aA
Įvykis Šiaulių moters ir vaiko klinikoje, kai dėl skausmų savitvardą praradusiai gimdyvei tramdyti buvo iškviesti policininkai, papiktino gimdyvių padėjėjas. Jos kreipėsi į šalies vadovus, sveikatos apsaugos ministrą, kad ateityje būtų ginamos gimdančių moterų teisės. Esą Šiauliuose buvo peržengtos ribos. Aurelijus Veryga sako, kad medikai turi būti pasiruošę bet kokioms situacijoms, kad per gimdymus neprireiktų policijos.
Modestas Petrokas
© Šiaulių aps. VPK

Pasak dulų ar kitaip gimdyvių padėjėjų asociacijos, prieš savaitę įvykęs incidentas, kai Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje gimdyvei buvo iškviesti policijos pareigūnai, rodo, kad visuomenei trūksta švietimo apie gimdymo psichologiją, o Lietuvos gimdyklose moterys ir jų partneriai patiria fizinį ir emocinį smurtą, patyčias.

„Tai yra tokia kompleksiška problema, kad sprendinių reikėtų daug. Reikėtų, kad reaguotų institucijos, kurios turi tą sprendimo galią. Kalbame apie moterų švietimą, kad jos geriau pasiruoštų savo gimdymui. Taip pat – personalo ir visų, kurie susiduria su gimdančiomis moterimis, pradedant nuo slaugių, baigiant aukščiausios kvalifikacijos gydytojais“, – sakė Dulų asociacijos valdybos pirmininkė Lina Gabrijolavičienė.

Pasak laikinosios Moters ir vaiko klinikos direktorės, tai buvo pirmas atvejis, kada į gimdymą iškviesti policijos pareigūnai. Policijos pranešime rašoma, kad dėl nepakeliamų skausmų gimdyvė gulėjo ant žemės, nereagavo į raginimus, pareigūnams grasino teismais, reikalavo, kad medikai prie jos nelįstų. Policijos pareigūnai kartu su moters vyru pakėlė gimdyvę ir paguldė ant gimdymo stalo.

„Laiško turinys mažumėlę nustebino. Visų pirma, smurto nebuvo. Tai buvo veiksmai, siekiant išgelbėti begimstantį naujagimį. Nenoriu teikti daug informacijos apie patį įvykį, nes, visų pirma, pacientė nesutinka, kad mes viešintume šitą įvykį. Pradėkime nuo to, o kad mes tam tikrų veiksmų ėmėmės, kaip paskutinės galimybės apsaugoti gimstančio vaiko interesą gimti gyvam. Mes privalėjome kažką daryti“, – kalbėjo laikinoji Šiaulių moters ir vaiko klinikos direktorė Emilija Bogužienė.

Po gimdymo Šiaulių moters ir vaiko klinikoje policija išplatino nuotrauką – pareigūnams už pagalbą dėkojo Šiaulių miesto savivaldybės meras. Tačiau žmogaus teisių specialistai sako, kad toks elgesys pažeidžia žmogaus teises.

„Aš tikiu, kad jeigu net ir buvo kažkoks pateisinimas naudoti tam tikrą smurtą dėl kažkokio pavojaus gyvybei ar kažkam, tokiu atveju tai yra vis tiek labai stiprus išgyvenimas žmogui. Aš nemanau, kad reikėtų tai viešinti ir didžiuotis tuo. Ganėtinai neigiamai vertinčiau tai, kad policijos pareigūnai išplatino nuotrauką, tai iš dalies vertinčiau, kaip kišimąsi į žmogaus privatų gyvenimą“, – teigė Žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

„Mes nenorime nieko nei paslėpti, nei pasididžiuoti, tiesiog sakome: žiūrėkit, policijos įvaizdis keičiasi. Mes nesame, kaip anksčiau buvo, represinė struktūra. Galime suteikti pagalbą, padėti žmonėms. Įvairiausių būna situacijų. Čia ne tai, kad mes norime pasigirti. Mes sakome, kad mes atviri įvairiausiems žmonių klausimams“, – kalbėjo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Ramūnas Sarapas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad gydymo įstaigos turėtų būti pasiruošusios įvairioms situacijoms.

„Yra ir sudėtingesnių situacijų, kur medikai su pagalbiniu personalu išsisprendžia. Gal nepasiruošę žmonės yra tiesiog tokiems atvejams. Šitas atvejis matyt turėtų paskatinti ligoninę apmokyti personalą, kaip elgtis tokiose situacijose“, – sakė A. Veryga.

„Aš dirbu akušerijoje 40 metų, ir man nė karto nekilo net mintis, nei mano kolegoms Vilniaus gimdymo namuose, kad reikėtų gimdyvei kviesti policiją. Ne vien išvarymas yra gimdymas. Yra sąrėmiai, yra skausmingumas, yra moters reakcija ir visada reikia žiūrėti, ką jai gali padėti. Reikia ją visą apgaubti dėmesiu ir suprasti, ko moteriai reikės išvarymo periode, kad jinai nesiblaškytų“, – aiškino Vilniaus gimdymo namų direktorė Kornelija Mačiulienė.

Dulų asociacijos pirmininkė sako, kad psichologinis ir fizinis smurtas gimdymo metu – opi problema. Moterys esą nedrįsta kalbėti arba pasisako forumuose internete, kur jaučiasi saugiau, todėl nėra oficialios statistikos, kiek gimdyvių psichologiškai arba fiziškai nukenčia per gimdymą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (178)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (25)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (47)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2239)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (22)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (4)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...

Štai kas sužlugdo santykius per atstumą (19)

Net trejus metus bendravome būdami toli vienas nuo kito. Dabar tie santykiai per atstumą jau...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (26)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Kai skyrybos neduoda ramybės: kaip pamiršti buvusį mylimąjį? (14)

Santykių pabaiga niekuomet nėra lengva – ir tuomet, kai antra pusė nusprendžia išsiskirti su...