aA
Šiuo metu svarstomuose ES ginklų kontrolės direktyvos pakeitimuose greičiausiai bus nuostata, leisianti valstybėms narėms daryti išimtis automatinių ir pusiau automatinių ginklų turėtojams, ir Lietuva šią išimtį galės pritaikyti Šaulių sąjungai.
ES ginklų direktyvoje numatoma Šaulių sąjungai palanki išimtis
© AFP/Scanpix

Kaip penktadienį vykusioje diskusijoje teigė Policijos departamento Licencijavimo skyriaus viršininkas Audrius Čiupala, dabartiniame teisės akto svarstymo etape yra nuostata, numatanti, kad valstybė nacionalinio saugumo tikslais gali išimties tvarka asmenims arba organizacijoms leisti laikyti A, B ir C kategorijos automatinius bei pusiau automatinius šautuvus.

"Manau, pasinaudojus tokia išimtimi, galima tokį leidimą suteikti ir Šaulių sąjungai, atskiriems jos nariams turėti tokius ginklus", - penktadienį kalbėjo A. Čiupala, pridurdamas, kad Lietuva yra suinteresuota tokios išimties išlikimu ir galutiniame direktyvos tekste.

Šiuo metu Europos Komisija (EK), Europos Parlamentas (EP) ir šalys narės derina direktyvos tekstą, europarlamentaro Petro Auštrevičiaus teigimu, galutinio sprendimo galima tikėtis 2017 m. pavasarį.

"Mes esame už platesnę reglamentavimo laisvę, nes turime išimčių, turime argumentų ir dėl šaulių. Tikiuosi šita sąvoka nebus susiaurinta ir bus palikta nacionalinė teisė padaryti tam tikrus išimtinumus", - Eltai po diskusijos sakė P. Auštrevičius.

2015 m., po teroristinių išpuolių Paryžiuje, EK pasiūlytame direktyvos variante norėta iš viso uždrausti B ir C kategorijų pusiau automatinių ginklų pardavimus civiliams, tačiau tam stipriai priešinosi Europos ginklų gamintojai bei kai kurios ES valstybės. Lietuvoje į EK siūlymą taip pat žiūrėta skeptiškai, nes panašiu metu buvo pasiūlytos Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisos, leidžiančios pusiau automatinius ginklus įsigyti ir turėti šauliams, kariams savanoriams bei rezervistams. Pastarasis įstatymas galioja nuo šių metų rugsėjo.

Nors griežtesnė ES direktyva dar derinama, pusiau automatinių ginklų pardavimai nebus draudžiami, išskyrus pusiau automatinius šautuvus, perdarytus iš automatinių. Anot A. Čiupalos, dabartiniame derybų etape taip pat numatoma riboti parduodamų pusiau automatinių ginklų dėtuvės dydį: trumpųjų ginklų dėtuvėse negalės būti daugiau nei 20 šovinių, ilgųjų - 10 šovinių. Ginklų direktyva apims ir anksčiau nereglamentuotus dujinius, signalinius bei imitacinius šautuvus, civiliams bus draudžiama turėti ir automatinius A kategorijos deaktyvuotus ginklus.

P. Auštrevičiaus teigimu, pavyko pasiekti muziejininkams ir kolekcininkams palankaus sprendimo: istorinių ginklų nereikės deaktyvuoti naikinant atskiras jų dalis, tačiau istorinių ginklų kopijos bus priskiriamos tikriems ginklams ir bus registruojamos.

"Eurobarometro" duomenimis, šaunamąjį ginklą Lietuvoje turėjo arba turi 14 proc. gyventojų ir tai yra vienas aukščiausių rodiklių ES. Bendrijos mastu šaunamąjį ginklą turi apie 5 proc. piliečių.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

15 įmonių išmokėjo daugiau nei 10 tūkst. eurų: didžiausi atlyginimai siekia beveik 23 tūkst. eurų (33)

Daugiau nei 10 tūkst. eurų siekiančius vidutinius atlyginimu s rugpjūtį išmokėjo 15 Lietuvos...

Likimas į verslą vedė lyg už rankos: keistas nutikimas per vestuves, vagystė ir pranašiški paslaptingos bobutės žodžiai

Gal šiandien gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Renata ir švietimo sistemoje dirbantis Gintaras...

Žemės drebėjimo epicentre atsidūrę miestelėnai – sukrėsti: čia atostogaujantis lietuvis pasidalijo liūdnais vaizdais (10)

Graikijai priklausančią Kretos salą ankstų pirmadienio rytą supurtė stiprus žemės...

Veryga: aš iš tikrųjų atsisakyčiau galimybių paso (350)

Toliau tūkstantį naujų atvejų per dieną viršijančius COVID-19 skaičius stebinti Vyriausybė...

Viešvilėje – skandalingas kunigo pamokslas: tęsiantis pandemijai liepė nesiskiepyti ir prabilo apie masonų planą (558)

Visuomenėje nerimsta aistros dėl vakcinavimo nuo COVID-19 : žiniasklaidoje, o ypač socialiniuose...

Barmenę siutina kolegės elgesys: gauname vienodą algą, bet kai kas neatitinka (12)

Kodėl rūkanti kolegė gali sau leisti pasitraukti nuo darbo vietos dėl žalingų įpročių, o aš...

Gydytojos apie nūdienos rykštę: įtakos turi ir koronavirusas, ir šiuolaikinis gyvenimo būdas Pasakė, kada gydytojai jau nepadės (3)

Turinčių antsvorį vyrų spermos kokybė blogesnė. Besilaukianti rūkanti moteris kenkia savo...

Projekto „Šiltnamis“ autorė Rytė: beveik trečdalis Lietuvos susiduria su energetiniu nepritekliumi

Nors, vėliausiais duomenimis, beveik trečdalis Lietuvos gyventojų yra energetiniame nepritekliuje,...

Rudens daržovių TOP 5: vitaminais ir kitomis reikalingomis medžiagomis apsirūpinsite dar iki žiemos

Atėjus rudeniui, pats laikas pasirūpinti savo sveikata ir papildyti organizmo atsargas vitaminais...

Siūlo remti Grybauskaitės kandidatūrą į NATO vadovus: Lietuva privalo nesikuklinti (292)

Lietuvos valstybės vadovai dar vakar turėjo pradėti veikti NATO valstybių sostinėse, siekiant...