Generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė iš JAV gavusi atsakymą į rugsėjį išsiųstą tarptautinį pagalbos prašymą.

„Jame nurodoma, kad JAV neturi galimybės pateikti prašomų duomenų ir atsakymų į Lietuvos prokurorų klausimus“, – teigia prokuratūra.

Prokurorai skelbia toliau vykdantys ikiteisminį tyrimą „pagal sudarytą tyrimo bei proceso veiksmų planą“. Pabrėžiama, kad nustatyti visas tyrimui reikšmingas aplinkybes ir jas įvertinti galima „tik surinkus visus reikiamus duomenis“.

2014-ųjų gruodį JAV Senatas paskelbė ataskaitą apie slaptus CŽV įkalinimo centrus. Ataskaitoje minimas ir „violetiniu“ vadinamas centras, veikęs 2005–2006 metais. Žmogaus teisių gynėjai mano, kad šis centras veikė Lietuvoje, Antaviliuose.

2014-aisiais po teismų sprendimų Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną, 2015-aisiais prie jo pridėjo atnaujintą tyrimą dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo. Tarptautinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti į JAV, Lenkiją, Rumuniją ir kitas valstybes. Tyrimas vyksta iki šiol, įtarimai niekam nepateikti.

Prokuratūra nurodė, kad iš kai kurių valstybių buvo gauti atsakymai, „tačiau jokių reikšmingų tyrimui duomenų iki šiol nėra gauta“. Daugiau informacijos apie tyrimą neskelbiama, nes ji, anot prokurorų, pripažinta valstybės ar tarnybos paslaptimi.

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) šių metų gegužės 31-ąją paskelbė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kur amerikiečiai tardė įtariamuosius terorizmu. Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

Lietuva sprendimą siekia apskųsti EŽTT Didžiajai kolegijai, sprendimą. Ar skundas bus priimtas, žadama paskelbti antradienį.