aA
Susitarti dėl rimčiausių Lietuvos problemų sprendimo gali tik partijos, susitinkančios sveiko proto centre. Šie rinkimai parodys kiek jo yra Lietuvoje, teigė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis per partijos Tarybos posėdį.
Gabrielius Landsbergis: jau kitą savaitę startuojame su projektu, kokio Lietuva dar nematė
© DELFI / Tomas Vinickas

Savo kalbą partijos lyderis pradėjo nuo aktualijų – ir klausimų, ką patikrino pandemija.

„Jausmas gatvėje lyg balandžio mėnuo būtų buvęs praeitais metais. Kita vertus, žinios apie besitęsiančią epidemijos bangą kelia didelį nerimą. Kaip ten bus, pamatysime, tačiau tam tikras išvadas tikrai galime pasidaryti. Krizė vienaip ar kitaip mus išbandė. Patikrino mūsų tikėjimą ir pasitikėjimą vieni kitais, susitelkimą, gebėjimą vieni kitiems padėti. Patikrino, kiek vertiname demokratiją ir teisės viršenybės principą.

Vengrija dar netapome, nors mėginimų ir būta. Užprogramuoti išmėginimai dar mūsų laukia. Milijardai skolintų eurų bus išdalinta žmonėms. Ne tuomet, kai to labiausiai reikėjo – krizės įkarštyje, bet prieš pat rinkimus. Tai ir žodžio laisvės išmėginimas, žiniasklaida per sunkmetį gavo didelių dotacijų iš valstybės. Tikslas kilnus, tik ar netaps tai savicenzūros apynasriu“, - kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak partijos pirmininko, pandemija paryškina ir iki jos vykusius politinius procesus pasaulyje, pandemija atvedė juos ir į Lietuva.

„Stebime Jungtines Amerikos Valstijas, kur esmine skirtimi tarp kairės ir dešinės gal tapti veidą dengianti kaukė. Ar Dievo sukurtai kvėpavimo sistemai reikalingas valstybės primestas skuduras ant veido, – klausia dešimtys tūkstančių sergančiųjų turinčių valstijų atstovai.

Jeigu mums atrodo, kad tai tolimi klausimai, pažiūrėkime į kaimyninę Lenkiją, kurioje kaip tik šį savaitgalį vyksta Prezidento rinkimai. Viena takoskyrų, ar gėjai sužlugdys Lenkiją. Vengrija, kuri nepaliaujamai kovoja su Georgu Sorošu. Ir taip toliau. Mūsų tarpusavio karais džiaugtis gali tik Putinas ir draugas Xi“, - kalbėjo G. Landsbergis.

Kėlė klausimą, kas laimi iš kultūrinių karų

Partijos lyderis citavo apžvalgininką Donatą Puslį, kuris sakė, kad kultūros karai kuria dvipolį pasaulį.

„Jeigu tu už smėlį, tai tu prieš partizanus. Jeigu tu prieš smėlį, tai tu prieš laisvę. Dalis žmonių patiki šiuo padalinimu ir staiga tampa vienos ar kitos stovyklos vėliavos mosuotojais. Ir čia, ko gero, gerai tinka Karlsono poniai Frekenbok išsakytas klausimas – ar ši ketinanti nustoti gerti konjaką rytais. Spąstai. Jei atsakys taip, reiškia piktnaudžiavo alkoholiu.

Jei ne – reiškia vis dar piktnaudžiauja. Štai ir kultūrinio karo išraiška. Ar jau nustojote nokioti partizanų atmintį,o gal jau ketinate liautis kovoti prieš žmonių laisvę? Ką atsakyti žmogui, kuris dar visiškai neseniai manė, kad tiek žmonių laisvė degintis, tiek ir istorinė atmintis gali puikiai derėti europietiškame mieste?“, - retoriškai klausė G. Landsbergis.

Politiko įsitikinimu, politika be debatų neįmanoma.

„Ir tai kartais sunkiai suprantama, bet debatai, diskusija, netgi nesutarimas yra būtina demokratijos sąlyga. Bet kultūrinis karas ne tai, jame susitarimas nereikalingas. Reikalingos aukos ir kultūrinė teritorija. Laimėtojas tas, kuris apgynė savo bandą nuo priešų. Jei priešas žuvo, tuo geriau kultūriniam kovotojui. Kitaip tariant, kultūriniame kare didžiausia auka tampa kompromisas. Na kokį kompromisą rasi spręsdamas klausimą ar bilas geicas (su c) tikrai nori sučipuoti visą pasaulį. Kompromisais tokios kovos neišspręsi. Čia laimi tik įsitikinimas.

