aA
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis kreipdamasis į savo partijos skyrių lyderius per Tarybos posėdį atkreipė dėmesį į populistų keliamus iššūkius tradicinėms partijoms.
TS-LKD tarybos posėdis
TS-LKD tarybos posėdis
© DELFI / Orestas Gurevičius

Jis pabrėžė, kad minčių kalbai parsivežė iš savo vizito Briuselyje, ir teigė kalbėsiąs apie „nenormalią normalios partijos politiką“.

„Kam patinka mokslinė fantastika? Visiems. Na, ok, jei jums nepatinka mokslinė fantastika, jums turi patikti „Žiedų valdovas“. Nepatinka? Na, tada bent Andriaus Tapino šukuosena, kuri yra iš to paties ciklo... Man patinka mokslinė fantastika, mėgstu dar ir dar sykį žiūrėti „Žvaigždžių karus“. O Izakas Azimovas, apskritai, mano nuomone, turėtų būti dėstomas universitete, kaip atskiras dalykas. Filosofijos universitete“, – teigė G. Landsbergis.

Pasak TS-LKD lyderio, mokslinė fantastika žavi tuo, kad ji leidžia įsivaizduoti pasaulį, kurio kūrėjų įrankiai nėra ribojami.

„Nei laike, nei vaizduotėje. Tūkstančiai, milijonai metų į ateitį, niekuo realybėje nepagrįstos technologijos leidžia pirma vaizduotėje, o vėliau ir puslapiuose ar ekranuose sukurti alternatyvią realybę.

Žiūrėdami į ją patikime, kad taip gali būti. Ne taip seniai švedų (ne britų) mokslininkas pasakė, kad vienintelė aktuali literatūra šiandien yra būtent fantastinė, nes ji geriausiai leidžia prognozuoti ateitį. Susiraukęs ir nenoromis jaučiu, kad turiu jam šiek tiek pritarti“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Briuselyje – pagrindinė tema populistai

TS-LKD lyderis pasakojo, kad Briuselyje, kur jis lankėsi, vyko diskusijos apie Europos ateitį po gegužės mėnesį vyksiančių Europos Parlamento rinkimų.

„Pagrindinė tema – populistai, „Brexitas“. „Brexitas“ ir populistai. Pasiduoti ar kovoti. Kolega iš Nyderlandų pasakoja apie prieš dvi dienas vykusius regioninius rinkimus, kuriuose laimėtojais (kitaip negu Lietuvoje, kur laimi visi) pasiskelbė Žalieji (bet ne prekiautojai trąšomis) ir kraštutiniai dešinieji.

Žalieji laimi, nes yra tikri postmodernistai: mirtingųjų pasaulis – ne jiems, pasaulio taika ir švarus klimatas yra pagrindinė darbotvarkė. Nesvarbu, kad tai nepasiekiama, svarbu – kova už tai. Kraštutiniai dešinieji tuo tarpu kovoja prieš tai, kas realu. O musulmonai yra realu (V. Radžvilas, be abejo, pritartų). Deja, aišku, kad pasiūlymų apie mokesčius, švietimą ar kitas „paprastas“ temas trūksta, bet štai musulmonai, sako jie, bus sustabdyti“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jo teigimu – or centro kairė, kuri vadovavo vyriausybei, ir centro dešinė, kuri laukė savo eilės – nusiminę, nes jaučiasi, kad jų „normalios“ kasdienės politikos nebereikia.

„Reikia antraščių. Kuo agresyvesnių, tuo geriau. Socialiniai tinklai prideda dar daugiau rezonanso – savas burbulas skamba garsiau.

Centro dešinė Europoje sako – mums reikia Europos finansų ministro, mums reikia bendros sienų apsaugos (tai, beje, būtų protingas sprendimas). „Vau!“, sako kokie du politikos apžvalgininkai. „Pfff…“ sako radikalios dešinės balsuotojai. Antraščių – nėra, o feisbuke išvis – nė vieno pasidalinimo. Duokit kraujo!“, – komentavo G. Landsbergis.

O Italijos populistai, pasak jo, bėga paknopstom – „susipykime su Prancūzija, apkaltinkime E. Macroną, kad jis nesusitvarko savo valstybėje“.

