„Turbūt visi suprantate, kad toks jau esu. Negaliu susitaikyti su neteisybe“, – per spaudos konferenciją kalbėjo D. Gaižauskas.

Jis yra įsitikinęs, kad laikėsi visų teisės aktų, ir teigė asmeniškai su ministru konsultavęsis, kaip turėjo elgtis.

„Kovo 29 d. paskambinau ministrui, paaiškinau aplinkybes, pasakiau, kad rezultatas neigiamas, paklausiau, ar būtina izoliuotis. Ministras atsakė, kad neatitinku saviizoliacijos sąlygų. Galiu dalyvauti NSGK posėdyje, taip pat – ir plenariniame posėdyje. Nurodė, kad, kai vykdysime posėdį, turime imtis apsaugos priemonių“, – sakė D. Gaižauskas.

Parlamentaras chronologiškai paaiškino, kaip vystėsi įvykiai po to, kai jo patarėjai buvo nustatytas koronavirusas.

„(Kovo 25 d.), 11.51 val., man paskambino patarėja ir pranešė, kad jai nustatytas koronaviruso atvejis“, – sakė D. Gaižauskas.

Pasak parlamentaro, jo patarėja paaiškino, kad diagnozę sužinojo per portalą „esveikata.lt“, informavo visus atsakingus asmenis Seime ir asmenis, su kuriais susitiko. Jis paaiškino paskui susisiekęs su NSGK biuro vadovu, buvo pradėta vykdyti dezinfekcija biuro patalpose.

D. Gaižauskas taip pat pabrėžė, kad paskutinė diena, kai patarėja lankėsi Seime, buvo kovo 17 d. Jis taip pat tikino, kad tiesioginio kontakto su ja neturėjo.

Tačiau kovo 27 d., apie 11 val., žinodamas, kad kovo 30 d. turi vykti NSGK posėdis, kuriame dalyvaus Valstybės saugumo departamento vadovas ir galimai kiti svečiai, o kovo 31 d. numatytas plenarinis posėdis, jausdamas tam tikrus simptomus (gerklės, galvos skausmą, kosulį), jis nusprendė kreiptis koronaviruso karštąja linija 1808 ir paprašyti, kad būtų atliktas testas.

„Nei prašiau mobiliojo patikrinimo punkto vadovo, nei kreipiausi į ligonės vadovą, nei prašiau ministro, kad mane per galines duris įvestų, dariau tai kaip visi piliečiai. Paskambinęs prisistačiau tik tada, kai prašyta“, – kalbėjo D. Gaižauskas.

Kadangi jis pasakė esąs iš Marijampolės, jam buvo paskirtas tyrimas 15.20 val. to miesto mobiliajame patikrinimo punkte, į kurį jis ir atvyko.

„Man buvo paimti mėginiai, pasakyta, kad po 24 val. gausiu atsakymą, iki tol negaliu niekur išeiti“, – sakė D. Gaižauskas.

Parlamentaras parodė skaidrę su kovo 28 d. žinute, kur rašoma, kad rezultatas neigiamas, „tačiau privaloma tęsti saviizoliaciją“. Jis teigė, kad tuo metu žinutė buvo suformuluota pagal kovo 16 d. sveikatos apsaugos ministro A. Verygos patvirtintą tvarką.

Jis perskaitė visą teisės aktą, pagal kurį 14 d. izoliuotis turi asmuo po paskutinės atvykimo į Lietuvą arba po paskutinės sąlyčio su užsikrėtusiuoju dienos. Arba jeigu yra toks atskiras sveikatos apsaugos ministro įsakymas. Jis teigė neatitikęs tų kriterijų. Ir, kaip jau minėta, dar asmeniškai atsiklausęs ministro nuomonės.

Paaiškino savanorystės aplinkybes

Per spaudos konferenciją jis paaiškino ir aplinkybes dėl savanorystės. Parlamentaras informavo, kad savanorystės akcijoje dalyvavo kovo 20 d., kai Seime dar net nebuvo žinoma apie patvirtintą koronaviruso atvejį.

„Tik po penkių dienų gautas pranešimas, kad Seimo kanceliarijos darbuotoja, kuri yra ir mano patarėja, užsikrėtė koronavirusu“, – sakė D. Gaižauskas.

Kasčiūno nuomone, padarytas nusižengimas

Į spaudos konferenciją atvyko ir opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos parlamentaras Laurynas Kasčiūnas. Jis savo pasisakymą pradėjo teiginiu, kad D. Gaižauskas padarė didelį nusižengimą.