Kaip sako klasikai, kultūriniai karai padeda laimėti rinkimus, bet ar padės spręsti realias problemas, tai – tikrasis klausimas“, - kalbėjo G. Landsbergis.

Kalbėjo apie ateinančių rinkimų iššūkį

Pasak partijos pirmininko, mažos valstybės, norinčios išgyventi, turi būti stiprios.

„Mažos ir silpnos trumpai būna valstybės. Stiprybė, kad ir kaip banaliai skambėtų, ateina iš vienybės. Norim išsaugoti laisvę? Turime susitarti. Norime apsiginti nuo Astravo? Turime susitarti. Išgelbėti skęstantį Lietuvos švietimą? Turime tartis. Ieškoti kompromisų ir nustoti kariauti.

Politinės jėgos, jeigu nori dalyvauti valsybės statyboje, turi užduoti sau atsakyti, ar jų darbai stiprina Lietuvą? Aš noriu stiprios ir stiprėjančios Lietuvos. Augančios Lietuvos. Laisvos Lietuvos. Jėgos iš tolimos kairės ir tolimos dešinės to padaryti negalės. Susitarti dėl rimčiausių Lietuvos problemų sprendimo gali tik partijos, susitinkančios sveiko proto centre. Šie rinkimai parodys kiek jo yra Lietuvoje“, - kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak jo, didžioji bėda, kad sekdami kultūrinių karų madomis mes pro akis praleidžiame svarbiausius dalykus.

„Bekariaujant vos nebuvo pasirašyta sutartis su Baltijos kaimynais dėl prekybos Astravo energija, pažeidžiant mūsų priimtą įstatymą. Mes vis dar nesame matę, kaip atrodo šių metų Lietuvos biudžetas. Lygiai kaip nėra aišku, ar pakaks pinigų kitų metų biudžete.

Partijos lyderio įsitikinimu, čia žodį galėtų tarti ir Lietuvos Prezidentas.

„Kitas biudžetas, kaip ir kita Vyriausybė, bus ir jo atsakomybė. Nematomis žaidžiami žaidimai su biudžeto perskirstymu yra pavojingi ir neatsakingi. Pražiopsoti galime ir galimybes, kurias Lietuvai suteike pokarantininiai gelbėjimo ratai mesti Europos Sąjungos. 6 milijardai eurų, kuriuos pražiopsoję sudėsime į trinkeles vietoj to, kad tikrai stumteltume Lietuvą pirmyn“, - kalbėjo G. Landsbergis.

Savo kalboje partijos lyderis dėmesio skyrė ir partijos programiniam pažadui – dėl „Tūkstantmečio gimnazijų“ regionuose, ir žadėjo didelių staigmenų kitą savaitę.

„Vienas iš reiškinių, išryškėjusių per pandemiją, buvo valdžios mėgavimasis valdžia. Suprantama, kad kai krizė sprendimų reikia greitai. Bet ilgainiui pradeda matytis, kad žmonės ne savo darbu, priimamais sprendimais ar pagalba žmonėms džiaugiasi. Jie džiaugiasi nekontroliuojama valdžia. O tai jau yra pavojinga.

Noriu, kad tokia tendencija neužsiliktų ir neįsitvirtintu. Nenoriu, kad Lietuvoje būtų daugau Rusijos ir mažiau Vakarų. Todėl pažadu, kad elgsimės kitaip. Kalbėsime su Lietuvos žmonėmis apie sprendimus, kurių reikia Lietuvai. Kalbėsime ir su draugais, ir su oponentais. Kalbėsime su visais. Ir kadangi pandemija paliko nepatiklumo žmonių širdyse, ar galima priimti politikus į pokalbį, kitą savaitę startuosime su milžinišku projektu. Tai bus didžiausio pokalbio su Lietuva pradžia. Laukite naujienų“, - sakė G. Landsbergis.

Liberalų vadovė tiesia tiltą į ateities bendradarbiavimui

TS-LKD Tarybos posėdyje viešėjusi Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen optimistiškai kalbėjo apie partijų bendradarbiavimą ir jo perspektyvas ateityje.

„Manau, kad pastarieji pusantrų metų Seime parodėm kad nesunkiai randame sąlyčio taškų“, - kalbėjo V. Čmilytė Nielsen.

„Suvokiame , kad svarbu grąžinti pagarbą ir pasitikėjimą žmonėmis, jų sąmoningumu, ypač kai besitęsianti pandemija radikaliai pakeitė situaciją“, - kalbėjo V. Čmilytė Nielsen.

