aA
„Valstietės“ Agnės Širinskienės Seimo statuto pataisų iniciatyva rodo aklą pasitikėjimą savo jėgomis, sako vienas iš Lietuvos Konstitucijos architektų, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius.
Agnė Širinskienė
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak jo, yra kur kas tinkamesnių priemonių įgyvendinti tai, ko, gindama užmojį keisti Seimo statuto nuostatas, sako sieksianti A. Širinskienė. Kartu MRU profesorius pabrėžė, kad kai kurie išsakyti argumentai tiesiog rodo lakią politikės fantaziją.

Ketvirtadienį vykusio posėdžio metu „valstietė“ pateikė pataisų projektą, numatantį, kad teisės akto ekspertinis vertinimas būtų įmanomas tik tada, jei tam pritartų posėdyje dalyvaujančių parlamentarų dauguma.

Opozicija šiam sprendimui labai priešinosi, teigdama, kad tai yra tiesiog jos galimybių dalyvauti sprendimų priėmimo procese apribojimas ir realus pasikėsinimas į demokratines vertybes. Kartu politikai pažymėjo, kad „valstiečiai“, siekdami apriboti ekspertinio vertinimo galimybę, atitolsta nuo duotų pažadų įstatymų leidyboje pasitelkti profesionalumą ir mokslininkų įžvalgas.

Tuo tarpu A. Širinskienė atmetė opozicijos būgštavimus ir tvirtino, kad pataisomis nėra kėsinamasi į opozicijos teises. Anot jos, siekiama tiesiog užkirsti kelią teisės aktų priėmimo vilkinimui ir ištaisyti neteisybę, kai mažesnė Seimo narių grupė gali įgyti didesnių galių nei visas Seimas. Galiausiai A. Širinskienė pabrėžė, kad taip profesionaliai dar nedirbo nė vienas Seimas.

Valstietė užsiminė, kad galbūt esama situacija, kai ekspertinio vertinimo gali paprašyti penktadalis Seimo narių, prieštarauja Konstitucijai.

„Man netgi konstitucinės teisės prasme kyla toks klausimas, ar gali būti tokia teisinė situacija, kai Seimo narių grupė - penktadalis Seimo narių - įgyja didesnes teises negu Seimas in corpore. Tai aš tikrai neatmetu galimybės ateityje tą normą patikrinti“, - ketvirtadienį Seime sakė politikė.

Konstitucijos eksperto nuomone, toks A. Širinskienės samprotavimas reikalauja tiesiog lakios fantazijos.

„Mažuma nieko neprimeta, mažuma tiesiog prašo papildomos informacijos konkrečiu klausimu. Seimo dauguma pati turi būti suinteresuota, kad ekspertinių vertinimų būtų kuo daugiau, nes ekspertinis vertinimas reikalingas ne mažumai, ne opozicijai. Ekspertinis vertinimas reikalingas visam Seimui, kad jis turėtų kvalifikuotų žmonių, ekspertų išvadas vienu ar kitu klausimu, jis reikalingas tam, kad Seimo nariai gautų papildomos informacijos, žinių, kokių teisinių pasekmių gali sukelti konkretus reguliavimas. Tai yra parama Seimui priimant įstatymus - tam, kad nebūtų pažeista Konstitucija, nebūtų pažeisti kiti įstatymai. Aš manau, kad čia tiesiog lygioje vietoje klumpama už akmens ir visiškai suprantu opozicijos susirūpinimą, nes siekis iš jų atimti ekspertinį vertinimą susiaurina demokratiją“, - aiškino Konstitucijos ekspertas.

„Tad teigti, kad ekspertinis vertinimas prieštarauja Konstitucijai - tiesiog reikia turėti labai lakią fantaziją“, - pabrėžė MRU profesorius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad siekiant A. Širinskienės deklaruotų tikslų spartinti įstatymų leidybos procesą, užtektų nustatyti ekspertinio vertinimo laiko apribojimus, neleisiančius vilkinti įstatymų priėmimo.

„Bet atimti opozicijos teisę prašyti ekspertinio vertinimo - tai yra Seimo aklas pasitikėjimas vien savo jėgomis. Seimo narių pasitikėjimas savo kvalifikacija kartais būna per didelis. Juk Seimo nariai dažnai neturi tos kvalifikacijos, kurios reikia norint priimti tinkamą įstatymą“, - kalbėjo V. Sinkevičius.

ELTA primena, kad ketvirtadienį teiktam A. Širinskienės pasiūlymui po pateikimo buvo pritarta. Už siūlymą balsavo 52 Seimo nariai, prieš - 37, susilaikė - 6.

Šiuo metu Statutas numato, kad 1/5 Seimo narių turi teisę kreiptis dėl ekspertinio vertinimo atlikimo, ir ekspertinė išvada yra teisės aktą lydintis dokumentas, pristatomas svarstymų komitetuose ir Seimo posėdyje metu.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (91)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Gyvai / Dvigubos Eurolygos savaitės pradžia: „Anadolu Efes“ – „Žalgiris“ (85)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieško pirmosios...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (46)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Antrąją „Neregėtą Lietuvą“ išleidęs Jovaiša: pirmasis albumas buvo naudojamas ne pagal paskirtį (12)

Fotografas Marius Jovaiša prieš 10 m. pristatęs jau dabar bene žymiausią Lietuvos fotografijų...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (110)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Vieną tritaškį per rungtynes pataikęs „Rytas“ namie nusileido vokiečiams (128)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės turnyre patyrė antrą pralaimėjimą iš eilės....

Gydytoja papasakojo apie negydomos pienligės pasekmes: kodėl tai aktualu abiems partneriams (8)

Nuo pienligės gydant tik vieną partnerį, norimo rezultato galima taip ir nepasiekti, o liga nuolat...

Nieko nepirko, todėl palaikė vagimi – apsauginių atsiprašymo taip ir nesulaukė (5)

Istorija paprasta, susijusi su apsaugos darbuotojų elgesiu, kai tikrina, ieško kas kaltas, kas ne,...

Apsilankė nykstančiame Lenkijos mieste: čia puiki vieta ieškoti žmonos (33)

Sykį savo brolio, viešėjusio Lodzėje, užklausiau kas tai per miestas ir ar verta ten vykti....

Karbauskis skelbia karą Urbšiui ir VTEK: paviešins įrašus, kurie paaiškins viską (371)

Paviešinus informaciją apie Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ( VTEK ) darbo užkulisius,...