Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai pažeidžia Konstituciją, Seimo statutą ir kitas procedūras. Nepriklausomai, ar valdančioji dauguma palaimins vieną ar kitą šio įstatymo redakciją, dėl Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimų ketinama kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT), kad jis išaiškintų atitikimą Pagrindiniam šalies įstatymui.
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Apie tai penktadienį spaudos konferencijoje pranešė socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.

"Visi variantai, kurie svarstomi, kelia daug konstitucinių problemų. (...) Čia ne tik viena ar antra blogybė, čia apskritai yra blogybės. Pono A. Enzino pataisa taip pat labai komplikuota ir juo labiau, kad negalima nepasakyti, jog vienoms mamoms gali būti tokie lūkesčiai, o kurios nepatenka, yra būsimos mamos - patenka į kitas teisinio reguliavimo sąlygas. Žodžiu, vargu ar tai iš viso gali būti. Todėl mes vienaip ar kitaip kreipsimės į Konstitucinį Teismą, koks bebūtų sprendimas, kad KT pasakytų savo pozicijas, nes Lietuva turi pasukti atgal į demokratinės valstybės kelią", - sakė V. Andriukaitis.

Jis pažymėjo, kad makroekonominė skaičių buhalterija visiškai prasilenkia su gyvenimo logika ir neatsako į klausimą, kokios sritys prioritetiškai turi būti neliečiamos. Įstatymo pakeitimais pažeidžiami konstituciniai žmonių lūkesčiai.

"Norint užtikrinti finansų sistemos stabilumą, nebūtina nuneigti kitas konstitucines vertybes, jas ignoruoti, paminti arba pažeisti. Šiuo atveju šeimos paramai skirtas įstatymas iš viso turėjo būti nei diskutuojamas, nei teikiamas, o Andriaus Kubiliaus Vyriausybė turėjo pateikti planą, kaip užtikrinti makroekonominį finansinį sistemos stabilumą, nurodant tas sritis, kuriose imsis priemonių ir veiksmų", - teigė Seimo narys.

Kita vertus, opozicijos narys atsakomybę už tokio įstatymo palaminimą ragina prisiimti ir Prezidentę Dalią Grybauskaitę. Šalies vadovė taip pat "turėtų labai rimtai pasvarstyti dėl atitikimo Konstitucijai".

V. Andriukaičio poziciją palaiko ir aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė. Pasak mamos, abejojama demokratiniais mūsų valstybės principais, nes Seimo komitetų posėdžiai vyko ne pagal apibrėžtus reikalavimus, parlamentarams nebuvo pateikti finansiniai skaičiavimai, kiek būtų sutaupyta apkarpius motinystės išmokas, abejonių kelia ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto kompetencija spręsti galimą pataisų prieštaravimą Konstitucijai. R. Paulavičienės teigimu, susidaro įspūdis, kad manipuliuojama Seimu, jo Statutu ir Konstitucija.

"Kaip žinoma, Seimo nariai, prieš mažindami savo atlyginimus, kreipėsi į KT. Galbūt dėl to išvengė bylinėjimųsi ir papildomų išlaidų. Tai šiuo atveju paliečia žymiai didesnę ir skaudesnę socialinę grupę Lietuvoje. Šiuo atveju turėtų būti panaudotos visos priemonės užbėgti už akių bet kokiems nereikalingiems interpretavimams paskui", - kalbėjo ji.

Kaip jau ELTA skelbė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui paskelbus preliminarų įvertinimą, kad Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 21 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas neprieštarauja Konstitucijai, parlamentarai ketvirtadienį vis dėlto neapsisprendė, nuo kada mažinti motinystės (tėvystės) pašalpas.

Daugiau nei pusei parlamentarų pritarus jas mažinti tik nuo kitų metų gegužės 1-osios, paprašyta, kad projektą apsvarstytų ir išvadą pateiktų pagrindinis Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Dėl to Seime įstatymo pataisų priėmimas atidėtas iki kito posėdžio.

Trečiadienį dėl galimo prieštaravimo Konstitucijai Seimas irgi buvo laikinai atidėjęs pataisų priėmimą ir pavedęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui iki ketvirtadienio ryto išsiaiškinti, ar ketinimas mažinti motinystės pašalpas neprieštarauja Konstitucijai.

Seimo Teisės departamento išvadoje pateiktos prielaidos dėl įstatymo projekte teikiamo reguliavimo prieštaravimo Konstitucijai.

Įstatymo projektu siūloma nuo 2010 m. gegužės 1 d. nustatyti, kad motinystės (tėvystės) pašalpos dydis nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos, kol vaikui sueis vieni metai, yra 90 procentų, o kol vaikui sueis dveji metai - 50 procentų pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Be to, siūloma nustatyti, kad paskirtos ir (ar) mokamos motinystės (tėvystės) pašalpos iki 2009 m. rugpjūčio 1 d. bei naujai skiriamos motinystės (tėvystės) pašalpos nuo 2009 m. rugpjūčio 1 d. iki 2010 m. gegužės 1 d. mažinamos 10 procentų iki 2012 m. balandžio 30 d., bet ne mažiau kaip iki Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (41)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (284)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (735)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (1)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (47)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (656)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (47)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (2)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (348)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...