aA
Gyvename laikais, kai poros neretai susipažįsta internetu, tad pirmasis jų pasimatymas kartu – ir pirmasis susitikimas.
Etiketo taisyklės, kurių gėda nežinoti: kas moka už kavą ir kada jau galima bučiuotis
© Adobe Stock

Ką daryti, kad jis netaptų paskutiniu? To DELFI paklausė etiketo ekspertų. Protokolo ir etiketo žinovas Arminas Lydeka ir etiketo specialistas Giedrius Drukteinis pasidalijo patarimais, kaip sužavėti savo simpatiją ir įspėjo, kokių klaidų šiukštu nereikėtų daryti.

Dėmesys – ir aprangai, ir pasisveikinimui

„Labai svarbu pirmajam pasimatymui pasiruošti ir tinkamai elgtis. Kai su žmogumi bendraujame ilgai, jį jau pažįstame. Net jei kartą jis kaip kitaip pasielgė, apsirengė, pasisveikino, „nurašome“ tai tiesiog nuotaikai, bet priimame jį tokį, kokį prisimename. Tačiau pirmojo pasimatymo metu, kai žmogaus dar nepažįstame, viskas – net, iš pirmo žvilgsnio, menkaverčiai dalykai – tampa labai svarbu“, – DELFI sakė A. Lydeka.

Pasak pašnekovo, reikia suprasti, kad išvados pirmojo pasimatymo metu bus daromos ir dėl aprangos, ir dėl bendravimo būdo.

„Kitas aspektas – laikysena pasisveikinant. Tai taip pat bus „skenuojama“ – ar tik šaltai paspaudi ranką, ar paspaudei ranką ir apsikabinai, ar neištiesei rankos, o tik baugščiai linktelėjai galvą? Tai suteiks, pavadinkime, būsimam partneriui labai daug informacijos“, – kalbėjo jis.

Arminas Lydeka
Arminas Lydeka
© DELFI / Domantas Pipas

Kas turi apmokėti sąskaitą?

Galima nujausti, tikino A. Lydeka, kad pasimatymas pareikalaus ir finansinių išlaidų – bus užeita į kavinę ar restoraną.

„Apmokėjimas – labai svarbus dalykas. Yra archajiška – nebijau šiandien ištarti šio žodžio – taisyklė, kad sąskaitas apmoka vyras. Todėl vaikinui visą laiką reikia būti pasiruošus ir būtinai pasiūlyti pavaišinti“, – kalbėjo protokolo ir etiketo žinovas.

Paklaustas, kaip į tai turėtų sureaguoti mergina, A. Lydeka tikino, kad normalu, jei ji pasiūlys susimokėti atskirai, pasidalinti sąskaita. Vaikinas, aiškino jis, turėtų gerbti norą būti nepriklausoma.

„Vaikinui reikia būti tam pasiruošusiam ir normaliai žiūrėti į tokią, na, savarankišką, norinčią būti nepriklausoma merginą – neįsižeisti, nepurkštauti. Mergina, čia jau patarimas, išmintingai elgsis, jei į vaikino pasiūlymą atsakys pasiūlydama už save susimokėti. Taip bus parodyta, kad gyvename modernioje visuomenėje ir esame lygūs. Kaip galiausiai bus sutarta, tegul būna nuspręsta tą akimirką“, – aiškino jis.

Temos tabu

Pašnekovo teigimu, pirmojo pasimatymo metu nedera kalbėti apie sveikatą ir ligas. Jautrios temos, įspėjo A. Lydeka, ir susijusios su religija, politika.

„Sveikata, ligos – nemalonios temos. Taip savo partneriui užkrauname problemas, apsunkiname jį ar ją. Savo ruožtu religija ir politika yra susijusios su žmogaus įsitikinimais, požiūriu, ideologinėmis nuostatomis. Jei ir užsimename apie tai, tik tik bendrai, be jokių kategoriškų pozicijų išsakymo“, – kalbėjo jis.

Žinovo teigimu, nereikėtų daugžodžiauti ir apie orą – tai saugi, „bendra“ tema, tačiau kartu esą ir parodanti, kad daugiau kalbėti nebėra apie ką.

„Jei jau mes ilgai aptarinėjame orą, tuo demonstruojame, kad nieko rimtesnio, jungiančio mus ir mūsų mintis, aptarti neturime“, – įspėjo jis.

Verčiau A. Lydeka patarė dalintis mintimis apie maistą, darbą, laisvalaikį.

