aA
Šeštadienio rytą Alytaus rajono savivaldybėje sušauktas ekstremalių situacijų komisijos posėdis, reaguojant į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išplatintą pranešimą, kad Alytaus rajone teršalų paveiktose teritorijoje paimto žaliavinio pieno mėginiuose rasta dioksinų, kurie viršija didžiausią leistiną koncentraciją.
Gaisras Alytuje
Gaisras Alytuje
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas gyventojus ragina elgtis atsakingai ir užtikrina, kad rajono žmonės, nukentėję nuo gaisro padarinių, be dėmesio neliks, sakoma Alytaus rajono savivaldybės pranešime.

„Jeigu reikia, inicijuosime papildomus tyrimus. Be pagalbos nepaliksime taip pat Alovės, Butrimonių, Punios, Miroslavo seniūnijų žmonių. Nes ir šiose vietovėse buvo juntamas momentinis degėsių, smogo kvapas. Ypač pergyvenu dėl Alytaus seniūnijos ūkininkų, kurių ateis neaiški.

Situacija Miklusėnuose ir aplinkiniuose kaimuose labai rimta. Reikalausime iš atsakingų institucijų, kad žmonėms pateiktų visus atsakymus dėl galimų grėsmių sveikatai, kad imtųsi prevencinių priemonių, kad ūkininkams būtų padengti nuostoliai“, – kalbėjo A. Vrubliauskas.

Mero kvietimu rajono ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavo žemės ūkio ministras Andrius Palionis, VMVT direktorius Darius Remeika, chemijos mokslų daktaras Donatas Žmuidinavičius.

VMVT Alytaus padalinio vadovas Romas Černius informavo, kad šių metų spalio 21 d., kai gaisras dar nebuvo užgesintas, paimti 5 žaliavinio pieno mėginiai. Dviejuose rasta dioksinų, viršijančių leistinas normas. Patikrinta pieno perdirbimo įmonė Alytuje. Jos produkcija saugi naudoti.

Dioksinų kiekis 8 kartus viršijo normą Karklynų kaime esančiame pieno ūkyje. Genių pieno supirkimo punkte, apie 6 km nuo gaisravietės, dioksinų rasta 2,5 karto daugiau.

Maisto ir veterinarijos tarnyba užtikrina, kad užkrėstas pienas į rinką nepateks. Tarnyba uždraudė pieno supirkėjams supirkti pieną iš kaimų, kurie patenka į užkrėstą zoną.

Tuo metu Rutkos kaime ūkininko ūkyje paimtuose pieno mėginiuose teršalas neviršijo leistinos normos, nes ūkininkas elgėsi atsakingai: gyvulius laikė daržinėje, šėrė paruoštais pašarais.
VMVT atstovai informavo, kad šeštadienį paėmė 31 žaliavinio pieno mėginį iš ūkininkų, kurie laiko 3 ir daugiau karvių.

Tarnybos direktorius D. Remeika pažymėjo, kad žaliaviniai pieno mėginiai bus imami kasdien. Taip pat bus tiriami naminiai gyvūnai, tikrinamos mėsos perdirbimo įmonės, kurios superka skerdieną, ypač iš ūkininkų Alytaus seniūnijoje.

Teritorijose, kuriose jautėsi smogo, degėsių kvapas, siekiant apsaugoti save ir savo šeimos sveikatą, draudžiama valgyti daržoves, vaisius, uogas, mėsos, pieno produktus, kiaušinius, gerti pieną. Neatmetama galimybės, kad dalį gyvūnų gali tekti išskersti ir utilizuoti.

Chemijos mokslų daktaras D. Žmuidinavičius pataria nežvejoti Nemune ir kūdrose, kurios patenka į užterštą teritoriją. Pasak chemiko, dioksino daugiau pasisavinama ne kvėpuojant, bet valgant užkrėstą maistą. „Šis teršalas kaupiasi gyvūnų, žuvų, žmogaus organizme kepenyse, riebaliniuose sluoksniuose. Ilgainiui gali sukelti genetinius pakitimus organizme“, – aiškino chemikas. Jis pažymėjo, kad gamtai išsivalyti nuo teršalų prireiks laiko.