„Pora šimtų share'ų (pasidalinimų) ir bent kelios geros antraštės. Nauda? Stipriai dvejotina, ir, tiesą sakant, realaus poveikio – jokio. Nes Macronas pasikvietė Italijos ambasadorių ir paprašė liautis. Populistai, bijodami sankcijų, liovėsi. Bet palyginkite politinį efektą – „Užpuolė E. Macroną“ ir „Pasiūlė įsteigti bendro finansų ministro postą“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Jis ironizavo: „ Orbanas štai irgi gi nesakys: „Mėginu laimėti rinkimus, bičiuliai, todėl čia kiek karščiau pašneku“.

„Ne: „Sorosas moka melejardus gėjams ir musulmonams, kad jie kovotų su krikščionybe“. Vau. Na, čia jau rimta. Gal nebent driežažmogiai būtų rimčiau, bet visuomenė dar nepasiruošusi“, – per dantį traukė G. Landsbergis.

Lietuvoje – irgi tos pačios aktualijos

Partijos lyderis partijos nariams pasiūlė užmesti žvilgsnį į savivaldos rinkimus Lietuvoje. Iš 60 perrinkti 38 merai.

„Kodėl taip atsitiko? Nes gyvenimas normalizavosi. Gatvės už Europos pinigus pagaliau daugiau ar mažiau nutiestos, mokyklos apšildytos, net jei ir tuščios. Beje, tikra istorija iš Lazdijų door to door – „už ką balsuosite?“, „už Margelį“, „kodėl?“, „sutvarkė mokyklą, naują valgyklą įrengė“, „bet mokykla uždaryta!“. Kaip „perlaužti“ normalią politiką? Krauju“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Ir paaiškino logiką: „reikia priešų, baisių, dantuotų, geriausia gėjų ar musulmonų. Pageidautina viename asmenyje. Sorosas dar padėtų“.

„Aišku, nežinau ar Lazdijuose, bet, patikėkite, mes jau irgi netoli to. Ir kas svarbiausia – nedemokratai, kaip Orbanas, tai moka itin gerai. Putinui – čečėnai, Orbanui – Sorosas. Lietuvoje... ką gi, ir Lietuvoje.

Reikia priešų – priešų bus, sakė maždaug visi nedemokratai pasaulyje. Klausimėlis, o ką į tai centro dešinė? Sėdės patyliukais ir žiūrės, kaip jos „normali, pasverta ir konsensusu grįsta“ politika lėtai trauksis šalin, iki kito pasaulinio karo? Grįžkime į pradžią. Mes nustojome svajoti“, – akcentavo G. Landsbergis.

Jis apgailestavo, kad ateities fantastines svajones pakeitė arba pragmatinis žingsniavimas į priekį arba beprotiškai antidemokratiški Banono balti sapnai.

„Nėra kuo tikėti. Nėra gražesnės ateities. Atsiminkime Kenedį: „We. Are. Going to the Moon.“. Va čia – gražu! Joks populistas nepasakytų geriau. Vienintelė mažytė bėda, tai pasakyta buvo prieš šešiasdešimt metų. Šiandien mes vietoje to tariame – em, bendras finansų ministras? Europa labai ilgai džiaugėsi vienybe, kuri išties neturi analogų pasaulyje. Ir šiandien džiaugiasi – „mes vis dar vieningi, nepaisant britų išėjimo“, sako Europos vadovai.

Aš nenoriu ginčytis, džiaugiuosi drauge. Bet man panašu būtų, jei NASA vadovas sakytų, na bet bent jau Kenedis pažadėjo mums Mėnulį. Taip, bet praėjo šešiasdešimt metų, o galėtų būti: „Europos mokslininkai išgydys šiandien nepagydomas ligas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak jo, Europa gali daugiau nei tik diskutuoti apie tai, kaip čia sukurti kokį nors portalą, kad įveiktų informacijos ribojimą Rusijoje ir Baltarusijoje.

„Europa gali paleisti palydovus į kosmosą ir garantuoti nemokamą internetą visiems, ne tik europiečiams, bet ir tiems, kurie gyvena priespaudoje. Pabėgėliai iš Sirijos. Reikia sienų apsaugos – žinoma. Bet jungtinės Europos, ne Rusijos, pajėgos Sirijoje leistų stabilizuoti pabėgėlių srautus, neleistų atsigauti Assadui. Nes dabar nuo jo ir Putino (ne nuo V. Orbano kovų su migrantais) malonės priklauso, bus ar nebus atnaujintas pabėgėlių srautas“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Apibendrindamas jis teigė, kad Europos normaliai politikai reikalinga nenormali darbotvarkė.

