Trečiadienio posėdyje Seimo Ekonomikos komitetas svarstė Prezidentės pateiktus įstatymų pakeitimus, kuriais numatoma valstybės įmonėse ir valstybei priklausančiose akcinėse bei uždarose akcinėse bendrovėse vadovavimą riboti iki dviejų kadencijų iš eilės po penkerius metus.
Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Valstybės ar savivaldybių valdomų įmonių veikla ir jų rezultatai atlieka svarbų vaidmenį, siekiant valstybės ekonominės ir socialinės pažangos bei turi ženklios įtakos valstybės biudžeto pajamų augimui. Valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių akcininkas yra visi Lietuvos žmonės, šios įmonės privalo ne tik siekti pelningos veiklos ar kitų joms nustatytų tikslų įgyvendinimo, bet ir atliepti visos visuomenės lūkesčius dėl jų vykdomos veiklos skaidrumo, viešumo bei efektyvaus ir racionalaus valstybės turto panaudojimo.

Valstybės ar savivaldybių valdomų įmonių vadovai yra šių įmonių veidas ir nuo jų tiesiogiai priklauso šių įmonių valdymo kokybė, skaidrumas ir veiklos rezultatai. Siekiant nuolatinio valdymo kokybės ir didesnės grąžos valstybei augimo, ypatingą svarbą įgyja valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių vadovų gebėjimas prisitaikyti prie besikeičiančios rinkos, techninės revoliucijos ir globalizacijos diktuojamų pokyčių. Ilgametė patirtis rodo, kad ilgai tai pačiai įmonėje vadovaujantys vadovai ne tik deda mažiau pastangų siekdami prisitaikyti prie besikeičiančios rinkos situacijos, bet ir mažiau linkę diegti naujoves bei gerąsias įmonių valdymo praktikas, lemiančias ir didesnį įmonių veiklos skaidrumą bei efektyvumą.

Atsižvelgiant į tai, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo Nr. I-722 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu Nr. XIIIP-295 ir Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymo Nr. VIII-1835 papildymo 371 straipsniu įstatymo projektu Nr. XIIIP-296 Prezidentė siūlo įvesti penkerių metų kadencijas valstybės ar savivaldybių valdomų įmonių vadovams ir nustatyti, kad tas pats asmuo gali vadovauti tai pačiai valstybės ar savivaldybės valdomai įmonei ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Komitetas po svarstymo pritarė komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms, taip pat komiteto nario V. Poderio siūlymui papildyti įstatymo projekto nuostatas, kad vadovas antrai kadencijai galėtų būti skiriamas atsižvelgiant į tai, ar įmonės vadovo pirmos kadencijos laikotarpiu įmonė pasiekė visus jai nustatytus veiklos tikslus. Tokiu būdu vadovai būtų vertinami objektyviau, vertinant visus tikslus, o ne galimai pasirinktinai.

Taip pat komitetas pritarė komiteto nario T. Langaičio siūlymui, kuriuo terminuotos sutartys prilyginamos neterminuotoms sutartims. Siūloma nustatyti, kad terminuota sutartis prilyginama pirmai kadencijai, kai vadovas eina pareigas mažiau nei penkerius metus, ir antrai kadencijai, kai vadovas pareigas eina daugiau nei penkerius metus, bet mažiau nei dešimt metų. Tuo atveju, jeigu vadovas pareigas eina daugiau nei dešimt metų, pasibaigus su vadovu sudarytos terminuotos darbo sutarties laikotarpiui, vadovas atšaukiamas iš pareigų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Darbo imigrantus išnaudojantis vergvaldys – nepažabojamas (75)

Važiuodamas į Vokietiją tolimųjų reisų vairuotojas Aleksandras Šeško tikėjosi užsidirbti,...

Dešimtmečio byla gali pasikartoti: gudrūs žaidimai pakišo vienus ir atrišo rankas kitiems (12)

Nesenoje parlamentinių tyrimų istorijoje yra pavyzdžių, kai teisėsaugos tyrimus dubliuoti sumanę...

Lietuvoje daug kur ant kelių formuojasi plikledis (1)

Antradienio rytą Skuodo rajone – lijundra, čia kelių dangos vietomis apledėjusios, vakarų,...

JAV žiniasklaida: Kuzminskas susitiko su „Lakers“ klubo atstovais (11)

NBA gerbėjus Lietuvoje iš už Atlanto pasiekė intriguojanti žinia. ESPN reporterio Ohmo...

Nacionalinio vėžio instituto direktorius pataria, kas padės išvengti onkologinių ligų: 12 paprastų žingsnių (184)

Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai...

Penki dalykai, kurių nekartosiu naujuose namuose – asmeninė patirtis (22)

Prieš dvejus metus įsigijau pirmuosius savo nuosavus namus ir teko išspręsti nemažai jų...

Orai: laukia kontrastų savaitė – po žiemos vėl grįš ruduo (21)

Iki savaitės vidurio šalyje numatomi žiemiški orai , kurie pažers aibę iššūkių: vyraus...

Pergalių seriją pratęsusių „Pacers“ gretose Sabonis vėl buvo tarp rezultatyviausiųjų (4)

Puikią sportinę formą NBA pirmenybėse ir toliau demonstruoja Indianos „Pacers“ (10-8)....

Šis 1937-aisiais nutapytas paveikslas kelia didžiules aistras: ar sugebėsite pastebėti vieną keistenybę? (24)

Vargu, ar šie paveiksle pavaizduoti asmenys atrodytų bent kiek išskirtiniai, jei kartu su visu jį...

Krakmolas gali pakeisti brangius cheminius valiklius (1)

Anksčiau bulvių krakmolą būdavo galima rasti kiekvienoje virtuvėje, bet pastaruoju metu šis...