Seime kilo chaosas Seimo nariams diskutuojant opozicijos pasipiktinimą sukėlusios „valdančiųjų“ iniciatyvos keisti politinių partijų įstatymą, kuriuo naujai įkurta Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP) galėtų gauti valstybės dotaciją.
© DELFI / Karolina Pansevič

Seimo nariai reikalavo siūlomo įstatymo ekspertizės, ragino užbaigti Seimo posėdį, nes turi suplanuotų renginių. Galiausiai kilusios diskusijos nurimo opozicijai pareiškus įtarimus, kad Seimo posėdžiui vadovavęs LSDDP pirmininkas Gediminas Kirkilas yra galimai neblaivus.

Politinių partijų įstatymą buvo numatyta svarstyti penktadienio rytą, tačiau Seimas jį atidėjo vėlesniam laikui. Penktadienio vakarą pradėjus svarstyti klausimą LSDDP atstovas Juozas Bernatonis paprašė pusvalandžio pertraukos. Seimas šiam J. Bernatonio siūlymui pritarė.

Tačiau po jo kalbėjęs konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis priekaištavo, kad Seimo posėdžio darbotvarkėje turėjo būti svarstomas visai kitas klausimas, o projektas dėl politinių partijų finansavimo buvo vienašališkai ir neatsiklausus opozicijos į dienotvarkę įdėtas. Pasak G. Landsbergio, taip buvo padarytas procedūrinis pažeidimas.

G. Kirkilas gynėsi, kad nebuvo procedūrinių pažeidimų, ir išjungęs dar kalbančio konservatoriaus mikrofoną sukėlė šurmulį tarp opozicijos politikų.

Socialdemokratas Juozas Olekas, vadovaudamasis Seimo statutu pareikalavo, atlikti šio įstatymo ekspertizę.

Nors „valstietė“ Agnė Širinskienė komentavo, kad ne visais atvejais gali prašyti ekspertinio vertinimo, ir pabrėžė, kad, jos nuomone, toks prašymas yra ginčytinas, Seimo posėdžiui pirmininkavęs LSDDP pirmininkas G. Kirkilas pripažino, kad opozicinių partijų prašymas atlikti ekspertizę yra teisėtas.

Liberalų lyderis Eugenijus Gentvilas, akcentuodamas, kad LSDDP siūlomos partijų finansavimo pataisos yra esminis teisinio reglamentavimo pasikeitimas, ragino kol kas sustabdyti įstatymo svarstymą, iki kol ekspertizė pateiks išvadas.

Tuo tarpu „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis apskritai ragino baigti posėdį, kaip ir buvo numatyta, - 17.00 val., nes, kalbėjo politikas, jo frakcija turi suplanuotą renginį.

„Mes turime išeiti į renginį“, - sakė R. Žemaitaitis.

Galiausiai diskusijas dėl politinių partijų finansavimo užbaigė konservatorius Jurgis Razma, pasiūlęs G. Kirkilui pasitikrinti blaivumą.

„Mūsų frakcija siūlo teikti balsuoti dėl jūsų nušalinimo nuo pirmininkavimo Seimui, nes vis dėlto svarstomas partijų klausimas ir šimtatūkstantinės dotacijos jūsų partijai, nežinau, ar jūs dėl to taip susijaudinęs ir nerišliai kalbate ir keistą mimiką demonstruojate, ar čia kitos priežastys, kurias man sufleruoja mano kolegos medikai. Būtų gerai, kad pasitikrintumėte blaivumą...“, - sakė J. Razma.

Jam antrino konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis, pareiškęs, kad neketina dalyvauti posėdyje, kurį veda neblaivus pirmininkas.

„Kad jums būtų ramiau, posėdžiui toliau vadovaus Irena Šiaulienė“, - diskusijas užbaigė G. Kirkilas ir daugiau posėdžiui nebepirmininkavimo.

Prie politinių partijų finansavimo klausimo Seimo nariai penktadienį nebegrįžo.

LSDDP inicijuojamais politinių partijų finansavimo pakeitimais siūloma nustatyti, kad du trečdaliai valstybės biudžeto skirtų asignavimų būtų paskirstomi politinėms partijoms proporcingai jų narių, išrinktų Lietuvos Respublikos Seimo nariais, skaičiui ir vienas trečdalis asignavimų - politinėms partijoms proporcingai jų narių, išrinktų savivaldybių tarybų nariais, skaičiui.