Politikė apgailestavo, kad žodžio laikymasis tapo retas reiškinys.

„Mano įsitikinimu, tai yra sąžiningo veikimo politikoje pagrindas“, - sakė V. Čmilytė Nielsen.

Liberalų sąjūdžio vadovės įsitikinimu, „akivaizdūs ideloginiai skirtumai netampa tokia kliūtimi, kuri trukdytų sėstis už bendro stalo“.

Ji pati į partijos perspektyvas po rinkimų žvelgė optimistiškai, ir vylėsi, kad liberalai turės stiprų atstovavimą Seime.

Tvirtins kandidatus į Seimą

Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) taryba Vilniuje šeštadienį tvirtins kandidatus į Seimą, priminė BNS.

Bus tvirtinami kandidatų vienmandatėse apygardose ir TS-LKD daugiamandatėje apygardoje sąrašai, pranešė partija.

Birželį TS-LKD nariai reitingavo partijos kandidatų į Seimą sąrašą, tačiau jo lyderiai – partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir sąrašo vedlė Ingrida Šimonytė – turėjo teisę jį pakoreguoti.
Kaip nuspręsta anksčiau, pirmuoju TS-LKD sąraše numeriu bus įrašyta I. Šimonytė, antruoju – G. Landsbergis – jų reitinguojamųjų sąraše nebuvo.

Toliau po reitingavo eina Seimo nariai Laurynas Kasčiūnas (3), Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė (4), Paulius Saudargas (5), Arvydas Anušauskas (6), Agnė Bilotaitė (7), Audronius Ažubalis (8), Jurgis Razma (9), Monika Navickienė (10), Žygimantas Pavilionis (11), Vytautas Juozapaitis (12), Dainius Kreivys (13), Mykolas Majauskas (14), Antanas Matulas (15), Gintarė Skaistė (16), Kazys Starkevičius (17), Stasys Šedbaras (18), Aistė Gedvilienė (19), Šilalės rajono tarybos narys Jonas Gudauskas (20).

Per tarybos posėdį taip pat planuojama apžvelgti Lietuvos politinė padėtį, pristatyti partijos rinkimų programos projektą.
Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(262 žmonės įvertino)
2.8893

Top naujienos

Seimo salėje vėl pasipylė aštrios replikos: Dieve saugok nuo tokių fantazijų

Seimas antradienį galutinai sprendžiant dėl pataisų, kuriomis būtų sumažintas Seimo...

Prabilo apie Putino planą bet kokia kaina įtraukti Baltarusiją į karą: Lukašenkos kareivių laukia žiaurus likimas

Lietuvai paskelbus apie Europos Sąjungos sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį...

Landsbergis: naujo sankcijų Kaliningrado tranzitui išaiškinimo iniciatyva ateina iš EK ir mes negalėsime jo vetuoti (14)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtina, kad šiuo metu tarp Lietuvos ir Europos...

Karas Ukrainoje. Auga raketų atakos Kremenčuke aukų skaičius, Rusija vėl pakeitė karo taktiką

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

JAV žvalgyba įvertino žiaurų Kyjivo apšaudymą: tai rusiškas metodas atsakyti į tarptautinius įvykius (1)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į baltarusius, ragindamas neįsitraukti į...

Delfi iš Taivano: kaip jaučiasi čia gyvenantys – ar Kinija gali ryžtis tokiam žingsniui kaip Rusija (1)

Taivane gyvenantys lietuviai juokauja, kad mūsų šaliai padovanojus vakcinų nuo COVID-19, jie...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Europos Honkongu turėjęs tapti Kaliningradas nukentės labiau nei likusi Rusija: kuo šis kraštas svarbus

Dėl savo išskirtinės geografinės padėties ir Vakarų atsako į Ukrainoje vykdomą karą...

Kristina parodė, kaip pagaminti traškią vištieną tarsi iš „KFC“ restorano: apsilaižysite pirštus!

Internete „Maisto mėgėja“ pasivadinusią Kristiną Naturjevienę seka daugiau nei 80 tūkst....

Delfi PliusSniegė Pilypienė

Ką apie Zodiako ženklus išduoda jų elgesys: vienų ženklų gestus vyrai supainioja su vilionėmis, o kitų akių vartymas visai nereiškia melo II dalis

Amerikoje žinoma rašytoja, filosofijos mokslų daktarė ir neverbalinės komunikacijos specialistė...