aA
Trečiadienį į Prezidentūrą iškviestas Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina. Tuoj po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė griežtai sukritikavo VSD veiklą.
Gediminas Grina ir Dalia Grybauskaitė
Gediminas Grina ir Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Prezidentės susitikimas su VSD vadu truko apie 40 minučių. Po šio susitikimo G. Grina kaip reta išsamiai kalbėjosi su žiniasklaida ir netgi užsiminė, kad į Rusiją nuolat kursuojantis Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas gali būti traktuojamas kaip potenciali grėsmė valstybei.

„Apie jokius ryšius aš viešai nieko negaliu komentuoti. Bet galiu atkreipti dėmesį į paprastą dalyką. Kas yra mūsų kaimynas Rytuose, visi puikiai žinote. Kiekvienas asmuo, kuris ar turizmo tikslais, ar verslo tikslais kažkokiu būdu vyksta į Rusiją, kažką tai daro – tai automatiškai gali būti traktuotina kaip grėsmė. Kadangi niekas nežino, ką jis ten daro, ką jis ten veikia. Niekas nežino, kas su juo kalba. Ir VSD tikrai tokių dalykų negali išsiaiškinti“, - pareiškė G. Grina.

Tokiais atvejais, anot jo, atsiduriama „nežinomumo situacijoje“. „Mes žinome faktus, kuriuos ir jūs visi puikiai žinote. Kas kur važiuoja, kas kur skrenda. Teisingai? O kas ten, nuvažiavus, vyksta – čia jau yra kitas klausimas. Arba koks grįžtamasis ryšys. VSD, arba žvalgai iš principo, mes viską pradedame, kaip kažkada esu pasakęs ir buvau labai stipriai sukritikuotas, nuo kaltumo prezumpcijos. Teisėsauga aiškinasi – žmogus kaltas ar nekaltas. Mes nuo pat pradžių įtariame, kad žmogus gali būti kaltas“, - aiškino G. Grina.

Sykiu VSD vadovas paaiškino, kaip dalijami leidimai dirbti su slapta informacija: „Du kartus Konstitucinio Teismo sprendimu priimtas nutarimas dėl leidimų išdavimo. Išduodant leidimą asmeniui dirbti su įslaptinta informacija negali būti jokių abejonių dėl jo lojalumo valstybei. Valstybei. (…) Leidimas – tai nėra asmens teisė jį gauti. Leidimas – tai yra valstybės privilegija, kuri yra suteikiama asmeniui.“

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, atsimušdama į D. Grybauskaitės strėles, ne sykį kartojo gavusi ir tebeturinti leidimą dirbti su slapta informacija. Apie jos statusą G. Grina pasisakė lakoniškai. „Čia jau toks politinis vertinimas būtų. Kaip jūs žinote, pirmi trys šalies asmenys – jiems nereikia leidimų“, - sakė VSD vadovas.

Beje, V. Uspaskichas šiuo metu kaip tik vieši Rusijoje. Seimo valdybos leidimą kelionei į gimtąją šalį jis turi nuo kovo 11 iki kovo 19 d.

V. Uspaskichas: G. Grina taip nesakė

Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas
© DELFI / Valdas Kopūstas

DELFI pavyko susisiekti su V. Uspaskichu. Darbo partijos įkūrėjas savaip interpretuoja G. Grinos žodžius – esą VSD vadovas tenorėjo pasakyti, kad įtarti galima bet ką.

„Tu, gerbiamasis, nemeluok. Jis taip nesakė. Ir neprovokuok savo straipsniais nesantaikos valstybėje, - DELFI žurnalistą auklėjo V. Uspaskichas. - Jis (G. Grina – DELFI) pasakė visiškai kitaip. Galima visus apkaltinti, bet jis nieko nekaltina. Ir daugiai nemeluok ir nedezinformuok visuomenės. Jeigu tau kažkas pamoka, tu, būk geras, nors subtiliau tai daryk.“

D. Grybauskaitė liepė „šalinti grėsmes“

Savo ruožtu, prezidentės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė, pabrėžė, jog VSD privalo ne tik nustatyti, bet ir šalinti grėsmes šalies saugumui. Esą tai viena pagrindinių pastabų, kurias G. Grinai išsakė D. Grybauskaitė.

„Departamentas neatlieka visų įstatyme numatytų funkcijų. Ypač kontržvalgybos srityje“, - teigė R. Svetikaitė.

Pasak jos, D. Grybauskaitė įpareigojo G. Griną imtis priemonių dėl aiškaus visuomenės informavimo apie grėsmes saugumui.

„VSD vadovas turi organizuoti darbą taip, kad būtų įvertinami ir šalinami visi valstybės saugumui kylantys rizikos veiksniai, pavojai ir grėsmės. Ypač tai svarbu dabar, kai dėl agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje ir Lietuvos pašonėje, Kaliningrade, susiduriame su realiomis grėsmėmis mūsų valstybės saugumui“, - sakė R. Svetikaitė.

Peticija dėl Klaipėdos – grėsmė saugumui

Pats G. Grina iš dalies priėmė Prezidentūros kritiką, tačiau pabrėžė resursų trūkumą.

