aA
BNS surinkti duomenys rodo, kad politinės korupcijos byloje įtariamas buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis su žmona archeologe Ieva Masiuliene pirko būstą Nidos centre kartu su pastarosios giminėmis - seserimi Milda Proscevičiene bei jos vyru Tadu Proscevičiumi.
Eligijus Masiulis
Eligijus Masiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

E.Masiulis antradienį aiškino, jog šis butas yra nuomojamas ir ateityje planuota plėsti šią veiklą įsigyjant daugiau nekilnojamojo turto.

T.Proscevičius dirba advokatų kontoroje „Valiūnas ir partneriai Ellex“ advokato padėjėju, tuo metu apie jo žmoną viešos informacijos beveik nėra.

E.Masiulis su žmona gyvena bute Vilniuje Mindaugo gatvėje, kuriame ir buvo atliekamos kratos šių metų gegužės 12 dieną.

BNS žiniomis, 2014 metų gruodį Masiulių ir Proscevičių šeima pirko butą Nidoje, Taikos gatvės 7-8 name. Šis butas buvo areštuotas ir jį pardavinėjo antstoliai, bet pirktas pagal skolininko pasiūlytam pirkėjui aktą. Gruodžio 22 dieną įregistruota hipoteka, o ją pasirašė visi keturi asmenys.

2016 metų gegužės 12 dieną, kai E.Masiulio namuose buvo atliktos kratos, Proscevičių šeima pirko dar vieną butą Nidoje, Taikos gatvės 8-20 name. Butas pirktas pagal pirkimo - pardavimo sutartį, butas parduotas fizinio asmens bankroto administratoriaus. Gegužės 12 dieną buvo registruota hipoteka, bet tam pačiam butui galioja ir 2007 metų hipoteka.

Pateikdamas savo versiją dėl įtarimų kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir neteisėtu praturtėjimu E.Masiulis teigia, kad šiuos butus ketino panaudoti vystydamas nekilnojamojo turto projektus.

„Mes turėjome kartu dalyvauti šito būsto įsigijime, tačiau tuo metu atėjo kaip tik tarnybos ir aš nebeturėjau galimybės“, - interviu žurnalistams prie naujienų portalo delfi.lt redakcijos trečiadienį sakė E.Masiulis.

Tačiau jis pats atsisako viešai atskleisti savo įvardijamo verslo partnerius.

„Aš dar kartą noriu pasakyti, kad aš turiu artimų giminaičių keletą šeimų, bet aš tikrai neatskleisiu jų pavardžių, nes tai yra privatūs duomenys“, - kalbėjo E.Masiulis.

Jis tvirtino, kad būstas iš paskolos buvo įsigytas jo artimų giminaičių. E.Masiulis teigė, kad ta paskola nebuvo paimta jo vardu ir neatskleidė sandorio kainos.

BNS duomenimis, šių metų gegužę 31,32 kv. metrų ploto butas su automobilio stovėjimo vieta Nidos centre Taikos gatvės 7 name gegužę parduotas už 75,6 tūkst. eurų (kvadratinio metro kaina siekė 2,4 tūkst. eurų). Gegužę-rugpjūtį šiame name parduoti dar trys butai. Vidutinė jų kvadratinio metro pardavimo kaina siekė beveik 2,7 tūkst. eurų, neeliminuojant automobilio stovėjimo vietos kainos.

Teisėsauga įtaria, kad E.Masiulis iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už „tam tikrus šiam koncernui palankius ir finansiškai naudingus sprendimus“ savo bei kitų naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį. Jam taip pat buvo pareikšti įtarimai neteisėtu praturtėjimu teisėsaugai numanant, kad buvusio politiko namuose rasti 250 tūkst. eurų galėjo būti įgyti neteisėtai.

Gegužę iš politikos dėl šios bylos pasitraukęs E.Masiulis antradienį paskelbė savo versiją, kad jis iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento paėmė 90 tūkst. eurų paskolą, už kurią ketino pirkti nekilnojamąjį turtą Nidoje. E.Masiulis teigė sandorio neregistravęs pas notarą ir pasirašęs paskolos raštelį, o paskolą įsipareigojo grąžinti per metus.

