aA
Buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Vitalijus Gailius sako apie galimas nusikalstamas schemas tarnyboje žinojęs vos pradėjęs vadovauti FNTT prieš dešimtmetį. Po to, kai dėl įtartinų ryšių ir veiklos 2011-aisiais privertė trauktis tuometinį FNTT Kauno apskrities viršininko pavaduotoją Šarūną Mickevičių, netrukus pats buvo pašalintas iš pareigų.
Vitalijus Gailius
Vitalijus Gailius
© DELFI / Andrius Ufartas

V. Gailius sako sulaukęs ir tuometinio Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojo Romualdo Vaišnoro prašymų palikti Š. Mickevičių pareigose FNTT.

Šiais prisiminimais Joniškio rajono mero pareigas šiuo metu einantis buvęs parlamentaras V. Gailius dalijosi po to, kai Generalinė prokuratūra trečiadienį pranešė apie atliekamą didžiulės apimties ikiteisminį tyrimą dėl įvairių korupcinių veiklų. Trečiadienio rytą buvo sulaikyta iš viso vienuolika asmenų, tarp jų – prokurorai, FNTT pareigūnas, advokatas.

Vienas sulaikytųjų – pastaruoju metu advokato praktika besiverčiantis V. Gailiaus minimas buvęs FNTT pareigūnas Š. Mickevičius.

„Tų pačių žmonių iniciatyva buvau pašalintas. Sveikinu Specialiųjų tyrimų tarnybą su pradėtu tyrimu“, – BNS trečiadienį komentavo V. Gailius.

Tarp sulaikytųjų – buvęs ir esami pareigūnai

Kaip pranešė prokuratūra, trečiadienį sulaikyti Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai Nerijus Marcinkevičius ir Ugnius Vyčinas, Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamo persekiojimo skyriaus prokuroras Donatas Puzinas, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnas Nerijus Valatka, Kaune praktikuojantis advokatas Šarūnas Mickevičius bei dar šeši privatūs asmenys.

Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl įtariamos prekybos poveikiu, papirkimo, piktnaudžiavimo ir kyšininkavimo.

Teisėsaugos duomenimis, prokurorai bei FNTT pareigūnas, veikdami nepriklausomai vienas nuo kito, neformaliai susitikinėjo su advokatu ir aptardavo jų žinioje esančių ikiteisminių tyrimų eigą, neviešintinus duomenis bei galimybes priimti proceso sprendimus, kuriais suinteresuoti šio advokato neoficialiai atstovaujami privatūs asmenys.

Pasak teisėsaugos, tokiu būdu tam tikrais atvejais galėjo būti siekiama materialinės ar kitokios naudos.

Nuo 2013-ųjų advokato praktika besiverčiantis Š. Mickevičius, kaip rodo vieši duomenys, anksčiau yra dirbęs FNTT Kauno apskrities skyriaus viršininko pavaduotoju.

FNTT atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas BNS trečiadienį patvirtino, kad Š. Mickevičius dirbo FNTT iki 2011 kovo 1 dienos.

V. Gailius: visas Kaunas žinojo, pas ką reikia eiti

Anot V. Gailiaus, jam vadovaujant FNTT, su Š. Mickevičiumi teko atsisveikinti „dėl to, ką ir matome dabar: dėl ryšių, dėl veiklos“.

„Galiu patikinti, kad dėl šito pareigūno tuometinis faktinis Valstybės saugumo departamento vadovas – realios pareigos buvo VSD pavaduotojas – Romualdas Vaišnoras man skambino, buvo atvykęs pas mane ir prašė rasti galimybių šitą pareigūną palikti tarnyboje, nemačiau galimybių jam likti tarnyboje, po to atsimename, kas vyko“, – savo atleidimo aplinkybes komentavo buvęs FNTT vadovas.

„Tas VSD pareigūnas, įtraukęs ir Prezidentūros komandą į šią schemą, pašalino mane“, – pridūrė jis.

Pradėjus eiti FNTT vadovo pareigas, kaip teigia V. Gailius, jo tikslas buvo „nutraukti dešimtmečius veikusią schemą“.

Anot jo, tarnyba buvo „laibai greitai reorganizuota“, o korupcinėse schemose dalyvaujantieji – „išprašyti“.

„Jie nespėjo realizuoti ir vykdyti šitų schemų, buvo įvesta eilė prevencinių priemonių: korupcijos prevencijos mechanizmai, uždrausti vizitai pas verslus, įvesta baudžiamųjų bylų informacinė sistema, kontrolė. Jie prarado įtaką, mano komanda tapo kritine mase ir reikėjo kažką daryti, buvo pasitelkta VSD, „stogai“ buvo ir VSD“, – sakė buvęs parlamentaras.

