aA
Europos Sąjungos (ES) biudžeto komisarė Dalia Grybauskaitė prognozuoja, kad šiuo metu stebimas kainų kilimas Lietuvoje nėra paskutinis. Vilniuje viešinti komisarė gana pesimistiškai kalbėjo apie viso Baltijos ragiono bei kitų ES naujokių ateitį, jeigu šalys nenustos „puotauti ir išlaidauti“. Ji taip pat paragino Vyriausybę aktyviau įsisavinti ES paramą.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
„Šaliai, kuri turi infliaciją, didesnę nei 7 proc., didelį einamosios sąskaitos deficitą, kurios finansų sistema yra atvira, nedidelei, neapsaugotai muitais, o atvirkščiai - integruotai į bendrą ekonominę zoną, šaliai, turinčiai valiutų valdybos modelį, tokia infliacija jau yra labai rizikinga. Turint galvoje, kad tai dar tik pradžia", - penktadienį prezidentūroje kalbėjo D. Grybauskaitė.

Negirdėjo perspėjimų

Finansų ministras Rimantas Šadžius anksčiau penktadienį teigė, jog vidutinė metinė infliacija Lietuvoje yra stabili ir kontroliuojama. Jis sakė pastebįs, kad infliacijos klausimais pradėta politiškai spekuliuoti bei ragino nepainioti vidutinės metinės infliacijos su mėnesio infliacijos rodikliais, kurie yra labiau kintantys.

Premjeras Gediminas Kirkilas savo ruožtu pripažino, jog „didelių mechanizmų" suvaldyti infliacijai nėra, pagrindinis mechanizmas - mažinti išlaidas.

Jis taip pat patikino, kad parengtame kitų metų biudžeto projekte biudžeto deficitas neviršys 0,5 proc., premjerui antrino ir finansų ministras.

Savo ruožtu D. Grybauskaitė penktadienį pareiškė, kad Lietuva ilgai negirdėjo perspėjimų apie gresiantį viso regiono ekonomikos perkaitimą: "Perspėjimai atsirado prieš dvejus metus. Šiandien mes jau matome to perkaitimo "kregždutes": nevaldomą infliaciją, didėjantį einamosios sąskaitos deficitą".

Komisarės teigimu, fiskalinės priemonės, kurios turėjo būti naudotos, jau pavėlavo, nes dauguma jų duoda efektą tik po 8-9 mėn. Greičiau suveikti galėtų tik laikina ir trumpa intervencija į kainas.

"Todėl galima labai lengvai numanyti, kad šis kainų kilimas nėra paskutinis, o Lietuva patenka į labai rimto infliacijos augimo zonos laikotarpį", - prognozavo D. Grybauskaitė.

Jos teigimu, kadangi "išoriniai faktoriai taip pat nėra labai palankūs", Europos Komisija prognozuoja ekonomikos lėtėjimą visoje Europoje: "Todėl negirdėti problemų, puotauti ir išlaidauti, švaistytis pažadais jau nebegalima".

Istorinė proga

Vilniuje penktadienį viešinti ES biudžeto komisarė D. Grybauskaitė kalbėjo ir apie istorinę galimybę gauti dar daugiau finansinės paramos, nes nuo 2007 m. ES beveik visoms sritims skirs dvigubai ar net trigubai daugiau lėšų.

„Aš turiu pinigų, tik negaunu sąskaitų apmokėti", - pareiškė komisarė. Ji ne pirmą kartą kritikavo Lietuvos ir kitų bendrijos naujokių sugebėjimus panaudoti ES pinigus.

Valstybės kontrolės duomenimis, Lietuva pernai iš ES nepasiėmė planuotų 1,164 mlrd. litų. „Mano žiniomis, skaičiai yra dar blogesni, tačiau nenoriu būti apkaltinta politikavimu", - teigė D. Grybauskaitė.

Komisarė pabrėžė, kad ne tik Lietuva, bet ir visos naujosios ES valstybės nesugeba pasiimti visų joms skiriamų pinigų. Per pustrečių metų naujokės panaudojo vos pusę struktūriniuose ir Sanglaudos fonduose numatytų lėšų.

Pasak D. Grybauskaitės, kitų metų ES biudžete yra numatyta dar didesnė finansinė parama Lietuvai – iš viso 5,2 mlrd. litų, o 2007-2013 metais - 12,5 mlrd. eurų. Tai sudaro daugiau nei 5 proc. bendrojo nacionalinio produkto.

"Lapkričio ir gruodžio mėnesiais aš skambinėju į finansų ministerijas ir prašau sąskaitų, nes pinigų turiu, - pasakojo ES biudžeto komisarė D. Grybauskaitė. - Kai dirbau Lietuvos finansų ministre, būdavo deficitas ir deficitas, galvodavau, kaip pinigų pririnkti, o dabar atvirkščiai – nežinau, kur juos dėti.

Kadangi esu iš šalies naujokės, tai mano tikslas yra kuo daugiau išleisti, kad nereikėtų grąžinti. Baru naujokus, kad jie nepasiima, o jie nepatenkinti. Todėl, kad spaudžiu daugiau pinigų panaudoti, nepatenkinti ir tie 15 (senosios ES šalys – DELFI), kas moka. Visi nelabai patenkinti, nes aš visiems ramybės neduodu".

