aA
Lietuvoje nerimstant aistroms dėl rentos prezidento Algirdo Brazausko žmonai Kristinai Brazauskienei, Europoje verda diskusijos dėl išmokų buvusiems Europos Komisijos (EK) nariams. Istorijoje minima ir Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės pavardė, kuri, kaip ir dar 17 buvusių Europos Komisijos komisarų, gauna išmokas iš Europos Sąjungos (ES) biudžeto, nors ir turi gerai apmokamą darbą.
Dalia Grybauskaitė
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

„Financial Times Deutschland“ atlikus tyrimą paaiškėjo, kad 17 asmenų, anksčiau dirbusių Europos komisarais, vis dar gauna kompensacijas mažiausiai 96 000 eurų (331 200 Lt) per metus, nors jau seniausiai užima lobistų ar politikų postus kitur.

Vienas garsiausių dvigubą uždarbį gaunančių politikų yra ankstesnis Europos Sąjungos vidaus rinkos komisaras Charlie McCreevy. Šis airis po pasitraukimo iš Komisijos greitai pateko į pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ stebėtojų tarybą ir pagal antilobistų skaičiavimus uždirba iki 47 000 eurų (162 150 Lt) per metus. Prie to dar reikėtų priskaičiuoti pereinamojo laikotarpio Europos Komisijos kompensaciją, kuri sudaro apie 11 000 eurų (37 950 Lt) per mėnesį. Taip pat ir ankstesnis komisaras, atsakingas už žuvų ūkį, Joe Borgas, dabar dirbantis lobistu Briuselio agentūroje „Fipra“, gauna šią sumą.

Europos Komisijai ši tema yra ypač jautri. Nuo senų laikų nevyriausybinės organizacijos skundžiasi, kad tokiu būdu sukeliami milžiniški viešų ir privačių interesų kofliktai, nes komisarai iškart po pasitraukimo iš tarnybos dažniausiai pereina dirbti į privatų sektorių. Tačiau nedaugelis žino, kad buvusieji komisarai net ir naujose pareigose kurį laiką gauna pereinamojo laikotarpio kompensacijas.

Net trejus metus po išėjimo iš Europos Komisijos, jos buvę nariai gauna nuo 40 iki 65 proc. buvusio uždarbio. „Tai turėtų padėti buvusiems komisarams pereinant į darbo rinką", – sako vienas iš Komisijos atstovų. Europos Sąjungos kritikai dėl to niršta. „Tai yra bankroto paskelbimas pereinamojo laikotarpio kompensacijų sistemai", – pareiškė jokiai frakcijai nepriklausantis Europos Parlamento narys Martinas Ehrenhauseris. Europos Komisijos atstovai taip pat užsimena, kad šios kompensacijos turėtų padėti buvusiems komisarams pailsėti po intensyvios tarnybos Briuselyje. Tačiau buvę komisarai ilsisi neilgai. Štai vokiečių delegatas Komisijoje Günteris Verheugenas, pailsėjęs šešis mėnesius, įsteigė lobistų agentūrą.

Kol G. Verheugenas mėgaujasi solidžia „pensija“, savo atlyginimų statistiką Komisijos kompensacijomis gerina Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė bei Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattinis. Tačiau daugiausia kritikos sulaukia Danuta Hübner ir Louisas Michelis – Lenkijos ir Belgijos europarlamentarai. Jie gauna ne tik Europos Parlamento nario atlyginimą, bet ir Komisijos kompensaciją. D. Hübner ginasi tvirtindama, kad kiekvienam buvusiam komisarui priklauso šie pinigai. Taigi Europos Komisijos teisės tarnyba leidžia kompensacijomis mėgautis praktiškai visais atvejais.

„Kai Europa vieną kartą susimaus, į tokius dalykus bus atkreiptas dėmesys", – sako Vokietijos krikščionių demokratų (CDU) delegatė Europos Parlamente Ingeborga Grässle. Ji ketina kitą savaitę Parlamento Biudžeto kontrolės komiteto posėdyje siūlyti užšaldyti komisarų atlyginimų biudžetą 2011 metams, kol nepasikeis pereinamojo laikotarpio kompensacijų sistema.

Primename, kad D. Grybauskaitė iki ją išrenkat prezidente dirbo eurokomisare, atsakinga už biudžetą ir finansinį programavimą. Prezidentei pareiškus, kad dalį atlyginimo ims iš EK, Lietuvoje buvo kilusi diskusija, ar taip ji nepažeidžia Konstitucijos, tačiau teisininkai išaiškino, kad pažeidimo nėra. Prezidentė yra atsisakiusi pusės prezidento atlyginimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (138)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (5)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (168)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (5)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (69)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (52)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (165)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (3)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (53)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...