E.Masiulis tikino, kad pareigūnams ir visuomenei dėstydamas savo gynybinę versiją tikrai nemeluoja.

„Aš tikrai nieko nemeluoju. Aš dar kartą noriu pasakyti, kad aš kaip politikas padariau nedovanotinas klaidas, supainiodamas, pamindamas politinę moralę ir dėl to aš labai išgyvenu. O dabar ką aš sakau, tai yra tiesa“, - kalbėjo buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis ir Seimo narys.

BNS pateikia visą E.Masiulio interviu žurnalistams trečiadienį.

- Kodėl jūs laukėte ir tylėjote, leidote ponui Kurlianskiui būti už grotų, jeigu buvote tik pasiskolinęs pinigų?

– Pirmiausia aš noriu pasakyti, kad gegužės 12 dieną, kada pas mane buvo atliekamos kratos, man nebuvo pareikšta jokių įtarimų ir aš nelabai iš pradžių supratau, kuo aš esu kaltinamas. Įtarimai man buvo pareikšti tik gegužės 24 dieną, kada aš jau tiksliai sužinojau tų įtarimų turinį. Antras dalykas, natūralu, kad tai buvo ir žmogiška reakcija: pasimetimas, šokas, suglumimas ir nesuvokimas, kas vyksta. Trečias dalykas, ne tie dalykai man tuo metu galvoje buvo. Man reikėjo raminti savo artimuosius, važiuoti nuraminti giminaičius artimus, ir taip toliau.

O po to, aišku, kai aš jau gavau tuos įtarimus, kadangi yra apimtis pakankamai nemaža, nuo pereitų metų rugsėjo iki šių metų gegužės mėnesio, aš turėjau, aišku, pasidomėti, pasiaiškinti, kokiais čia įstatymais ar nutarimais, kaip aš ten balsavau, ką aš ten dariau ir po to, aišku, sekė vasara, tai vieni atostogavo, tai advokatas atostogavo, tai prokurorai atostogavo, tai natūralu, kad va atėjome iki šitos situacijos, kokios dabar. Bet aš visą laiką laikiausi principo ir aš jį išlaikiau, kad pirmiausia aš visus parodymus duosiu prokurorui ir aš tą padariau. Ir kai aš tuos parodymus daviau, tai aš tada ir prabilau.

- Žurnalistai gegužę tiesiai klausė, ar jūs ėmėte kyšį, jūs to nepaneigėte.

– Aš neėmiau kyšio, aš iš karto sakiau, kad nesutinku su man pareikštais įtarimais, aš tą sakiau formuluotę nuo pat pirmos akimirkos, kada mes susitikome Generalinės prokuratūros pastate.

- Per kiek laiko sukaupėte tuos visus 250 tūkstančių eurų ir ar galite tų pinigų šaltinius konkrečiai dabar įvardinti?

– Aš vėl gi noriu pasakyti, kad čia reikėtų nesipainioti – yra „supliusuota“ viskas: 90 tūkstančių eurų yra ta suma, kurią aš pasiskolinau gegužės 10 dieną iš R.Kurlianskio, o likusi suma, kuri buvo pas mane rasta namuose, ji buvo iš tikrųjų sukaupta per keletą mėnesių, gal ir pusantro mėnesio. Tai šiuo atveju šiais metais būtent artimųjų šeimų, giminaičių šeimų pinigai, kurie buvo aiškiai nukreipti į būsimus nekilnojamojo turto pirkimus.

- Kaip jie kaupti – paskolomis, santaupomis?

–Yra pateisinantys visi dokumentai šitų pinigų ir aš manau, kad po parodymų davimo Generalinei prokuratūrai mes tikrai dabar sulauksime normalaus, profesionalaus finansinio patikrinimo, tai šitoj vietoj yra visi reikalingi dokumentai, pateisinantys šitų pinigų kilmę.

- Pone Masiuli, vis tiek jūs kaip politikas tikrai žinojote... Jeigu daugiau nei tris tūkstančius gaunate paskolos, turite pagrįsti ir Valstybinei mokesčių inspekcijai, ir turite notariškai patvirtinti, tai kodėl su tais 90 tūkstančių taip nepadarėte?