VMVT informuoja, kad paimti vandens ir želmenų mėginiai tyrimams atlikti. Alytaus rajono savivaldybės iniciatyva paimti ir Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui priduoti daržovių mėginiai.

Tyrimų rezultatus planuojama turėti kitos savaitės pradžioje. Dalį tyrimų gali tekti atlikti užsienio laboratorijose, nes Lietuvoje nėra nustatytos metodikos.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Alytaus departamento atstovė pranešė, kad spalio 23 d. paimti dirvožemio tyrimai Taukotiškių, Raudonikių, Užubalių kaimuose, Venciūnų ikimokyklinio ugdymo skyriuje, Mardosų kaime Prienų rajone, 10,2 km nuo gaisro židinio, taip pat Alytuje: prie Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro, darželio „Putinėlis“. Tiriama sunkieji metalai, policikliniai angliavandeniliai.

Dėl gaisro Alytuje pirmadienį šaukiamas Vyriausybės Nacionalinio saugumo komisijos posėdis. Jis šaukiamas premjero Sauliaus Skvernelio iniciatyva „esant neatidėliotinai svarstytinam klausimui dėl gaisro Alytuje sukeltų padarinių vertinimo ir jų šalinimo priemonių“. Posėdyje dalyvaus Alytaus rajono savivaldybės meras A. Vrubliauskas, atsakingų institucijų vadovai, ministrai. Bus tariamasi dėl koordinuotų institucijų veiksmų, kompensacijų ūkininkams.

Antradienį posėdis dėl gaisro padarinių masto planuojamas ir Prezidentūroje.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.2500

Top naujienos

STT paviešinus faktus Puidokas pateikė savo versiją dėl užsidarymo tualete ir prabilo apie pavojų gyvybei (127)

Penktadienį pranešta, jog Specialiųjų tyrimų tarnybos ( STT ) pareigūnų veiksmai prieš Seimo...

Seimas priėmė sprendimą dėl nukentėjusių verslų: liepą įsigalios laikina PVM lengvata

Pusantrų metų nuo liepos 1 dienos lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM) bus...

Nutylėtas skandalas: po grasinimų nužudyti buvo sustiprinta tuomečio premjero Skvernelio apsauga (277)

Vadovybės apsaugos departamento (VAD) pareigūnai, gavę žinių apie grasinimus nužudyti bei...

Mokesčių reforma: vienu klausimu takoskyra koalicijoje ypač ryški (119)

Pelno mokesčio lengvatų klausimas Vyriausybės rengiamoje mokesčių reformoje gali kaip reikiant...

Koronavirusas Lietuvoje: užfiksuoti vos 58 nauji atvejai, mirė 4 žmonės (95)

Praėjusią parą Lietuvoje užfiksuoti vos 58 nauji koronaviruso atvejai, nuo šios infekcijos mirė...

Vyriausybė nusprendė švelninti karantino sąlygas Joninių renginiams atnaujinta (128)

Vyriausybė antradienį apsisprendė švelninti karantino sąlygas Joninių renginiams.

Pasieniečiai Ignalinos rajone sugavo dar 58 nelegalius migrantus (157)

Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone...

ES sankcijų sąraše – ir rusų oligarchas: kas šis senas Lukašenkos draugas? antraštės mirgėjo dėl prabangių jo sūnaus vestuvių (20)

Į Europos Sąjungos sankcijų, skirtų Baltarusijai , sąrašą, kurį pirmadienį nuspręsta...

„Nestoras maistas“ tinklaraštininkė I. Greičiūnaitė: vieni skaniausių patiekalų gimsta iš maisto likučių + receptas

Maisto likučiai gali būti ir iššūkis, ir erdvė kūrybiškumui. Juk vienuose namuose...

Naktinės kelionės po Lietuvą: turai, žygiai, lankomos vietos ir net galimybė pabūti už grotų

Kai trumpos vasaros kelionėms nebeužtenka, vienintelis būdas ja pasimėgauti daugiau – keliauti...