"Panašūs atvejai jau seniai buvo apspręsti įstatymu ir konkrečiai A.Matonio atveju net ir teismas yra pareiškęs sprendimą. Aš manau, kad toks neatsakingas elgesys yra grynai priešrinkiminė kampanija, kur kai kurie politikai tuo naudojasi", - pirmadienį Marijampolėje žurnalistams sakė D.Grybauskaitė, paklausta, kaip vertina situaciją dėl A.Matonio.
Informaciją, kad Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas A.Matonis dirbo KGB, neseniai paskelbė portalas delfi.lt. Tai paaiškėjo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui (LGGRTC) paskelbus kadrinių KGB darbuotojų sąrašus.
LGGRTC generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė BNS išsakė nuomonę, jog A.Matonis savo darbo biografijoje nutylėjo faktą, kad sovietmečiu ir nepriklausomybės atkūrimo pradžioje dirbo sovietų saugumui. Tuo metu policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis teigia, kad apie A.Matonio darbą KGB buvo žinoma.
Portalo kgbveikla.lt duomenimis, A.Matonis sovietų saugumui dirbo Dzūkijoje. Jo pavardė įrašyta Druskininkuose dirbusių kadrinių KGB darbuotojų sąrašuose, jis buvo KGB operatyvinis įgaliotinis Druskininkų rajone.
A.Matonis patvirtino dirbęs KGB, tačiau pabrėžė nevykdęs jokios veiklos, dėl kurios ši struktūra turėjo labai prastą reputaciją.
"Buvau tuo metu tik pradedantysis darbuotojas. Dirbau kaip teisininkas, manau, kiek įmanoma. Ir tikrai nedariau neteisėtų ar neteisingų žingsnių", - tvirtino aukšto rango policijos pareigūnas.
A.Matonis policijoje dirba nuo 1991 metų, kriminalinei policijai vadovauja nuo 2005-ųjų. Per visą tarnybos laiką pareigūnas ne kartą skatintas ir apdovanotas. 2002 metais jis prezidento dekretu apdovanotas Vyčio Kryžiaus 5-ojo laipsnio ordinu.
T.B.Burauskaitė: mes tik atlikome savo funkciją
KGB kadrinių darbuotojų sąrašus, kur atsidūrė ir A. Matonio pavardė, paviešinusio Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė DELFI teigė nesuprantanti šalies vadovės priekaištų.
„Tai, kad mes paskelbėme kaip buvusį KGB darbuotoją, tai mes vykdome savo misiją. Pačios prezidentės lyg ir buvo pritarta šitam darbui. (...) Mes tik įdėjome, kaip ir visus buvusius darbuotojus, į savo svetainę. Ir mūsų misija čia baigėsi“, - kalbėjo T. B. Burauskaitė.
Pasak jos, neatsakingumo požymių galima rasti nebent veiksmuose tų žmonių, kurie teigė, esą Kriminalinės policijos biuro vadovas KGB dirbo Lietuvai.
„O tas, kas išviešino, kad jisai dirbo Lietuvai, perdavinėjo informaciją – mes ta tema nė žodžio nesakėme. Jau po to atsirado ta informacija. (...) Kas paskui ką komentuoja – mes negalime už tai atsakyti. Turėjo būti pasakyta, mano galva, kad jis pagal įstatymą susitvarkė ir galėjo toliau dirbti. Ir taškas. Ir nereikėjo čia niekam komentuoti, kad jis toks gerietis, teikė informaciją. Kas pateikė tą informaciją apie jo bendradarbiavimą su Valstybės saugumo departamentu, tas yra kalčiausias. Ir čia reikėjo truputį susilaikyti – tik pasakyti, kad jis pasielgė pagal įstatymą“, - sakė T. B. Burauskaitė.
Anot jo, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras jokių išimčių konkretiems asmenims netaikė ir negalėjo taikyti. „Mes paskelbėme, kaip ir apie visus kadrinius darbuotojus, taip ir apie jį. Mes nieko neeliminuojama“, - teigė pašnekovė.