– Aš noriu pasakyti ir čia aš nevaidinu jokio didvyrio, aš iš tikrųjų šioje vietoje pasielgiau kvailai, pasielgiau neapgalvotai. Iš tikrųjų, padariau klaidą, padariau žiauriai didelę klaidą, iki galo net ir nesuprasdamas ir nesuvokdamas. Ir šiuo atveju tų pinigų aš net nežinojau, ar aš tuos pinigus išleisiu, nes nebuvo tiksliai aišku, ar tas sandoris nekilnojamojo turto įvyks. Galėjo būti, kad aš tuos pinigus labai greitai būčiau vėl grąžinęs R.Kurlianskiui. Antras dalykas, jeigu šitas sandoris būtų įvykęs, akivaizdu, kad mes turbūt tada būtumėme, o kadangi sandorius reikia deklaruoti, kaip mes buvome padarę ir 2014 metais, kada dar vieną butą pirkome Neringoje ir kada įrašėme į deklaraciją 2014 metų, tai natūralu, kad aš būčiau tada turėjęs arba forminti kaip notarinę paskolą, nes man būtų reikėję įrodyti šaltinį.

Man tiesiog reikėjo labai greitai mūsų šeimai tų pinigų, nes laukė sandoris ir reikėjo šitą butą įsigyti. Ir šiuo atveju tikrai ne iš atlyginimo, kaip čia buvo pasakyta, būtumėm atidavinėję, mes svarstėme apie galimybes parduoti butą, nekilnojamąjį turtą, ir atiduoti tą paskolą R.Kurlianskiui arba tiesiog kreiptis į banką po to, jau kai sandoris įvyko ir refinansuoti, kitaip tariant, atiduoti pinigus R.Kurlianskiui ir tada jau per ilgą laikotarpį mokėti su palūkanom paskolos grąžinimą bankui.

- Ar 152 tūkstančius grąžino jums teisėsauga?

– Ne, jų negrąžino ir neturėjo jų man kol kas dėl ko grąžinti, nes aš tik prieš tai vykusiose apklausose, vakar kurios tarpinės baigėsi tos apklausos, mes tiktai šitose apklausose pateikėme labai aiškius šaltinius šitų pinigų ir dabar tikrai norime, kad būtų kuo greičiau padarytas mokestinis patikrinimas ir po mokestinio patikrinimo šitie pinigai turės būti grąžinti.

- Ar matote save politikoje dar?

– Žinote, kai aš šiandieną tokioje situacijoje ir kai man, esu pavedęs krūvą žmonių, daug bendražygių, daug tų, kurie manimi tikėjo, aš šiandien net neturiu teisės kalbėti apie savo tolimesnę politinę perspektyvą. Šiandieną man yra svarbiausiai, kad byla pasibaigtų kuo greičiau, kad aš tikiu, kad šitoje byloje, reiškia, ji neturi kažkokių teisinių perspektyvų ir ji baigsis mano naudai, ir šiandien aš apie kažkokią politinę perspektyvą negalvoju. Ne ta situacija.

- Ar jūs per tuos keturis mėnesius nuo tyrimo pradžios buvote susitikę su R.Kurlianskiu, partijos lyderiais?

– Su R.Kurlianskiu aš nebuvau susitikęs, nes tiesiog turiu ir tokį įpareigojimą, man yra draudžiama su trimis žmonėmis Lietuvoje susitikti. Su Eugenijumi Gentvilu, taip, esu susitikęs vasaros viduryje, tiesiog žmogiškai pasikalbėjome, paklausė jis, kaip man sekasi, aš papasakojau.

- Ar jis klausė, ar tie pinigai galėjo būti ne paskolai, o kitiems tikslams, pavyzdžiui, partijai?

– Aš E.Gentvilui papasakojau labai aptakiai, bendrais bruožais lygiai tą pačią tiesą, kurią aš pasakiau apklausos metu prokurorams.