Kodėl baras geriau nei teatro salė

Paklaustas, ką etiška veikti pirmojo pasimatymo metu, pašnekovas tikino, kad kur kas išmintingiau būti viešose vietose ir nei kviesti, nei siūlytis ateiti į svečius.

„Galima pasivaikščioti po parką, fantastiškai gražų Vilniaus senamiestį, kitas gražias vietas, jei gamtinės sąlygos leidžia. Tačiau, kad galėtume pabendrauti, patogiau yra prisėsti restorane, kavinėje ar bare. Beje, tai kur kas geriau nei prisėsti kino ar teatro salėje, kur dėmesys bus blaškomas. Pirmojo pasimatymo metu reikia pabendrauti, pakalbėti, į akis vienas kitam pažiūrėti, įvertinti žmogaus laikyseną, elgseną, kaip jis formuluoja teiginius, dėlioja sakinius“, – sakė A. Lydeka.

Atnešti gėlių – archajiška tradicija, tačiau, jei puokštė nebus didelė, pernelyg ekscentriška, įteikti ją ar gėlės žiedą – galima, aiškino jis.

„Na, dažniausiai mėgsta moterys gėles, tad tai parodo, kad vyras tai įvertino, apie merginą pagalvojo. Galiausiai, skyrė dėmesio, finansinių resursų – tai pozityvu, gerai, bet ne būtinybė“, – kalbėjo A. Lydeka.

Kur ir kada bučiuoti

Teigiamai ekspertas aiškino žiūrintis ir į bučinius pirmojo pasimatymo metu – ir pasisveikinant, ir atsisveikinant.

„Net tarnybinio etiketo normos įvardija, kad galimos oficialios atsisveikinimo ir pasisveikinimo normos yra rankos paspaudimas, rankos pabučiavimas damai, linktelėjimas galva neprisiliečiant rankomis ir bučiniai į skruostus. Taigi net tarnybinio etiketo protokole egzistuoja bučiniai į skruostus, ką jau kalbėti, kai susitinka ne oficialūs asmenys, o, pavadinkime, draugai“, – kalbėjo jis.

Tiesa, nuo bučinių į lūpas, nurodė A. Lydeka, vertėtų susilaikyti.

Lįsti bučiuotis nepataria

Savo ruožtu G. Drukteinis tikina, kad bučinys – gana intymus aktas, skirtas artimiausiems, tad nei pirmą kartą pasisveikinant, nei atsisveikinant lįsti bučiuotis esą nereikėtų.

„Visada keistai ir nebūtinai gerai (net ir ne pasimatymo, darbinėje aplinkoje, pradedant darbinį projektą) atrodys nepažįstamų žmonių bučinys. Antrą, trečią kartą – taip, bet tik ne pirmą. Tuomet užtenka tik paspausti ranką, o jei drovu ir neaišku, kuris pirmas ranką turi ištiesti, užtenka gražios šypsenos ir žvilgsnio į akis“, – dėstė etiketo specialistas.

G. Drukteinio teigimu, verta pasimatymo metu išgerti kavos, suvalgyti desertą ar vakarienę, nes tai tarsi suteikia galimybę kiek pasislėpti už maisto ir išvengti nejaukių tylos pauzių.

„Be to, sėdėdami už stalo žmonės gali žiūrėti vienas į kitą, vaikščiojant tai kiek sudėtinga“, – juokėsi jis.

Giedrius Drukteinis
Giedrius Drukteinis
© DELFI / Andrius Ufartas

Kodėl sumokėti verčiau turi vyras

G. Drukteinis sakė pritariantis, kad už pirmojo pasimatymo vaišes turi mokėti vyras.

„Aš visada visiems vyrams sakau – jei moteris pasiūlo pati apmokėti sąskaitą arba bent už save, atsakymas visada yra vienas: „Ne“. Tai senas, galantiškas, riteriškas ir džentelmeniškas požiūris. Tiesiog tokia yra istorinė tradicija, kuri – labai logiška ir prasminga“, – aiškino pašnekovas.

Eksperto teigimu, ėmus sąskaitą dalintis, iškyla daug įvairių nesklandumų.

„Mokėjimo epizodas visuomet įneša šiokio tokio nepatogumo – sąskaita, traukiama piniginė iš kišenės, jei dar centus ima skaičiuoti... Arbatpinigiai – vėl drama: kas turi palikti, kiek, kad nepasirodytum gobšus... Žodžiu, tai nemalonus epizodas abiem pusėm, todėl verčiau tai išspręsti vienam, užuot įtraukiant į tai dar ir savo damą“, – kalbėjo G. Drukteinis.

