Gatvėse išmaldos prašantys žmonės – įvairūs, kaip ir visi miestiečiai. Vieni skurdūs, vos suduriantys galą su galu, kiti – pasiturintys. Ir geranoriški, ir agresyvūs. Jie – nepriklausoma kasta mieste. Aštunta valanda ryto. Tiksliai kaip į darbą šalia Aušros vartų autobusų stotelės esančio parkelio link traukia jauni vyriškiai. Vieni apsirengę geriau, kiti prasčiau. Vieni jau įkaušę, kiti dar tik nešasi rankoje butelį „rašalo“ – pigaus penkis šešis litus kainuojančio spirituoto vyno.
Elgeta, benamis
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Vyksta rytinis pasitarimas. Aptariamas dienos planas. Pasidalijama praėjusios dienos įspūdžiais. Draugiškai išgeriama ir pradedama skirstytis.

Prieinu prašydamas pagalbos. Prisistatau esąs iš Baltarusijos. Lietuvoje pirmą kartą. Paaiškinu, neva buvau sutaręs susitikti su išmaldos prašančiaisiais prie bažnyčios, tačiau nė vieno neradau.

„Kam tau tie valkatos? Utėlių nori prisirinkti? Ar užsikrėsti? Einam su mumis“, – pakvietė į šalį maždaug 30 metų Erikas. Drauge patraukė ir jo draugas Sergejus. „Nuvedžiau dukrytę į vaikų darželį ir susitikau draugą“, – pasakojo.

Mama išverda pietus

Mano naujieji draugai praktikuoja „aktyviąją išmaldą“. Jie nesėdi ištiesę rankos ir kolegas prie Aušros vartų vadina valkatomis. „Tie elgetos, ligoti. Gyvena visi viename bute, nesiprausia. Gal tu su jais nakvojai? Nedaryk to, apvogs“, – baugino ir iškart pasiūlė užsukti į svečius. „Kada išvažiuoji? Rytoj? Nakvosi pas mane. Gyvenu Šeškinėj, su bobute“, – patikino Erikas.

„O bobutė nesupyks?“ – paklausiu. „Koks jos reikalas. Pasakysiu, kad draugas iš kariuomenės grįžo“, – aiškino veiksmų planą.

Eriko draugas Sergejus pasakojo, kad dauguma besirenkančiųjų parkelyje turi būstą, o kai kurie netgi darbą. „Štai storas, matai. Tai jis čia pat gyvena. Jį motina maitina, o jis vaikšto ir kaulija pinigų, paskui nusiperka tris butelius vyno, išgeria ir eina miegoti. Prasiblaivo ir vėl iš naujo“, – rodė pirštu į taksi sėdantį apkūnų vyriškį.

Paprašė susimokėti

Jau anksčiau minėtas Erikas, iš pradžių labai domėjęsis mano neapdairiai pasiimtu telefonu, buvo bematant sudrausmintas Sergejaus. „Baik krėsti juokus. Vaikinas iš Baltarusijos. Gal nori, kad supykčiau“, – reikšmingai perspėjo jį Sergejus.

Taip „sugėdytas“ Erikas nukreipė žvilgsnį į šalį. „Kai užsidirbsiu pinigų, nusipirksiu mašiną ir perpjausiu šitom dviem bobom (paminklas Lazdynų Pelėdai) kojas“, – atskleidė savo slaptą svajonę.

Tačiau kol kas nuspręsta apsiriboti buteliu vyno ir pigiomis cigaretėmis. Iš pokalbio supratau, jog jų, kaip dosnus svečias, turiu parūpinti pats. Už paslaugas, informaciją, pasiūlytą nakvynę, išsaugotą telefoną, daiktus. Sąrašas tikrai įspūdingas. O išlaidos tesudarė 26 litus 50 centų.

„Jei ne aš, pats būtum likęs be telefono ir pinigų. Jie tavęs tikrai nemuštų – ne tokie žmonės. Paprastai paprašo telefono pasižiūrėti ir deda į kojas arba ištraukia iš rankų piniginę“, – vėliau atviravo Sergejus.

Pasak 32 metų Sergejaus, yra tokių, kurie dėl kelių litų nesibodi ir žmogų sumušti. „Tai dažniausiai paaugliai stoties rajone. Jiems nieko nėra šventa“, – įspėjęs nesilankyti tame rajone, ypač sutemus, vyną užsigerdamas 8,1 proc. stiprumo sidru kalbėjo Sergejus.