- Laiške pripažinote, kad prašėte Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus nuraminti aistras su R.Kurlianskiu dėl Jono Basanavičiaus paminklo Vilniuje statybų. Tai kaip čia yra?

– Esmė buvo tokia, kad iš tikrųjų prie Vyriausybės sudaryta komisija labai aiškiai buvo apsisprendusi, kur turi stovėti J.Basanavičius. Savivaldybė...

- Tai jūs prašėt ar neprašėt R.Šimašiaus?

– Aš prašiau R.Šimašiaus neskubėti daryti sprendimo savivaldybėje dėl vietos, kadangi buvo kilusios labai didžiulės aistros, pas mane lankėsi ir Nepriklausomybės akto signatarai kaip pas partijos pirmininką, aš girdėjau ir įvairių architektų balsą ir aš mačiau, kad dvi institucijos tarpusavyje konfliktuoja dėl vietos parinkimo.

- Bet ar tai nėra veikimas verslininkų naudai? Ar „MG Baltic“ prašė spręsti šį klausimą?

– Prie ko čia yra veikimas verslininkų naudai, jeigu aš, matydamas, kad tuoj pasipils kritikos strėlės tam pačiam Vilniaus miesto merui, kuris buvo deleguotas nuo Liberalų sąjūdžio, aš kaip partijos pirmininkas tiesiog norėdamas išvengti kažkokių kritikų Liberalų sąjūdžio atžvilgiu pasakau, ar galima susėsti prie stalo visoms konfliktuojančioms pusėms ir rasti kažkokį bendrą sprendimą? Viskas, aš neturiu jokios kompetencijos nuspręsti, kur geriau tas paminklas turėtų stovėti, tai čia man iš viso šitas įtarimas kažkoks tai yra... absoliutus nesusipratimas. Tai kur aš, kokią finansinę naudą padariau „MG Baltic“ ir R.Kurlianskiui, paprašydamas, kad dvi konfrontuojančios pusės, dvi institucijos, susėstų tarpusavyje, pasikviestų visuomenės įvairius atstovus, ir pasikalbėtų apie patriarcho įprasminimą? Aš negaliu šito suprasti.

- Kas tie kiti giminės, kurie kartu su jumis planavo investuoti į nekilnojamojo turto projektus?

– Tai yra ikiteisminio tyrimo duomenys, aš esu pranešęs tas pavardes prokurorui, bet gerbdamas šių žmonių privatumą aš šiandien...

- Kodėl buvusio Liberalų sąjūdžio vicepirmininko Antano Guogos neprašėte paskolinti pinigų? Partijoje turėjote milijonierių.

– Taip atsitiko, kad paprašiau R.Kurlianskio. Nežinau, kas būtų atsitikę, jeigu būčiau paprašęs A.Guogos.

- Esate iš kitų verslininkų prašęs, priėmęs panašių paskolų?

– Ne. Tai buvo pirmas kartas ir šiandien, praėjo trys tie, keturi mėnesiai, tai buvo didžiulė klaida ir aš kaip politikas sulaužiau visus moralios politikos principus, patekau į tą situaciją, į kurią neturėjau patekti ir dėl to labai išgyvenu.

- Grįžtant prie jūsų...

– Ačiū labai, aš jau vėluoju...

- Mes laukėme keturis mėnesius jūsų paaiškinimų. Leiskite užduoti visus klausimus, kuriuos turime, tuo labiau, kad yra kolegų, kuriems jūs duodat išskirtinius interviu.

- Palaukit, bet aš esu privatus žmogus, kam aš noriu, tam aš duodu.

- Ne, jūs esate viešas žmogus, įtariamas kyšininkavimu.

– O kokias aš pareigas užimu?

- Pastaruosius keliolika metų gyvenote iš mokesčių mokėtojų pinigų ir esate įtariamas už nusikaltimą, kai ėjote oficialias pareigas, iš mūsų pinigų pragyvendamas. Argi ne? Atsakykit prašau į klausimus, nebėkite, jūs visą laiką deklaruojate skaidrumą.

– Aš nebėgu...

- Tai nebėkit, atsakykite į klausimus. Aš turiu labai daug pasiruošęs klausimų.