Apie skolą negali būti nė kalbos

Savo ruožtu moteris esą į tai turėtų sureaguoti padėkodama.

„Iš moters reikalaujama tik vieno – padėkoti už gerą vakarą, galbūt skanią kavą, bet dėkoti už tai, kad sumokėjo, na, neskamba gerai“, – mokė jis.

Pasak G. Drukteinio, nėra nė ką kalbėti apie tai, kad moteris galbūt turėtų jaustis už vaišes skolinga.

„Atidirbti už vakarienę? Ne kokie Antrojo Pasaulinio karo ar maro metai, kad už tai atidirbtų. Kiek ta vakarienė gali kainuoti? 20 eurų? Ką čia atidirbti už tai?“, – klausė jis.

Ką daryti po pasimatymo

G. Drukteinio teigimu, didžiausia šių laikų fobija – būti atstumtam, tačiau svarbu palikti žmogui teisę į asmeninę erdvę.

„Tiesa, vis dėlto vyras turėtų pasirūpinti, ar moteris laimingai grįžo į savo būstą, išsiųsti sms „Buvo nuostabus vakaras! Malonu susipažinti, tikiuosi, pasimatysime dar kartą“. Siųsti gėlių – pernelyg kvaila šiais laikais, nors tai buvo visiškai normali praktika 19 a. Moteriai, savo ruožtu, reikėtų sureaguoti į tokį vyro domėjimąsi“, – aiškino jis.

Paklaustas, kada turėtų įvykti antrasis pasimatymas, G. Drukteinis sakė, kad tai – visiškai individualu. Esą kai kurie pažintį gali pratęsti dar tą patį vakarą, kiti – po dienos, savaitės ar mėnesio.

„Į jokius aritmetinius rėmus tai neįtelpa, reikia tai atiduoti širdžiai ir natūraliai eigai“, – nurodė jis.

DELFI skaitytojai, kviečiame pasidalinti savo patirtimi – kaip manote, ar būtinai tas, kuris kviečia į pasimatymą, turi ir už jį sumokėti? Ar pasimatyme sąskaitos suma turėtų būti dalijama per pusę? Ar viena pusė gali tikėtis ko nors daugiau, jei apmoka sąskaitą? Rašykite savo mintis ir įspūdžius el. p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Pirmasis pasimatymas“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujausi duomenys: patvirtinti 2339 nauji atvejai, 22 asmenys mirė (382)

Praėjusią parą Lietuvoje patvirtinta 2339 koronaviruso atvejai . Nuo viruso mirė 22 asmenys.

Ant Nausėdos stalo tikrai sudėtinga ministrų dėlionė: kai kurios kandidatūros – tikras galvos skausmas (611)

Prezidentas Gitanas Nausėda ir jo komanda pradėjo išsamiai nagrinėti kandidatus į ministrus....

Butų nuomos kainų pokyčiai – galvosūkis ir patiems ekspertams: nesutaria, kas lėmė tokias sumas (176)

Pavasarį kritusios būsto nuomos kainos per vasarą ne tik stabilizavosi, bet dar ir, palyginti su...

Be kaukės ir pirštinių į COVID-19 ligoninę žengęs Lukašenka: tai tu čia gydai žmones?

Aliaksandras Lukašenka nuvyko į 6-ąją miesto klinikinę ligoninę ir apsilankė vadinamojoje...

Paulius Gritėnas. Mus žudo nebe virusas, o cinizmas (46)

Kuo koronaviruso laikai skiriasi nuo istorinių maro epidemijų? Modernusis mokslas per kelis...

„Juodasis penktadienis“: kodėl prekybininkai taiko tokias dideles nuolaidas? (31)

„ Juodasis penktadienis “ Vakaruose laikomas svarbiausia apsipirkimų diena metuose. Nors...

Tiesioginė transliacija / Jūs rimtai? Valkiūnas – apie svarbiausius savaitės įvykius

Per plauką, tačiau Ingrida Šimonytė šią savaitę Seime buvo patvirtinta ministre pirmininke, o...

Karbauskis: valdantieji daro spaudimą prezidentui, apie kokį mes net nedrįsome pagalvoti (435)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia...

Raimundas Ereminas | D+ nariams

Geri darbai gamtai. Sodiname medelį

Kada jei ne dabar sodinti medelį? Pasodinkime medelį visiems. Bet... Ar taip daroma? Ką žmonės...

|Maža didelių žinių kaina