Filosofija – kiekvienam savo

Atsisveikinęs ir palikęs su apytuščiu sidro buteliu svirduliuojantį Sergejų patraukiau Aušros vartų link. Prie Šv. Trejybės stačiatikių vienuolyno cerkvės sutikau ant ramento parimusį vyriškį. Vėl ta pati istorija: esu iš Baltarusijos, čia pirmą kartą. Su manimi bendrauti pasišauna Vitalijumi prisistatęs vyriškis.

„O čia mes renkamės. Maždaug 11 val. aptariame savo reikalus“, – trumpą ekskursiją po savo teritoriją surengė Vitalijus. „Aš stoviu prie Trejybės cerkvės. Prie vyrų vienuolyno būna Kolia. Dar viena moteris – prie Šv. Teresės bažnyčios, bet dabar jos nerandu“, – savo bendrus vardijo Vitalijus.

„Kiekvienam savo, – filosofiškai atsiduso jaunuolis su tuščia rankove. – Jeigu ateina kas svetimas, tuoj pat susirenkame į krūvą ir išvejame. Čigonai turi savo taborą, mes Aušros vartus, kiti kitą rajoną“, – pavyzdžiais grindė esamą tvarką.

Vitalijus atviras: jis Senamiestyje jau ne pirmus metus nuomojasi butą. Jame yra vanduo, tualetas, elektra. Kartą per metus važiuoja į sanatoriją pasigydyti. Pas jį ateina pernakvoti ir būsto neturintys draugai. Sektųsi jiems visai neblogai, jei ne vienas nepatogumas: kone kasdien jam ir jo draugams tenka mokėti duoklę socialinės tarnybos darbuotojams.

„Čia pilna vaizdo kamerų. Kasdien atvažiuoja socialinė tarnyba. Pasisodina į automobilį, nusiveža į šalį. Sumoku 20 litų, ir paleidžia vėl dirbti. Jei spėju pabėgti, tai mokėti nereikia. Tiesa, jie pažįsta mus iš veido, todėl trauktis beprasmiška“, – taikstėsi su likimu Vitalijus.

Gailestį keliančios moterys

Gedimino prospekte, Vilniaus, Vokiečių gatvėje su rožiniu rankose šnibždėdama maldą greitu žingsniu vaikšto moteriškė. Ji nepraeina neužkalbinusi nė pro vieną žmogų. Svarbus kiekvienas. Žvilgsnis į akis ir neaiškiai sumurmėta frazė. Svarbiausia – akys.

Moteriškė gyvena Žvėryne. Nuosavame bute. „Jai prašyti išmaldos – hobis. Kažkada jai buvo sunku gyventi, bet dabar elgetauti jai yra hobis“, – pasakojo konkurentės. „Širdį man skauda“, – žvelgė į akis rožinį maigydama moterėlė. „Ar tikrai turite butą Žvėryne?“ – paklausiau. „Turiu, turiu kambarėlį. Bet kas mėnesį vaistams atiduodu 90 litų. Gal bent duonai paaukosite, pone?“ – neprarasdama vilties dar kartą paklausė.

Močiutė su rožiniu centre – ne vienintelė. Šalia Vilniaus gatvėje įsikūrusios vaistinės kasdien trim valandom, nuo 9 iki 12 val., ateina kita garbaus amžiaus moteriškė. Ji nepanaši į paprastus išmaldos kaulytojus. Stovi tyliai prisiglaudusi kamputyje ir tiesia ranką.

„Įvairiai būna. Surenku 3, 5, 10 litų. Visus pinigus atiduodu anūkui gydyti. Jis sunkiai serga“, – pasakojo moteriškė. Tuoj pat pasiaiškina, iš kur mėlynė po akimi. „Vonioje paslydau ir nukritau“, – pati netikėdama savo žodžiais priduria.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (1202)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (44)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Šalčio dar bus, bet permainos ne už kalnų (3)

Savaitės pradžioje žiemiški orai iš Lietuvos nesitrauks – pirmadienį ir antradienį dar spaus...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (374)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (7)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Dėl „megažvaigždės“ iš Šiaurės Korėjos – tikra isterija (40)

Pietų Korėją sekmadienį apėmė tikra isterija dėl šalyje besilankančios įžymybės iš...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (460)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Patikrinau Berlyno kainas – kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (112)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (5)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas (7)

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...