– Gal jūs atsiųskit man tada elektroniniu paštu klausimus.

- Ne, pone Masiuli, palaukite, aš jus palydėsiu, gerai? Aš jūsų paklausiu, ar tai jūsų žmonos giminystės ryšiai? Kalbu apie gimines, su kuriais sakote planavęs verslą.

– Ikiteisminio tyrimo duomenys, negaliu atskleisti.

- Ar esate prašęs pono Kurlianskio, kad šis savo ruožtu prašytų A.Guogos nekurti partijoje „Klestinčios Lietuvos“ frakcijos?

– Aš esu kalbėjęs turbūt ir kai kuriomis politinėmis temomis, bet R.Kurlianskis, na, mano supratimu, mes esame kažkada galbūt minėję A.Guogos klausimą, bet aš kiek atsimenu, kad R.Kurlianskis minėjo, kad Guoga pats nori susitikti su R.Kurlianskiu ir jie susitikinėja.

- Ar tie jūsų verslo partneriai yra jūsų žmonos sesuo M.Proscevičienė ir jos vyras, kuris dirba advokatų kontoroje „Valiūnas ir partneriai Ellex“?

- Aš dar kartą noriu pasakyti, kad aš turiu artimų giminaičių keletą šeimų, bet aš tikrai neatskleisiu jų pavardžių, nes tai yra privatūs duomenys.

- Kodėl paskolos, pirkimai, sandoriai neatsispindi jūsų deklaracijose? Nei Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, nei Valstybinė mokesčių inspekcija jų neturi.

– Palaukite, 2014 metų pirkimas, kuris yra įvykdytas už „Danske Bank“ paskolą, yra atspindėtas 2015 metų mano deklaracijoje. Jūs tikrai gerai pažiūrėkite. Mūsų deklaracijos, beje, yra kaip šeimos, ji yra dalinama per pusę, pusė sutuoktinės, pusė man.

- Ar tiesa, kad naujausias butas Nidoje buvo įsigytas būtent gegužės 12 dieną? Tą pačią dieną, kai buvo kratos? Įsigijote tą butą?

– Ne, ne šita prasme, tiesiog mes turėjome kartu dalyvauti šito būsto įsigijime, tačiau tuo metu atėjo kaip tik tarnybos ir aš nebeturėjau galimybės.

- Bet būstas buvo įsigytas?

– Būstas buvo įsigytas.

- Už kokias lėšas ir kas tą būstą įsigijo?

– Būstas buvo įsigytas mūsų artimų giminaičių, su kuriais mes bendrą veiklą vykdome.

- Ta prasme, tai nėra iš tų 250 tūkstančių, nes juos paėmė teisėsauga. Jūs dar daugiau turėjote?

– Šitas butas yra įsigytas iš paskolos.

- Jūsų vardu paimtos? Kieno?

– Ne.

- Kiek kainavo pirmas 2014 metais įsigytas butas Nidoje?

– Reikėtų dabar patikslinti… pasižiūrėkite deklaracijoje, ten yra įrašyta.

- Bet tai jūsų vardu vėlgi buvo?

– Tai yra keturių bendrasavininkių vardu.

- Supratau. Sakėte, kad 16 tūkstančių eurų jūsų rankinėje buvo skirti butų įrengimui. Kokia tų 16 tūkstančių eurų kilmė?

– Tai yra būtent mūsų šeimų suneštų pinigų būsto investicijoms pinigai. Buvo man… aš juos turėjau perduoti tiesiog, kad būtų jie nuvežti būsto įrengimui.

- Kodėl taip kategoriškai teigiate, kad pinigus teisėsauga pasižymėjo jau jūsų automobilyje? Iš kur jūs tą žinote?

– Iš teisėsaugos.

- Jums atskleidė tą, pasakė?

– Skaičiau viešai, žiniasklaidoje.

- Kodėl neatskleidžiate kitų giminaičių, kurie jums paskolino pinigus?

– Todėl, kad yra tam tikros privačios jų, kaip sakoma, teisės. Aš negaliu. Aš prokurorams į protokolą tą įrašiau.

