Doc. Gintauto Stankūnavičiaus pasaulio orų apžvalga ir prognozės.

Pirmas rimtas išbandymas žiemiškais orais. Ir ne tik transportui, oro navigacijai, bet ir elektros energijos tiekėjams, komunaliniam ir privačiam ūkiui bei gamtai. Šią savaitę didesnę Europos žemyno dalį užėmė aukšto slėgio sritis, kurios rytinėje periferijoje įsitvirtino šalta ir sausa oro masė. Atlanto ciklonų veikla virš Europos buvo laikinai sustabdyta, tačiau ji išliko virš Viduržemio jūros bei Balkanų, o taip pat virš europinės Arkties dalies.

Taigi, didelio masto ir gilus ciklonas savaitės viduryje pajudėjo nuo rytinės Grenlandijos link Skandinavijos. Tokios trajektorijos ir dar didelio erdvinio masto ciklonai paprastai ilgalaikės šilumos į Europą neatneša, tačiau beveik visad susiję su staigia orų kaita, dideliu kritulių kiekiu ir ryškiais terminiais kontrastais. Pavyzdžiui, praėjusį ketvirtadienį meteorologijos stotys registravo labai didelius paros oro temperatūros svyravimus – iki 10–15 °C. Stipriausiai tai pasireiškė pietinėje ir pietvakarinėje Lietuvos dalyse.

Be to, buvo fiksuoti ir vienalaikiai dideli teritoriniai oro temperatūros kontrastai – nuo +9 – +10 °C pajūryje iki -9 – -10 °C pietrytiniame Lietuvos pakraštyje. Taip nutiko dėl labai šilto ir drėgno oro pleišto vienoje ciklono dalyje (pietrytinėje) ir labai šalto oro susikaupusio priešakinėje ciklono periferijoje. Nors rytinę Lietuvos dalį ciklono šiltasis frontas pasiekė dar ketvirtadienio rytą, bet apatiniame atmosferos sluoksnyje susikaupusio šalto oro jis išstumti nepajėgė – oro temperatūra pakilo aukštesniuose sluoksniuose, o priežemyje ne. Ir tik praėjus šaltam atmosferos frontui, kuris pasižymi didele oro turbulencija, tas šaltas oras buvo pastumtas toliau į rytus.

Todėl priešingai negu pajūryje, rytinėje dalyje atšilo tik praėjus šaltam atmosferos frontui (pagal klasikinę ciklonų raidos teoriją oras turėtų atšalti). Gausūs buvo ir krituliai, kurie pajūryje daugiausiai iškrito lietaus pavidalu, o centrinėje ir rytinėje šalies dalyje – sniego. Storiausia sniego danga susidarė šalies rytuose ir šiaurės rytuose – 15–20 cm, taip pat šiaurės vakaruose (12–16 cm). Tiesa, vėliau užėjus lietui ji smarkiai suplonėjo ir šiandien rytą vietomis rytiniuose rajonuose ir Žemaičių aukštumoje siekia 7–12 cm, kitur 0–5 cm, o pajūryje ir pamaryje – be sniego.

Šis gilus buvęs ciklonas labai lėtai traukiasi į rytus ir Lietuvoje orus dar veiks ir šiandien, ir šiek tiek rytoj. Šiandien visur truputį pasnigs, orai vės. Oro temperatūra dieną laikysis 0 – -5 °C, pajūryje – 0 – +2 °C, kitą naktį -2 – -7 °C. Rytoj ciklonas galutinai nusilps ir jo energiją perims stiprėjantis pietinis ciklonas virš Juodosios jūros. Slėgis Lietuvoje kils, orai toliau šals.

Pragiedrėjus pirmadienio ir antradienio naktimis vietomis (daugiausia šiaurinėje dalyje) oro temperatūra kris iki -10 °C ir žemiau. Minėtas pietinis (Juodosios jūros) ciklonas, nors ir labai aktyvus savo kritulių zona aplenks Lietuvos teritoriją iš rytų ir tik šiaurės rytiniuose ir šiauriniuose šalies pakraščiuose, tikėtina, iškris nedidelis sniegas susijęs su šiuo ciklonu.

Tačiau sekantis ciklonas, pirmadienį sustiprėjęs virš šiaurinės Italijos ir praslinkęs per rytinę Vidurio Europos ir vakarinę Ukrainos dalį, savo kritulių zona (sniegas) trečiadienį pasieks rytinę Lietuvą, todėl Rytų ir Šiaurės rytų Lietuvoje ne tik snigs, bet ir pustys, o oro temperatūra sieks -3 – -8 °C. Antroje savaitės pusėje vėl stiprės eilinis pietinis ciklonas virš Alpių regiono ir apie penktadienį savo kritulių zona (sniegu) pasieks Lietuvą. Apibendrinant šio savaitgalio ir kitos savaitės orus galima teigti, kad greitai atlydžio nesulauksime, o sniego danga ypač rytiniuose ir šiauriniuose rajonuose palaipsniui storės.

Kitą savaitę šalčiau, nei įprasta bus šiaurinėje ir vakarinėje Europos dalyje, ypač Skandinavijoje, Suomijoje ir šiaurės vakarinėje Rusijos dalyje. Aukštesnė nei daugiametė oro temperatūra bus pietiniame Balkanų pakraštyje, rytinėje Viduržemio jūros regiono dalyje bei Juodosios jūros regione.

Jeigu didesnėje Europos dalyje laukiamas ankstyvas orų atšalimas, tai rytinėje ir centrinėje JAV dalyje oro temperatūra bus gerokai aukštesnė už daugiametę. Ypač Teksase, Arkanzase, Luizianoje ir Misisipėje, kur dienos oro temperatūra kils iki +20 – +25 °C.

Ilgalaikių oro prognozių duomenys rodo, kad šaltesni, nei įprastai orai šiaurinėje Europos dalyje (ir Baltijos regione) išsilaikys pirmą gruodžio mėnesio pusę, o šiltesnių orų Lietuvoje galėtume tikėtis antroje gruodžio pusėje.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)