Lenkijos Seimo pirmininkė Ewa Kopacz sprendžiant tautinių mažumų klausimus Lietuvoje siūlo vadovautis lenkišku įstatymu.
Ewa Kopacz
© AP/Scanpix

Antradienį lenkų tautinės mažumos padėtį Lenkijos parlamento vadovė aptarė susitikusi su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene.

„Kalbėjome apie dalykus, kurie svarbūs Lenkijos parlamentui ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijai. Tai nėra paprasti pokalbiai, kadangi esant tokioj padėty reikia atsižvelgti į visas aplinkybes, bet panašiai kaip ir Lenkijoje aš mėgstu garsiai įvardyti tuos dalykus, todėl ir čia kalbėjau labai atvirai“, - po susitikimo su L. Graužiniene žurnalistams sakė E. Kopacz.

„Aš paprašiau labai konkrečių sprendimų, susijusių su lenkų padėtim Lietuvoje, paprašiau laikytis Europos Tarybos konvencijos, kurią pasirašė Lietuva, taip pat kaip ir Lenkija. Tos konvencijos pasirašymo dėka vokiečių tautinė mažuma Lenkijoje gali laisvai savo pavadinimus rašyti dviem kalbom, turi taip pat savo atstovus Lenkijos parlamente, man atrodo, kad vokiečiai pas mus jaučiasi kaip pas save namuose“, - kalbėjo Lenkijos atstovė.

Priimant Tautinių mažumų įstatymą E. Kopacz siūlė Lietuvoje vadovautis lenkišku pavyzdžiu. „Aš tiesiog pasiūliau, kad jeigu būtų sunkumų kuriant Tautinių mažumų įstatymą, mes galime padėti pateikdami įstatymą, kuris priimtas pas mus, aišku, nereikia jo kopijuoti, bet galima vadovautis“, - sakė E. Kopacz.

Ji taip pat prašė L. Graužinienės perduoti prašymą premjerui dėl Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriui Boleslovui Daškevičiui skirtos baudos sustabdymo. „Taip pat kalbėjau apie tą žmogų,kuris yra Lietuvos pilietis, bet lenkų kilmės, ir kuris buvo nubaustas už tas lenteles dviem kalbom, paprašiau Seimo atstovų pasikalbėti rytoj su premjeru, kad perduotų mano prašymą dėl šitos baudos sulaikymo“, - sakė Lenkijos Seimo pirmininkė.

„Buvo labai geras pokalbis, mes priėjom išvados, kad abi šalys turi gerinti santykius tarp Lietuvos ir Lenkijos“, - savo pasisakymą žurnalistams po susitikimo su Seimo pirmininke baigė Lenkijos parlamento vadovė.

Anksčiau skaitydama pranešimą Seime vykusioje Europos Sąjungos parlamentų pirmininkų konferencijoje ji paminėjo tautinių mažumų politiką, sakydama, kad ji negali būti diskriminacinė.

„Norėčiau atkreipti dėmesį į tautinių mažumų teisių įgyvendinimą - bet kokios valdžios veikla demokratinėje valstybėje tautinių mažumų atžvilgiu neturi būti diskriminacinė“, - skaitydama pranešimą sakė Lenkijos atstovė.

Lietuvos ir Lenkijos santykiai pastaruosius kelerius metus buvo įtempti dėl skirtingai vertinamos tautinių mažumų situacijos. Varšuva remia Lietuvos lenkų politikus, kurie reikalauja, kad lenkiškais rašmenimis būtų galima rašyti pavardes dokumentuose ir vietovardžių pavadinimus.

Seime svarstomas Tautinių mažumų įstatymo projektas, kuriuo siūloma leisti dvikalbes lenteles tautinių mažumų gyvenamose teritorijose, bet dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai jį sukritikavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė bei Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

Lietuvos ir Lenkijos premjerų susitikimo išvakarėse socialdemokratai taip pat užregistravo įstatymo projektą, kuris leistų vardus ir pavardes rašyti originalo kalba lotyniško pagrindo rašmenimis, naudojant ir tokias raides kaip w, kurių nėra lietuvių kalbos abėcėlėje.

Paprašė laikinai sustabdyti baudos mokėjimą už dvikalbius gatvių pavadinimus

Europos Sąjungos (ES) šalių parlamentų pirmininkų konferencijoje Vilniuje dalyvavusi Lenkijos Seimo Pirmininkė Ewa Kopacz paprašė laikinai sustabdyti baudos, skirtos Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorei už teismo sprendimo nukabinti dvikalbes gatvių pavadinimus nevykdymą, mokėjimą. 

Tokį prašymą ji perdavė antradienį per susitikimą su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene. 

„Paprašiau Lietuvos Seimo atstovų, jog rytoj pasikalbėtų su premjeru, kad perduotų mano prašymą dėl šitos baudos sustabdymo“, - po susitikimo su Lietuvos Seimo vadove žurnalistams sakė E. Kopač. 

Vilniaus miesto apylinkės teismas už teismo sprendimo nevykdymą dėl dvikalbių lentelių Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktorei Liucinai Kotlovskai skyrė 6 tūkst. litų piniginę baudą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tikimybė, kad atrasime ateivių pėdsakus, yra (59)

Prieš savaitę praėjęs penktadienis ir dar 13-ta diena – puikus metas pasvarstyti apie tai, kas...

Pirmą kartą pas darbdavius atėję jaunuoliai nesikuklina: vardija neadekvačias sumas (170)

Pirmojo darbo ieškančių jaunuolių lūkesčiai dažnai būna nepamatuoti, o algos jie tikisi...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Cleveland Cavaliers“ - „Milwaukee Bucks“

NBA čempionato rungtynės: „Cleveland Cavaliers“ - „Milwaukee Bucks“.

Savaitgalio orai: vieną dieną lietus, kitą – vėsa ir saulė

Priešaky – dvi kontrastingos savaitgalio dienos. Šeštadienio naktį šalyje pradės lyti, tiesa,...

Iškėlė versiją, kodėl dingo baikeris: viskas prasidėjo dar vasarą (451)

Mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus draugai ir artimieji surėmė pečius su policijos...

Š. Jasikevičius: kovojome, tačiau taktiškai tai buvo absoliutus košmaras (12)

„Jei sąžiningai, sunku rinkti žodžius. Tai buvo kažkoks taktikos susitarimų nevykdymo...

Sprendžiamas 17-os „Rimi“ ir „Iki“ parduotuvių likimas (80)

Konkurencijos tarybai leidus susijungti prekybos tinklams „Rimi“ ir „Iki“ , bendrovės...

Su vyru bengališką kebabinę įkūrusi lietuvė: pradžia buvo lyg ėjimas užminuotu lauku (207)

Lietuvė Jolita Aktar ir jos vyras, bengalas Faridas Aktaras šiandien yra ne tik laiminga šeima, bet...

Liberalų agonija: laikinuoju pirmininku patvirtino E. Gentvilą, bet ir dėl to skraidė žiežirbos (311)

Penktadienį susirinkusi Liberalų sąjūdžio valdyba priėmė pirmininko Remigijaus Šimašiaus...

Šiaulių arenos gimtadienyje – ir A. Šedžius: atvyko ne su žmona (113)

Penktadienio vakarą Šiauliuose skambėjo dainos ir sveikinimai. Dešimtmečio jubiliejų...