Išnagrinėjęs šiuo metu svarstomas Aukštojo mokslo pataisas, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) teigia, kad siūlomas finansavimo modelis neišspręs visuomenei opių aukštojo mokslo finansavimo problemų ir nesudarys sąlygų konkurencijai tarp mokyklų atsirasti, sakoma instituto pranešime spaudai.
© ELTA
LLRI prezidentės Elenos Leontjevos nuomone, įvedus fiksuotą mokestį už mokslą, studentai taptų tik mokesčio mokėtojais, o ne aukštosios mokyklos klientais: “Toks finansavimo modelis suteiks tik papildomų pajamų dabartinei valstybinio aukštojo mokslo sistemai išsilaikyti, tačiau neskatins jos keistis iš esmės: neatsiras konkurencija tarp aukštųjų mokyklų, nebus prielaidų efektyviam išteklių naudojimui, išliks privačių mokyklų diskriminacija.

“Dabartinė aukštojo mokslo sistema neorientuota į rinkos poreikius: neruošia pakankamai ūkiui reikalingų specialistų, o nemaža dalis išsilavinimą įgijusių žmonių negauna darbo arba dirba ne pagal išsilavinimą”, teigia E. Leontjeva.

LLRI atkreipia dėmesį, kad Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko R. Pavilionio teikiamas aukštojo mokslo finansavimo būdas pasirinktas neįvertinus visų aukštojo mokslo problemų ir neišanalizavus kitų finansavimo alternatyvų. Atsižvelgdamas į ilgalaikius švietimo tikslus, institutas siūlo galimus finansavimo variantus: fiksuotą valstybės subsidiją arba proporcinę valstybės subsidiją, teikiamą kiekvienam studentui.

Fiksuota valstybės subsidija – aukštojo mokslo finansavimo modelis, kai valstybė moka už kiekvieno studento studijas vienodą, fiksuotą sumą, o likusią dalį dengia pats studentas. Studento įmoka skirtingose mokyklose būtų nevienoda ir priklausytų nuo studijų programos ir aukštosios mokyklos. Pavyzdžiui, jeigu valstybės subsidija sudarytų 3000 litų, tai už 4000 litų studijas studentas turėtų primokėti 1000 litų, o už 2000 litų studijas – neturėtų primokėti nieko.

Esant proporcinei valstybės subsidijai, visi studentai mokėtų procentinę studijų kainos dalį, o kitą dalį dengtų valstybė. įmokų sistema būtų labiausiai priartinta prie studijų kainos ir kiekio (t.y. jei studijų kryptis pigesnė - mokama mažiau, jei brangesnė – daugiau); Pavyzdžiui, jeigu valstybės subsidija sudarytų 50 proc. studijų kainos, tai už 4000 litų studijas studentas turėtų primokėti 2000 litų, o už 10 000 litų studijas – 5000 litų.

LLRI taip pat atkreipia dėmesį, jog einant link studijų finansavimo valstybės ir studento lėšomis, būtina sudaryti sąlygas studijų kreditavimo sistemai atsirasti. Išimtinių sąlygų sudarymas ir aktyvus valstybės dalyvavimas šioje sistemoje gali atrodyti patrauklus, tačiau jis gali sumažinti bankų motyvacijas teikti studentams kreditus ir galiausiai atsigręš prieš pačius studentus. Be to, labai svarbu, kad studijų kreditavimo sistema galėtų pasinaudoti ir privačių aukštųjų mokyklų studentai.

Savo pasiūlymus LLRI pateikė Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui ir tuo inspiravo fundamentalias diskusijas. LLRI taip bendradarbiauja su studentų organizacijomis, siekdamas kartu surasti efektyviausius aukštojo mokslo problemų sprendimo būdus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sukrėstas liudininkas papasakojo apie barbariškai mergaitę Kaune talžiusius jaunuolius (468)

Trečiadienio vakarą Kaune – barbariškas įvykis. Buvo sumušta maža mergaitė. Policija...

Kiek eurų padidės alga, jeigu valdantieji pakeis jos skaičiavimą (60)

Apie būsimas mokestines permainas visuomenę žadama informuoti iki balandžio 10 d. Tačiau jau...

Pasakė, ko laukti per Velykas: artėjantis savaitgalis liks tik malonus prisiminimas (28)

Nors pastarosiomis dienomis, atrodo, į Lietuvą vėl sugrįžo vėsūs orai , artėjantis...

Apsilankė Lenkijos restoranuose: čia skaniai pavalgyti galima už 1 eurą (140)

Daug lietuvių važinėja į Lenkiją apsipirkti, bet netrukus gali pradėti ir skraidyti į šią...

Buvęs CŽA vadas: Trumpas bijo Putino (123)

Buvęs JAV Centrinės žvalgybos agentūros ( CŽA ) vadovas Johnas Brennanas davė suprasti, kad...

Į parduotuvę Šiauliuose įvažiavo moters vairuojamas automobilis išdaužė vitrinos stiklą, išvartė skalbimo mašinas (15)

Šiauliuose, Tilžės g., į buitinės technikos prekių parduotuvę įvažiavo automobilis „Volvo“.

NASA tyrinėja paslaptingas dangaus šviesas (5)

Prieš maždaug trejus metus astronomų mėgėjų bendruomenėje pasklido žinia apie visiškai naujo...

Donatas Montvydas pasipiktino: mano vardu naudojamasi neteisėtai (16)

Ketvirtadienio rytą pranešus apie tai, kad festivalyje „Karklė Live Music Beach 2018" pasirodys...

Mitai apie vandenį: ar nedarote klaidų jį gerdami? (21)

Kasmet kovo mėnesio 22-ąją pasaulyje minima Vandens diena . Apie jo naudą organizmui girdima...

Grybauskaitė: Lietuva svarsto išsiųsti iš šalies rusų šnipus po diplomatine priedanga (628)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį paskelbė, kad Lietuva svarsto išsiųsti iš šalies...