„Kovo 27 d. ryte galiojo algoritmas, pagal kurį testą galėjo padaryti tik tas žmogus, kuris jaučia simptomus. Jūs atitinkate tik vienintelį simptomą – kosulį (Jūsų teigimu), ir arba yra grįžęs iš užsienio, arba turėjo sąlytį su užsikrėtusiu žmogumi. Kodėl Jums buvo leista daryti testą pagal tą algoritmą? (…) Ar minėjote pokalbio metu, kad esate Seimo narys? Ir ar sakėte pokalbio metu, kad turėjote kontaktą, nors mums visiems teigėte, kad kontakto neturėjote?“ – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Pasak parlamentaro, jeigu tas buvo paminėta, vadinasi, jis melavo.

„Visos abejonės būtų išsklaidytos, jei kreiptumėtės 1808 ir paprašytumėte pateikti asmeninį pokalbį“, – sakė L. Kasčiūnas.

Pakeista iki tol galiojusi tvarka

Kaip jau skelbta, tam, kad bent iš dalies būtų galima teisiškai pateisinti Seimo nariui, „valstiečiui“ D. Gaižauskui atlikto koronaviruso testo aplinkybes ir turėti tam teisinį pagrindą, Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) šiomis dienomis skubiai pakeista koronaviruso mėginių tepinėlių paėmimo tvarka, asmenų izoliacijos taisyklės ir net mobiliųjų punktų darbo tvarkos aprašas. Pakeistas net COVID-19 ligos apibrėžimas.

Tai paaiškėjo po to, kai į „Delfi“ žurnalistę kreipėsi karštosios linijos 1808 savanoris.

„Noriu su jumis pasidalyti įdomiu sutapimu, kuris nutiko per šiandieninį budėjimą. Apie 15 valandą buvo paskelbta pertrauka ir atėjusi moteris į mūsų kompiuterių sistemą įkėlė naują algoritmo tekstą, kurį mes turime skaityti asmeniui, skambinančiam tel. 1808 ir registruojamam koronaviruso testui atlikti. Naujame tekste neliko testuojamam asmeniui prievolės izoliuotis 14-ai dienų, jeigu jo testo rezultatas yra neigiamas, nors anksčiau tokia sąlyga buvo imperatyvi, ir mes nuo to pradėdavome pokalbį registruodami pacientą testui atlikti“, – vėlų ketvirtadienio vakarą, balandžio 2-ąją, Delfi žurnalistei sakė susisiekęs linijos 1808 savanoris.

Anot jo, niekas nepaaiškino, kodėl taip daroma, nors ne vienas iš skambučius priimančių operatorių viešai nuogąstavo, kad toks sprendimas gali smarkiai padidinti pandemijos riziką, nes net ir po neigiamo testo, jei asmuo buvo ką tik užsikrėtęs, infekcija jau galėjo būti organizme ir asmuo galėjo ją platinti, nors susirgimo požymiai dar neišryškėję ir testas ligos neparodė.

„Keisčiausiai pasirodė, kad šitie pakeitimai, lyg tyčia, labai palankūs Seimo nariui, ir toks sutapimas, kad jie daromi tada, kai jūs paviešinot įtarimus dėl Gaižausko daryto testo aplinkybių, kelia labai daug abejonių, ar taip nėra bandoma „išsukti“ kolegos, net statant į pavojų likusią Lietuvos visuomenės dalį ir švelninant izoliacijos sąlygas“, – teigė pašnekovas.

Iki tol, pasak kalbėjusiojo, kiekvienas asmuo, kurį užregistruodavo testui daryti, buvo laikomas potencialiu koronaviruso nešiotoju, net jei jis nebuvo grįžęs iš užsienio per paskutines 14-a dienų, nebuvo turėjęs sąlyčio su užsikrėtusiuoju koronavirusu, tačiau jam staiga pasireiškė šiai ligai būdingų simptomų – karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas.

Visi nukreiptieji testui atlikti po jo būdavo siunčiami privalomai 14-a dienų izoliuotis, nepriklausomai nuo testo rezultato. Po pakeitimų neigiamo testo sulaukusiems asmenims, jeigu jie nekeliavo ir neturėjo sąlyčio, saviizoliacija tapo neprivaloma.

Po Delfi publikacijos apie tai, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas D. Gaižauskas pažeidė saviizoliacijos dėl koronaviruso plitimo užkardymo sąlygas, kai po testo atlikimo nesiėmė 14-os privalomų dienų saviizoliacijos, Seimo narys, konservatorius Laurynas Kasčiūnas kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją ir paprašė įvertinti kolegos elgesį.

D. Gaižauskas griežtai neigia tai, kad tvarkos pakeitimas susijęs su jo atveju. Jo nuomone, tuos pakeitimus lėmė tai, kad į Lietuvą atkeliavo didelė siunta mėginių.