aA
Atliekama koncertinė programa, už kurią mokama autorinis honoraras, nelaikytina kūrybine veikla, tad atlikti kūrinį ir už tai gauti pinigus Seimo nariai negali. Tokį sprendimą trečiadienį priėmė Seimo Etikos ir procedūrų komisija, nagrinėjusi Seimo pirmininko prašymą išsiaiškinti, kokia veikla parlamentarams leidžiama, o kokia ne.
Etikos sargai žaboja Seimo „dainorėlius“ (atnaujinta 16.40)
© DELFI
Už tokį komisijos sprendimą balsavo 6-i jos nariai, 1-as politikas susilaikė ir 1-as – balsavo prieš.

Konservatorius-krikdemas Vaidotas Bacevičius, kuris balsuodamas susilaikė, teigė prie komisijos sprendimo pridėsiąs atskirtąją nuomonę, nes Seimo Statute rašoma, jog Seimo nario atlyginimu už kūrybinę veiklą laikomas autorinis honoraras už meno kūrinius ir jų atlikimą.

Tuo tarpu eiles kurianti liberalė Dalia Teišerskytė kolegoms aiškino, jog leidimas gauti honorarą už atlikimą apima autoriaus teises gauti atlygį už jo sukurtą kūrinį. Pasak jos, ši sąvoka neapima atlikėjo, kuris koncerte dainuoja ar deklamuoja ne savo kūrinį.

Ar „koverių“ atlikimas yra kūryba?

Etikos ir procedūrų komisijos posėdyje dalyvavęs Lietuvos kompozitorių sąjungos narys Anatolijus Lapinskas teigė manąs, kad ne savo sukurtų kūrinių atlikimas nevadintinas kūryba. Jo teigimu, Autorių ir gretutinių teisių įstatyme atlikimas priskiriamas ne prie autorių teisių, o prie gretutinių, tad „koverių“ dainavimas nesąs kūryba.

„Ar atlikimas, juo labiau dainų, kurios nėra kokybiškai naujos, originalios, atlikimas yra unikali kūryba? Čia greičiau galima pasakyti, kad ne. Nes ir pačių dainininkių, Seimo narių reklaminiuose skelbimuose aiškinama, kad jos dainuoja „koverius“. „Koveris“ kilęs nuo angliško „cover“ – vieno atlikėjo daina, perdainuota kito atlikėjo, - parlamentarams pasakojo A. Lapinskas.

Remiantis 2004 m. Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kūrybinės veiklos sąvoka reiškia mokslo, technikos, kultūros ir meno srityse atliekamą veiklą, kuria siekiama sukurti kūrinį. Šis kūrinys turi būti kokybiškai naujas, originalus, neegzistavęs anksčiau.

Tačiau Konstitucinis Teismas neužginčijo Seimo Statuto nuostatos, kad atlyginimu už kūrybinę veiklą laikomas autorinis honoraras už meno kūrinius bei jų atlikimą.

„Formaliai žiūrint regisi, kad Seimo narys gali gauti honorarą ir už meno kūrinį, ir už jo atlikimą, kaip rašo Konstitucinis Teismas, paaiškindamas, ar neprieštaravo mūsų Statutas Konstitucijai“, - svarstė konservatorė-krikdemė Rūta Rukelytė.

Tuo metu liberalė D. Teišerskytė kolegoms aiškino, jog šiuo atveju leidimas gauti honorarą už atlikimą reiškia ne atlygį atlikėjui, o kūrinio autoriui, mat skurtas kūrinys visuomet yra autoriaus intelektualinė nuosavybė ir už jos naudojimą jam turi būti mokama.

„Yra parašytas kūrinys ir už jį mokamas honoraras. Tą romaną, tarkime, išpirko, yra papildomas leidimas, tiražas, už jį vėl eina honorarai. Čia yra ta prasme. Aš, tarkime, rašau dainoms tekstus ir, jeigu kas nors atlieka mano dainą apmokamam koncerte ar televizijoje, man ten sumoka kokius 40 ct ir aš gaunu tą honorarą“, - aiškino parlamentarė.

Baiminosi uždrausti parlamentarų hobius

Svarstydami, kaip reglamentuoti Seimo nariais tapusių dainininkų ir kitų sričių veikėjų veiklą, etikos sargai baiminosi „perlenkti lazdą“. D. Teišerskytė siūlė leisti Seimo nariams demonstruoti savo talentą, tačiau tik ne už pinigus.

„Seimo narys ir taip yra labai apribotas. Jeigu parlamentarai dalyvaus labdaros projektuose, jeigu koncertuos, kur nėra mokami komerciniai honorarai ir nėra sutarčių, negalima atimti iš žmogaus galimybės dainuoti. Čia būtų kaip atimti hobi lipti į kalnus“, - sakė Seimo narė.