Taip pat siūloma įtvirtinti, kad tais atvejais, jeigu politinė partija ar jos frakcija Seime suskyla ir registruojama nauja politinė partija, turinti daugiau partijos narių - Seimo narių nei buvusi partija, valstybės biudžeto asignavimų dalis, paskirta už išrinktus Seimo narius, padalinama tarp šių abiejų parlamentinių partijų proporcingai pagal esamą jų narių skaičių Seime.

Taip pat siūloma parlamentinėms partijoms, atstovaujančioms Lietuvoje gyvenančioms tautinėms mažumoms, valstybės biudžeto asignavimus didinti 1,5 karto.

Opozicinės partijos šiam siūlymui nepritaria. Pasak konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio, siūlomos Politinių partijų įstatymo pataisos būtų naudingos tik dabartinėms valdančiosioms partijoms. Pasak jo, pritarus šioms pataisoms, valstybės finansavimas „valstiečiams“ augtų 0,5 mln. eurų, o LSDDP - daugiau kaip 300 tūkst. eurų kasmet. Nuo Lietuvos socialdemokratų atskilusi LSDDP šiuo metu valstybės dotacijos negauna.

Opozicijoje esantys politikai samprotavo, kad skubos tvarka įstatymo pataisas priimti užsidegę „valstiečiai“ siekia atsidėkoti koalicijos partneriams už balsus priimant mokesčių reformą.

Politikams reiškiant tokius nuogąstavimus, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis įregistravo siūlymą, kad nauja partijų finansavimo tvarka įsigaliotų ne iškart, bet nuo 2020 metų rinkimų.

LSDDP inicijuotas pataisas sukritikavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Šiuo metu galiojanti tvarka numato, kad valstybės dotacijos skiriamos partijoms, kurios yra gavusios ne mažiau kaip 3 proc. balsų per pastaruosius Seimo, savivaldybių tarybų bei Europos Parlamento rinkimus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žudikų ir prievartautojų gauja, kuriai pakluso ne tik kaliniai, bet ir kalėjimo prižiūrėtojai (91)

Lietuvos kalėjimų sistemoje – precedento neturintis skandalas: į nusikalstamą susivienijimą...

Henry Kissingeris apie blogiausią scenarijų dėl Trumpo: alternatyva – labai nepatraukli (54)

Praėjus dienai po Helsinkyje įvykusio JAV ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo bei Vladimiro...

Apsilankymą kai kuriuose „Swedbank“ padaliniuose reikės suderinti telefonu – kitaip nepriims (10)

Komercinis bankas „Swedbank“ nuo rugpjūčio imasi naujovių – Pakruojyje ir Zarasuose...

Grėsmės Lietuvos energetikai: „blackout`as“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai (231)

Birželio pabaigoje Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros...

Teisėsauga pradėjo tyrimą dėl Klaipėdos tarybos nario Viačeslavo Titovo žodžių apie partizanų vadą (137)

Teisėsauga pirmadienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos...

Sostinės pareigūnai demaskavo nusikalstamą grupuotę ir paėmė kokaino už 240 tūkst. eurų (11)

Vilniaus policijos komisariato pareigūnai sėkmingai pasinaudojo turima kriminalinės žvalgybos...

Kaip tinkamai pasirinkti stiliaus detales: viskam yra ribos pataria „StiliuSOS“

Dažnai moterys bijo eksperimentuoti derinant avalynę, rankines bei aksesuarus prie pasirinkto...

Paplūdimio smėlyje tyko pavojingi mikrobai (23)

Apsilankymas paplūdimyje gali būti puikus būdas praleisti vasaros dieną. Tačiau beieškodami...

JAV didina spaudimą – po naujų sankcijų Irano vadovybei Pompeo pažadėjo daugiau veiksmų (36)

Jungtinės Valstijos nebijo imtis sankcijų prieš Irano vyriausybės aukščiausio rango...

Įveikite karščius atsigaivindami sveikuolišku šefo kokteiliu (4)

Nacionalinės šefų rinktinės narys, viešbučio „ Marriott “ gamybos vadovas Jevgenijus...