Pasak V. Gailiaus, po jo atleidimo, FNTT atsinaujino korupcinės schemos, susijusios su informacijos perdavimu advokatams, užsakymais pradėti tyrimus prieš verslą.

„Visas Kaunas ir žinojo, pas ką reikia eiti, kad susitvarkyti reikalus FNTT – pas ką reikia eiti, kad pradėtų tyrimą prieš konkurentą, per ką reikia tvarkyti. Mano nuomone, faktiškai Kauno FNTT buvo tokiu būdu vadovaujanti“, – kalbėjo jis.

Pasak jo, schemose ir toliau dalyvavo Š. Mickevičius.

„Supraskim, kokią įtaką įgauni, kai gali pasitelkti VSD, Generalinę prokuratūrą, tuometinės Prezidentūros komandą. (...) Manau, kad tokių žmonių buvo daugiau. Tokių buvo žmonių ir prokuratūroje, ir Kauno apygardos prokuratūroje taip pat“, – sakė buvęs FNTT vadovas.

Įrodė, kad atleistas nepagrįstai

V. Gailius tuometinio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio sprendimu iš FNTT vadovų atleistas 2012 metų vasario 15 dieną, prieš tai panaikinus jo leidimą dirbti su slapta informacija. Ministras įsakymą pasirašė gavęs VSD informaciją apie V. Gailiaus ir jo pavaduotojo tyrimus poligrafu, kurie atlikti aiškinantis, kas galėjo atskleisti informaciją apie teisėsaugos veiksmus dėl banko „Snoras“.

Atleidimą iš pareigų V. Gailius apskundė teismui.

2013 metų rugsėjį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskelbė, kad buvęs FNTT vadovas iš pareigų buvo atleistas nepagrįstai.

Teismo pranešime taip pat pažymėta, kad jam nepagrįstai panaikintas leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Teisėjų kolegijos nuomone, tyrimo poligrafu išvada, nesant jokios kitokios neigiamos, kompromituojančios informacijos, laikytina tik prielaidomis.

V. Gailiaus atleidimas iš FNTT vadovo pareigų tuo metu pakurstė politines įtampas, vėliau buvęs FNTT vadovas pasuko į politiką, su Liberalų sąjūdžiu buvo išrinktas į Seimą, o pernai išrinktas Joniškio rajono meru.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(51 žmogus įvertino)
4.6275

Top naujienos

Juodojo verslo schema: įtakingo verslininko įmonė Lietuvai jau kainavo beveik 2 milijonus eurų (56)

1,7 mln. eurų. Tiek Lietuvai jau kainavo bankrutuojančios UAB „Ūrus ir Ko” verslas. Šios...

Didinant NPD priimtas ir kitas pakeitimas: baiminamasi, kad Lietuva virs Laukiniais Vakarais (20)

Spręsdamas dėl NPD didinimo, Seimas birželį priėmė ir Teisėkūros pagrindų ir Mokesčių...

JAV oficialiai traukiasi iš PSO (74)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį oficialiai pradėjo savo šalies pasitraukimo iš...

Studentų laukia didelė naujovė: galės pasirinkti studijuoti namie ar universitete (20)

Įvedus karantiną aukštųjų mokyklų darbas persikėlė į nuotolinę erdvę, o studentams ir...

Įsigiję tokį būstą, neišvengsite nuostolių: kas praneša apie papildomas išlaidas (3)

Būsto pirkimas kiekvienai šeimai yra džiaugsmingas įvykis, tačiau neatlikus namų darbų,...

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas per silpniausią ketvirtį prarado 165 mlrd. JAV dolerių (23)

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas pranešė apie rekordinius nuostolius, patirtus per...

Bruno Macaes

„Didžioji pauzė“ dėl karantino buvo ekonominė revoliucija – tikras išsigelbėjimas

Prasidėjus pandemijai vyriausybės sustabdė visą pasaulį – todėl mūsų santykiai su ekonomika...

Vaikystėje – iš piršto, suaugus – iš venos: kodėl ilgainiui keičiasi kraujo paėmimo tyrimui būdai?

Ar teko susimąstyti, kad vaikystėje kraujas tyrimui būdavo imamas iš piršto, o suaugus – iš...

Ne apie visas karališkos šeimos taisykles kalbama garsiai: neįprasti draudimai, keisti įpročiai vonioje, prievolė pasisverti (10)

Būti karališkosios šeimos nariu nėra lengva. Negana to, kad esi visada stebimas, taip pat turi...

Turistų pasiilgę kroatai trokšta lietuvių: siūlo ypatingas nuolaidas ir apiberia dovanomis (133)

Iš Vilniaus į Dubrovniką prasidėję tiesioginiai skrydžiai – tikras išsigelbėjimas kroatams....

|Maža didelių žinių kaina