Jai pritarė ir „tvarkietis“ Egidijus Klumbys, kurio nuomone, tiesiog reikia aiškiai nustatyti, kad parlamentaras negali gauti atlygio už kūrinio atlikimą (tik už jo sukūrimą arba panaudojimą – kai atlieka kas nors kitas) bei negali koncertuoti Seimo ar jo komitetų posėdžių metu.

„Mes labai išsiplėtėm. Turim pažiūrėti į kelis dalykus: pirma, už atlikimą jis (Seimo narys – DELFI) negali gauti atlyginimo. Antras dalykas, net negaudamas atlyginimo negali koncertuoti formalaus Seimo nario darbo metu. Ir viskas“, - konstatavo E. Klumbys.

L.Dinius: komisijos sprendimas nėra galutinis verdiktas

Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijos seniūnas Seime Laimontas Dinius, komentuodamas Etikos ir procedūrų komisijos sprendimą, sako, jog klausimo svarstymas dar nėra baigtas, nes komisijos sprendimas dar nėra galutinis, jį turi patvirtinti visas Seimas.

„Mūsų frakcijos nariai jau įvertino savo padarytas klaidas, mes dirbame ir dirbsime vadovaudamiesi Seimo Statutu, įstatymais ir konstitucinėmis normomis. Ir jokių interpretacijų ypatingų nematom. Tačiau kai kurie žiniasklaidos atstovai daro klaidą, kad Etikos komisijos sprendimas kaipo kažkoks verdiktas“, - DELFI sakė L. Dinius.

Politikas pridūrė manantis, jog etikos sargų nuostata, kad kūrinio atlikimas nėra kūryba yra „keistokas“: „Nežinau, ką čia turėtų galvoti operos dainininkai, kurie atlieka Verdi operos arijas, interpretuoja, arba aktoriai, kurie atlieka klasikines Šekspyro roles“.

DELFI primena, kad Tautos prisikėlimo partijos (TPP) frakcijos Seime narė, parlamentarė Donalda Meiželytė-Svilienė gruodį koncertavo Kauno termofikacijos elektrinės ir UAB „Energijos sistemų servisas“ Naujųjų metų ir Kalėdų proga surengtame vakarėlyje.

Kiek anksčiau, lapkričio pabaigoje, privačios bendrovės "Eastcon AG LT" renginyje sostinės „Siemens arenoje“ koncertavo Seimo pirmininko žmona Inga Valinskienė.

Konstitucija Seimo nariams draudžia gauti darbo užmokestį už veiklą, kuri nesuderinama su parlamentaro darbu. Atlygį gauti leidžiama tik už kūrybinę veiklą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vokietijos parlamentaras: Rusija turi tris pagrindinius tikslus (16)

„Aš manau, kad būtent europiečiai yra Rusijos karo taikinys, tačiau dalis mūsų visuomenės...

Verslas PliusViktorija Chockevičiūtė

Didžiulės NT kainos daliai gyventojų tapo nebeįkandamos: situacija šiemet gali pasikeisti įvertino, pirkti ar nuomotis (3)

Spartaus nekilnojamojo turto (NT) kainų augimo nepasivijęs gyventojų atlyginimų augimas, o dabar...

Ukraina: šiandien absurdas pasiekė naują lygį (1)

Ukrainoje Maskva vykdo agresyvų karą, kuriam jos niekas neprovokavo. Hagoje Vladimiro Putino laukia...

Karas Ukrainoje. JAV generolas pateikė pesimistinę prognozę

Mažai tikėtina, kad Ukraina 2023 metais visus Rusijos karius pašalins iš savo teritorijos,...

Po pergalingo plano – Maksvyčio susirūpinimas: prašau, tik neišduokite mūsų derinių paaiškino išvykusio Evanso situaciją

Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...

Rūta Lapė

Kasdienybės herojai. Morgana Danielė prabilo apie asmeninį gyvenimą ir kaip skiriasi lietuviai?

Išskirtinis Morganos Danielės interviu – garsi politikė pirmą kartą prabilo apie patirtą...

12 šaltų užkandžių Velykų stalui – nuo gardumynų tiesiog raibsta akys

Ilgai netrukus jau švęsime šv. Velykas. Ypatingos pavasario šventės proga norime paryošti...

Ir toliau laimintis Sabonis buvo arti trigubo dublio gimtajame mieste

Dar vieną, jau 47-ą, pergalę NBA reguliariajame sezone pasiekė Sakramento „Kings“ (47-30)...

Sinoptikų prognozėje – tai, kas labai nemalonu: apie pavasario šilumą tik svajosime

Šeštadienio naktį Lietuvos padangė išliks debesuota, todėl temperatūra kris lėtai. Dieną šie...

Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai (5)

Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...