- Kas organizuoja jūsų komunikacinę kampaniją ginantis šioje byloje?

– Eligijus Masiulis.

- Jūs deklaravote skaidrumą visą laiką, kada buvote politikoje, bet tuo pačiu po kilimu darėte verslus – bent jau nuo 2014 metų.

– 2014 metais ne po kilimu, mes ėmėme oficialiai paskolą.

- Jūs to nedeklaravote.

– Jūs pasižiūrėkite 2015 metų mano pajamų ir turto deklaracijoje.

- Seimo narys gali vykdyti verslus?

– Verslus… Seimo narys gali įsigyti nekilnojamąjį turtą. O konkretų verslą su išsiimtu patentu dėl nuomos būsto vykdė, aišku, kad ne Seimo narys.

- Bet jūs iš to gaudavote pajamas.

– Seimo narys gali gauti pajamas ir visos šitos pajamos yra deklaruotos.

- Aš jūsų pasiteiraučiau – iš esmės, tai, kad jūs tokiu būdu uždirbote pinigus, niekam to viešai nepasakydamas, atvirai rodo, kad jūs jau galite slėpti ir meluoti. Gal jūs ir dabar meluojate, kai sakote visa tai visuomenei ir aiškinatės dėl bylos aplinkybių?

– Aš tikrai nieko nemeluoju. Aš dar kartą noriu pasakyti, kad aš kaip politikas padariau nedovanotinas klaidas, supainiodamas, pamindamas politinę moralę ir dėl to aš labai išgyvenu. O dabar ką aš sakau, tai yra tiesa.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dar vienas laimėtas finalas: ispanus parbloškęs „Žalgiris“ padidino atkrintamųjų šansus

Geriausią sezono mačą žaidęs Karolis Lukošiūnas smeigė keturis tritaškius, Laurynas Birutis...

Seimo nario automobilį taranavęs žinomas ūkininkas – vėl policijos akiratyje: šįkart – didesni nemalonumai

Prieš keletą metų būdamas neblaivus tuomečio Seimo nario Juozo Imbraso vairuojamą automobilį...

Rusijai prireikė vos keturių dienų, kad sulaužytų Kinijai duotą pažadą

Kremlius meluoja ir nepaiso net tų, kuriuos vadina draugais ir strateginiais partneriais, pareiškė...

Parengė Jurga Grigienė

Sovietmečio skanumynai, kuriuos šiuolaikiniai vaikai vargu ar išdrįstų paragauti (11)

Sovietmečiu vaikai neturėdavo didelio saldumynų ir skanėstų pasirinkimo. Mažieji smaguriaudavo...

„Birštono elektra“ nutraukia nepriklausomo elektros energijos tiekimo veiklą „Elektrum Lietuva“ perima 1 tūkst. veiklą nutraukiančios „Birštono elektros“ klientų (1)

Lietuvos elektros tiekimo rinkoje – ir vėl pokyčiai. Nuo gegužės 1 d. „ Birštono elektra “...

Dydis – nesvarbu, bet... Urologai įvardijo, kokia yra vidutinė penio apimtis, ir paaiškino, kokie veiksniai turi įtakos dydžiui

Nepaisant to, ar per savo gyvenimą matėte du, ar 50 penių, tikriausiai akivaizdu, kad jie būna...

Viktorija Sakalauskaitė

Kaip aš ieškojau vyro Tinderyje: kai paprašiau atsiųsti vaizdo įrašą, supratau, kad žaidžiu su ugnimi

Tinderis, kaip ir kiti socialiniai tinklai, turi vieną išskirtinę savybę – jie sukuria...

Analitikai fiksuoja ilgai nematytus ir stebinančius pokyčius: vis daugiau emigravusių lietuvių kraunasi lagaminus namo (8)

Migracijos informacijos centro koordinatorė Indrė Jankauskaitė–Činčė LNK žinioms sakė, kad...

Joana Balčė

Kaip susikurti seksualų įvaizdį, neatrodant pigiai: praktiniai patarimai

Kažkodėl išgirdus žodį „ seksualu “ dažniausiai jį vis tiek asocijuojame su beskonybe....