Europos komisarės teigimu, ES naujokėms įsisavinti paramos lėšas labiausiai trukdo kelios priežastys, tarp jų – silpni administraciniai sugebėjimai, korupcija ir politinis nestabilumas.

Vyriausybė: lėšų įsisavinimų tempai didėja

„ES komisarė D.Grybauskaitė, šiandien kalbėdama apie ES lėšų įsisavinimą, pareiškė, kad, Valstybės kontrolės duomenimis, 2006 metais Lietuva nepanaudojo planuotų 1 mlrd. 164 mln. litų. Šie duomenys yra teisingi, tačiau reikėtų pabrėžti, jog nepanaudotų lėšų likutis persikelia į ateinančius metus ir ES lėšos gali būti naudojamos dar dvejus metus“, - teigiama penktadienį išplatintame Vyriausybės spaudos tarnybos pranešime.

Anot pranešimo, šios dienos duomenimis pagal Bendrąjį programavimo dokumentą (BPD) yra įsisavinta 1 mlrd. 592 mln. Lt ES lėšų, t.y. 52 proc. visų skirtų ES lėšų. Iš kito finansavimo šaltinio – Sanglaudos fondo – rugsėjo 31 d. duomenimis buvo išmokėta 1 mlrd. 311 mln. Lt lėšų, t.y. daugiau nei 46 proc. skirtos Sanglaudos fondo paramos.

Pastaruoju metu nuolat didėja ES struktūrinių fondų įsisavinimo tempai: jei 2005 metais būdavo vidutiniškai įsisavinama 21 mln. litų per mėnesį, tai 2007 metais mėnesio įsisavinimo vidurkis yra 69,3 mln. litų per mėnesį.

Finansų ministerijos duomenimis, jau šių metų rugsėjo mėnesio pradžioje buvo įsisavinta daugiau ES paramos lėšų, nei buvo privaloma iki šių metų pabaigos.

„Ne tik komisarei, bet ir Vyriausybei rūpestį kelia auganti infliacija, - rašoma pranešime. - Siekdama suvaldyti infliaciją, Vyriausybė pateikė Seimui Fiskalinės drausmės įstatymą bei kartu su Lietuvos banku parengė vidutinės trukmės kainų stabilumo strategiją, kuri numato pagrindines infliacijos valdymo priemones.

Tai yra: atsisakyti metų viduryje peržiūrėti valdžios sektoriaus biudžetus, vykdyti griežtą fiskalinę politiką ir toliau taikyti gerokai griežtesnius nei euro zonos reikalavimus dėl komercinių bankų privalomųjų atsargų ir kapitalo pakankamumo, įvertinti natūralių monopolijų reguliavimo politikos efektyvumą, užtikrinant ekonomiškai pagrįstą elektros, šilumos, dujų ir vandens sektorių kainodarą".

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Izabelė Pukėnaitė, Agnė Keizikienė

Atvirai prabilo apie vaikystę su nužmogėjusiu tėvu: kai buvau 3-ejų, jis man pirmą kartą parodė savo „daiktą“ (39)

Darija šiandien iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių. Ji rami, mandagi,...

Karo ekspertai gesina ukrainiečių euforiją dėl „Abrams“: yra gera ir bloga žinia (4)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai teigia, kad po to...

Vytautas Bruveris. Antisemitizmas – jau ir didžiosios politikos dalis. Palaiminta Seime (7)

Ar Lietuvos visuomenėje labai paplitęs antisemitizmas ? Ar galima sakyti, kad ši visuomenė...

Sniego pilys

Muilo opera, dėl kurios SSRS užsidarydavo parduotuvės, o kariai nustodavo šaudytis: „Vergės Izauros“ užkulisiai dar įdomesni nei pats serialas

Liudininkų pasakojimais, serialo transliacijos valandomis nebuvo įmanoma nusipirkti nei duonos, nei...

Paskutinė rugsėjo savaitė lepins neįprasta šiluma

Lietuvai šiuo metu esant vakarinėje anticiklono dalyje, pastarosiomis dienomis įsivyravo pietinių...

DELFI

Rusija prašo JT narių pagalbos (28)

Rusija nori grįžti į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą ir tikisi laimėti...

Pamatę 16-mečio menininko darbus žmonės sulaiko kvapą: esu įsitikinęs, kad piešiu iki savo mirties

Areg Manukyan – 16-metis armėnų kilmės lietuvis, kurį galite sutikti Klaipėdos gatvėse....

Astronautų organizme – kardinalūs pokyčiai: kaulai kosmose nyksta 12 kartų sparčiau nei Žemėje, bet kaip juos atstatyti? (1)

Buvimas kosmose , mikrogravitacijos sąlygomis, turi įvairų, daugiausiai neigiamą, poveikį...

Keliautoja apsilankė vietoje, kurios dar nepavyko užgrobti Kinijos komunistams: ten atrado netikėtų būdų nušvisti

Pažintį su Himalajų ir Karakoramo kalnų perskeltu Ladaku galima dalyti į dvi stambias dalis –...

Sportas •  6 val.

Atamanas dalino pažymius savo auklėtiniams: Grigonis – tarp vidutiniokų

Per tradicinę Eurolygos žiniasklaidos dieną Atėnų „Panathinaikos“ (Graikija) klubo...