„Nauja darbotvarkė, kuri būtų kartu ir aiški, bet dėl jos reiktų kovoti. Europos centras pavargęs, gal net nepratęs kovoti. Paskutiniai dešimtmečiai buvo gražaus susitarimo – politikos pabaigos – laikas. Bet dabar politika sugrįžo ir nereikia jos bijoti.

Aš suprantu, kad „normalioje politikoje“ tokios kalbos ankstyvos, nesuderintos, neturinčios plataus palaikymo. Keliančios antakius. Suprantu visa tai ir gal net pritariu – nekalbėkime. Žiūrėkime, kaip laimės populistai ir, anot Radžvilo, tikrai ateis Europos pabaiga. Šiandien Europoje normalioms partijoms reikia nenormalios darbotvarkės“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Pasak jo, laikai tapo tokie normalūs, kad kita pergalės priklausys nenormaliesiems.

„Beliko apsispręsti ar antiskiepininkams, ar svajotojams. Ir pačiai pabaigai: yra priežastis kodėl Orbanas taip nenori išeiti iš EPP. Jis jau daug kartų galėjo jungtis prie vienų, ar kitų populistų, kurie jo laukia. Bet jis supranta, kad „normali“ partija išliks, stipresnė ar kiek silpnesnė, bet ji išliks. Ir yra vienintelė tikra jėga, kuri gali įgyvendinti efektyvią politiką. O populistai, kaip buvo, taip ir liks paraštėse“, – teigė G. Landsbergis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(104 žmonės įvertino)
2.9712

Top naujienos

Viskam pasiruošę. Ypatingos parengties pareigūnai, mokantys vairuoti kaip filmuose apie šnipus

Ties įvažiavimu į žiedą susidariusi spūstis palengva skiriasi pusiau. Pirmoje juostoje stovintys...

Raminta Rakauskė | D+

Šešeri metai su euru: kas labiausiai pigo ir brango prognozuoja, kaip kainos keisis toliau

Nuo euro įvedimo Lietuvoje labiausiai didėjo paslaugų kainos , kurios bendrai kilo 24 proc.,...

CSKA dominavimą pažabojęs Šaras prisipažino: rungtynių pradžia mane tikrai išgąsdino (16)

Eurolygos lyderius jų pačių tvirtovėje ant menčių paguldę „ Barcelona “ krepšininkai turi...

Schilleris įvardino akivaizdžią „Žalgirio“ nesėkmės priežastį, Jokubaitis baiminasi dėl COVID-19 (67)

Po pralaimėjimo Sankt Peterburge Kauno „Žalgirio“ strategas Martinas Schilleris tvirtino, kad...

Paspaus tikras žiemiškas šaltis: termometrai rodys 19-24 laipsnių šalčio (19)

Šeštadienį per Lietuvą slinks, šaltame ore susiformavęs, nedidelis ciklonas. Jis tiek naktį,...

Autostopu keliavusios merginos nužudymo byloje – šiurpus liudininko pasakojimas: girdėjosi kraują stingdantys riksmai (74)

1976 metų gegužės 9-oji – Motinos diena : jie laukė ir laukė... Šeimos namuose Australijos...

Fotografė įamžino moterų kūnus ir istorijas po gimdymo: liūdna, kad daugelis gėdijasi savo kūno po to, kai jis atliko didžiausią darbą (110)

Daugelis moterų sutiks, kad nėštumas ir gimdymas – vieni svarbiausių įvykių gyvenime. Atėjęs...

Antras antausis Rusijoje – „Žalgiriui“ per kietas ir „Zenit“ riešutas (463)

Dvigubą Eurolygos savaitę Kauno „Žalgiris“ (11-9) baigė dar viena nesėkme. Po pralaimėjimo...

Eurolygos lyderiams – Jasikevičiaus pamokos: „Barcelona“ pranoko CSKA Ulanovas sužaidė sezono rungtynes (83)

Svarbią pergalę Eurolygos lyderių mūšyje Maskvoje pasiekė „Barcelona“ (14/6), kurį antrą...

Kada karantino ribojimai keisis: rimtesnes atlaisvinimo priemones siūlo atidėti vasariui (433)

Koronaviruso statistiniai skaičiai lėtai, bet pozityvesni. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (...