Kaip informuoja Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), kompromituojančia informacija laikoma tokia informacija, kuria siekiama paveikti rinkėjus, kad šie nebalsuotų už rinkimų politinės kampanijos dalyvį ar kandidatą, ir kurioje pranešama šį dalyvį, ar kandidatą neigiamai apibūdinanti žinia.

Rinkimų kodeksas nurodo, kad kompromituojančią informaciją draudžiama skelbti visuomenės informavimo priemonėje likus 3 dienoms iki rinkimų, taip pat – paskutiniame iki rinkimų periodiniame leidinyje.

Visuomenės informavimo priemonė, nepaisiusi šio draudimo ir paskelbusi kompromituojančią informaciją, privalo suteikti teisę pareikšti atsakomąją nuomonę. Visuomenės informavimo priemonė atsakomąją nuomonę turi paskelbti ne vėliau kaip likus 2 dienoms iki draudimo vykdyti rinkimų agitaciją pradžios, t. y. – iki rugsėjo 1 d.

Jeigu per šį laikotarpį paskelbti atsakomosios nuomonės nėra galimybės, visuomenės informavimo priemonė turi pasirūpinti savo lėšomis paskelbti atsakomąją nuomonę kitoje visuomenės informavimo priemonėje adekvačiu būdu.

Jeigu rinkimų politinės kampanijos dalyvis ar kandidatas kreipiasi į visuomenės informavimo priemonę ir jai laiku pateikia reikalavimą paskelbti atsakomąją nuomonę ir jos tekstą, bet ji neskelbiama, atsakomoji nuomonė VRK sprendimu skelbiama per Lietuvos nacionalinį radiją ar televiziją ir už tai apmokama pagal Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos patvirtintus informacijos skelbimų įkainius. Šiuo atveju visuomenės informavimo priemonė privalo VRK sumokėti dvigubą šio paskelbimo kainą.

Tyrimas dėl kompromituojančios informacijos paskelbimo pradedamas, gavus rinkimų politinės kampanijos dalyvio ar kandidato kreipimąsi. Atsakomoji nuomonė neskelbiama rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu.

Šios Rinkimų kodekso nuostatos galioja ir asmenims, kompromituojančią informaciją paskelbusiems interneto svetainėje ar socialinio tinklo paskyroje.

Visuomenės informavimo priemonės paskelbta nuomonė (skirtingai nuo žinios, nuomonei nėra taikomi tiesos kriterijai) apie kandidatą arba politinę partiją, taip pat ir negatyvi, nėra pripažįstama kompromituojančia medžiaga ir nesuteikia kandidatui ar politinei partijai teisės reikalauti paskelbti atsakomąją nuomonę.

Reikalavimas paskelbti atsakomąją nuomonę taip pat gali būti netenkinamas, jeigu medžiaga paskelbta ne apie politinės kampanijos dalyvį ar kandidatą; apie jį paskelbta medžiaga nėra kompromituojanti; kompromituojančią medžiagą paskelbė pats politinės kampanijos dalyvis; medžiagoje nėra jokių politinės kampanijos dalyvį apibūdinančių žinių; politinės kampanijos dalyvis jau yra pasinaudojęs atsakomosios nuomonės teise.

ELTA primena, kad parlamentarą renkančioje Raseinių – Kėdainių rinkimų apygardoje ketvirtadienį dar tęsis išankstinis balsavimas savivaldybių pastatuose ir apygardos teritorijoje esančiose sveikatos priežiūros bei socialinės priežiūros įstaigose, bausmių atlikimo vietose ir kt.

Rugsėjo 1 ir 2 dienomis rinkimų komisijų nariai vykdys balsavimą rinkėjų namuose. Jo metu balsuos tie rinkėjai, kurie turi teisę balsuoti namuose: neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys ar juos prižiūrintys asmenys, dėl ligos laikinai nedarbingi žmonės, sulaukę 70 metų ir vyresni rinkėjai.

Rugsėjo 3 d. vyksiančiuose pirmalaikiuose Seimo nario rinkimuose dėl parlamentaro mandato varžosi aštuoni kandidatai.

Jau rugsėjo mėnesį Seimo narių gretas turėtų papildyti naujas parlamentaras. Jis Seime pakeis Arvydą Nekrošių, kuris tapo Raseinių rajono meru.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją