (20)

Esi tai, ką valgai, taip pat – kaip ir su kuo valgai. Maistas turi įtakos nuotaikai, žarnyno...

Iš Putino elito sluoksnių – netikėta kritika Kremliui (84)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas visada kerta atgal, kai pajunta jam daromą spaudimą. Bet,...