„Mes kalbėjome apie dar stipresnį veiklos sustiprinimą. Ypatingai kontržvalgybos srityje. Tam tikslui reikia specifiškai susikoncentruoti, gal netgi resursus perskirstyti“, - svarstė G. Grina.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad vien pinigų nepakanka. „Reikia ne tik piniginių, bet ir protinių resursų“, - teigė VSD vadovas.

Komentuodamas internete platinamą peticiją už Klaipėdos krašto prijungimą prie Rusijos, G. Grina neslėpė, kad tai antivalstybinė veikla.

„Tokio pobūdžio veikla nėra kažkokia naujiena. Mes suprantame, kad tokie veiksmai yra ateitis. (…) VSD šituo klausimu labai stipriai domisi, pagal savo galimybes. Mes netraktuojame to kaip nusikaltimo. Mes traktuojame tai kaip grėsmę nacionaliniam saugumui“, - teigė jis.

VSD ne viską daro tobulai

D. Grybauskaitės šią savaitę išsakytas pastabas G. Grina priima.

„Niekada negaliu sakyti, kad mes viską idealiai darome“, - teigė VSD vadovas.

Paklaustas, kaip VSD imsis grėsmių saugumui šalinimo, jis pabrėžė, jog yra dvi saugumiečių darbo pusės – matoma ir nematoma.

„Preventyvūs veiksmai gali būti dvejopi. Vieni veiksmai nematomi. Sakykim, ta tamsioji slaptųjų tarnybų veiklos pusė. O kita pusė yra vieša. Kaip jūs žinote, mes pradėjome skelbti viešas ataskaitas. Kiek jos yra išsamios – yra kitas klausimas. Bet mano manymu, kiekvienais metais jos darosi vis išsamesnės ir vis konkretesnės“, - sakė G. Grina.

DELFI primena, jog pirmadienį interviu LRT televizijos laidai „Teisė žinoti“ D. Grybauskaitė pliekė VSD už esą neefektyvų darbą.

„VSD kol kas nepateisina jokių lūkesčių – nei darbu, nei rezultatais. Būtent todėl, kad įsivaizduoja savo darbą tik kaip nereikšmingų ir nesvarbių pažymų su dideliu slaptumo lygiu rašymą. Taip praktiškai saugo save nuo atsakomybės arba nuo prieš Lietuvą nukreiptų grėsmių prevencijos. Tai nėra gerai, tai paralyžiuoja visą VSD darbą šiuo metu, kai yra tikrai sudėtinga situacija valstybėje. Aš matau, kad šita organizacija užsidaro ir izoliuojasi nuo atsakomybės ir todėl didelės naudos man ar kam nors priimant svarbius sprendimus tikrai nėra“, - teigė D. Grybauskaitė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Laisvės partijos siūlymai dėl ūkininkų palaikymo gali nesulaukti: prieš pasisako ir konservatorius (32)

Laisvės partija savo koalicijos partneriams pateiktame dokumente konkretizavo savo reikalavimus...

Skvernelis pažėrė kritikos rinkimų laimėtojams: negaliu sutikti su tokia taktika, nes kalbame apie koronaviruso valdymą (285)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis penktadienio rytą feisbuke dabartinę epidemiologinę...

Koronavirusas patvirtintas dar vienam Seimo nariui (78)

Seimo narys , Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) partijos narys...

Tegnellis: Švedija artėja prie kritinės ribos fiksuojamas naujas COVID-19 atvejų rekordas (37)

Per praeitą savaitę naujų koronavirusinės infekcijos atvejų Švedijoje padaugėjo net 70 proc....

Koronavirusas pražudo ne tik vyresnius: Razmuvienė paaiškino, kodėl (469)

Eksponentiškai augant užsikrėtimų koronavirusu atvejų skaičiui daugėja ir mirusiųjų nuo...

„Kanų liūtai“: geriausios iš geriausių 2010 – 2020 metų reklamos

Juokingiausios, dramatiškiausios ir pačios įdomiausios dešimtmečio reklamos – vienoje vietoje....

Transliacija / Atsakingas požiūris. Ko verslas pandemijos akivaizdoje galėtų pasimokyti iš sporto?

Koronaviruso atvejų skaičius eksponentiškai auga, trečdalyje savivaldybių paskelbtas karantinas,...

Konservatoriai neigia valdančiųjų žodžius: jokio kvietimo kalbėtis apie pandemiją nesulaukėme (21)

Konservatoriai teigia, jog premjero Sauliaus Skvernelio komentaras, kad naujai išrinktos...

NT ekspertai nesutaria, kas dabar laukia būsto rinkos: pirkti rekomenduoja tik keliais atvejais (263)

Dabartinė koronaviruso situacija pasaulyje ir ypač Lietuvoje kelia nerimą ir būstą ketinusiems...

Paulius Gritėnas. Ar Lietuvos draugystė su Lenkija bus pagrįsta tylėjimu? (25)

Lenkijos Konstituciniam Teismui praėjusią savaitę priėmus sprendimą, kad nėštumo nutraukimas...

|Maža didelių žinių kaina