Partijų finansavimas

„Kol kas atmestas tik šių metų galimas finansavimas. Jei ketvirtadienį pritars, nuo kitų metų, po savivaldybių rinkimų, gautume (dotaciją – DELFI), – laidoje „DELFI Diena“ kalbėjo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas. – Ieškosime kitų būdų, kaip dalyvauti savivaldybių rikimuose.“

Anot jo, partijos nario mokesčio pakanka tik šiokioms tokioms veiklos skyriuose.

„Pagal naują įstatymą, partijų finansavimą įvedė konservatoriai dar Andriaus Kubiliaus vyriausybėje 2012 metais. Kol kas susikūrė tik dvi partijos – Artūro Zuoko ir mūsų“, – įvardijo G. Kirkilas.O už kokias lėšas socialdemokratai ruošis rinkimams, jei kita dotacija sėkmės atveju jų kišenes papildys tik po savivaldos rinkimų? „Jei ketvirtadienį bus pritarta Prezidentės veto, po savivaldybės rinkimų gausime. Gal skolinsimės į priekį. Nes dabar nėra kaip ir skolintis“, – svarstė G. Kirkilas.

Atsakomybė

Laidoje kalbėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis įvardijo, kad šiuo metu pastebima didelė atskirtis tarp didžiųjų partijų ir vienmandatininkų. Ypač kalbant apie švietimo problemas.

„Aš nesutinku nė vieno vienmandatininko, kurie sakytų, kad susitinka su mokytojais ir jie yra puikios nuotaikos. Tokių nėra, – teigė G. Landsbergis, – Visi jaučia tą pačią situaciją, kurią neigia vienintelis premjeras.“

G. Landsbergis nupiešė dabartinę valdžios situaciją. „Premjerui reikia laimėti arba bent jau sudalyvauti prezidento rinkimuose. Jam reikia pasakyti, kad jis reformavo, kad jis susitvarkė ir kad mokytojai yra nepaprastai džiugūs, o tie trys šimtai mokyklų, kurios ruošiasi streikuoti, yra nežinia, iš kur, gal iš kitos valstybės. Tuo metu vienmandatininkam, kurie yra atsakingi už savo vienmandatę, jiems reikia, kad jų partijų nariai gerai pasirodytų savivaldos rinkimuose, – kalbėjo konservatorius. – Ir jie eina į priešpriešą su premjeru. Ir tai yra sprogstamasis mišinys.“

Artėjančių rinkimų strategija

Socialdemokratų darbo partija dar nėra iškėlusi savo kandidato prezidento rinkimuose. Pokalbio metu G. Kirkilas apie kandidatą taip pat kalbėjo miglotai, tačiau jo kalbose G. Landsbergis įžvelgė potekstę, kuri privertė jį nustebti.

„Kodėl negalėtų dalyvauti Linas Linkevičius? Kaip pavyzdį sakau“, – svarstė G. Kirkilas ir pridūrė, kad dabartinis Užsienio reikalų ministras, nors ir nėra partijos narys, priklauso frakcijai. Vis dėlto, jo teigimu, šiuo metu svarstoma remti bendrą koalicijos kandidatą.

Ar Saulius Skvernelis gali tapti gelbėjimosi ratu valdantiesiems? „Jo pergalė rinkimuose būtų labai svarbus dalykas, – svarstė G. Kirkilas. – Manau, premjeras nuspręs (kandidatuoti, ar ne – DELFI). Kol kas jis sprendimo nepaskelbė.“

Ar socialdemokratai palaikys S. Skvernelį, jei jis nuspręs kandidatuoti į prezidento postą? „Tikiuosi, kad dėl to dar pasitarsime. Nebus taip paprasta, – kalbėjo G. Kirkilas, tačiau pasidomėjus, kokiomis sąlygomis socialdemokratų darbo partija paremtų valstiečių žaliųjų kandidatą, šis atsakė, kad tai – derybų klausimas. – Derybos niekada neatskleidžiamos.“

Ar tai būtų postų dalybos? „Jei premjeras laimi prezidento rinkimus, Vyriausybė turėtų būti formuojama iš naujo“, – atsakė G. Kirkilas.

Į tokius G. Kirkilo žodžius sureagavo ir G. Landsbergis. „Sunku patikėti tuo, ką girdžiu. Praktiškai tai, ką jūs sakote, leidžia suprasti, kad socdarbiečiai šiandien yra kaip dar vienas valstiečių partijos skyrius“, – stebėjosi konservatorių pirmininkas.