aA
Planas drastiškai didinti baudas už triukšmą jau pasiekė finišo tiesiąją: teliko gauti Seimo pritarimą. Tačiau idėjai priešinasi verslo atstovai, perspėjantys, kad tai gali turėti labai liūdnų pasekmių, o dalis muzikos klubų bus priversti užsidaryti.
Dėl drastiškai didinamų baudų – aršios diskusijos: jei tai padarysite, užsidarys muzikos klubai
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Planui didinti baudas jau anksčiau pritarė Vyriausybė, o trečiadienį už jį balsavo ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

Šiuo metu už šauksmus, švilpimą, garsų dainavimą, muziką ar kitokį triukšmą naktimis gresia bauda nuo 20 iki 80 eurų.

Siūlomais įstatymo pakeitimais žmonės būtų baudžiami nuo 80 iki 300 eurų baudomis. Pakartotinis pažeidimas užtrauktų baudą nuo 300 iki 500 eurų.

Be to, nuo šiol atsakomybė grėstų ne tik patiems triukšmadariams, tačiau ir verslininkams, iš kurių patalpų sklinda triukšmas. Baudos jiems – nuo 300 iki 500 eurų, o už pakartotinį pažeidimą nuo 500 iki 700 eurų.

Projekto aiškinamajame rašte kaip pavyzdys nurodoma Palangos Basanavičiaus gatvė, ten pernai registruotas 401 pranešimas dėl triukšmo, išrašyta 131 bauda.

„Praktika rodo, kad dabar skiriama pusė minimalios baudos, 10 eurų. Tai tiesiog pasityčiojamas iš policijos darbo, nes pareigūnų sąnaudos, nuvykimas, gaištamas laikas, atitraukimas nuo kitų pažeidimų prevencijos, kainuoja žymiai brangiau“, – TTK posėdyje kalbėjo projekto rengėjas konservatorius Mindaugas Skritulskas.

Jis akcentavo, kad dabartinės baudos visiškai neatgraso nuo triukšmo. Štai Palangos verslininkai sugalvoję tokią gudrybę: kadangi atsakomybė taikoma tik fiziniams asmenims, kiekvieną kartą atvykus policijai prisiimti kaltės siunčiamas vis kitas kavinės ar baro darbuotojas, taip pareigūnai priversti nuolat išrašinėti 10 eurų baudas.

Neslėpė pasipiktinimo

Vienintelis TTK posėdyje prieš baudų didinimą balsavęs Tomas Vytautas Raskevičius neslėpė pasipiktinimo.

„Sprendžiant konkrečios gatvės, konkrečios lokacijos problemas, visiškai nevertinama, kokį poveikį siūlomas reguliavimas padarys visai naktinės ekonomikos ekosistemai, kuri yra labai svarbi. Ji labai svarbi kultūrinio, ekonominio ir socialinio gyvenimo dalis.

Tomas Vytautas Raskevičius
Tomas Vytautas Raskevičius
© ELTA / Andrius Ufartas

Visos šitos diskusijos komitete ir klausymu metu apie juridinio asmens vadovui taikomas sankcijas turės labai praktinės įtakos vystyti šitą verslą. Puikiai žinome, kad pakartotinės administracinės sankcijos už triukšmo lygio viršijimą yra pretekstas ir motyvas savivaldybės tarybai atimti konkretaus verslo, pavyzdžiui, leidimą prekiauti alkoholiu.

Man atrodo, kad šiuo įstatymo reguliavimo siekiame ne tik nederinti skirtingų verslo subjektų, gyventojų, bendruomenių lūkesčius ir interesus, bet šitas įstatymo projektas nukreiptas prieš verslininkus, naktinės ekonomikos dalyvius, siekiant riboti jų ekonomines laisves. Man atrodo, šitas reguliavimas kaip tik sukurs daugiau problemų, daugiau skundų, daugiau konfliktinių situacijų“, – kalbėjo Seimo narys.

Jis reiškė ir apmaudą, kad projektą palaiko konservatoriai, nors jų sostinėje išrinktas meras Valdas Benkunskas žadėjo skirti didesnį dėmesį naktiniam miesto gyvenimui.

„Prieštarauju draudimų politikai“, – pasisakė parlamentaras.

Verslininkai vardina grėsmes

Lietuvos verslo konfederacijos atstovas Vilius Kriaučiūnas sakė suprantantis, kad reikia priemonių, kaip tramdyti pakartotinius pažeidėjus ir neprieštarautų baudų didinimui piktybiniams triukšmadariams.

„Bet baiminamės, kad priemonės orientuotos spręsti vieną problemą, vienoje vietoje, tokius klausimus galima spręsti savivaldos lygmeniu“, – pastebėjo jis.

Pasak verslininkų atstovo, jei būtų priimti siūlomi pakeitimai, barų, klubų ar restoranų atstovai būtų itin griežtai baudžiami net tada, kai rėkauja klientai.

„Jeigu kažkas garsiai kalba lauko terasoje, tai atsakomybė krenta terasos valdytojui, barui“, – stebėjosi jis.

Tiesa, pastebėjimui, kad nacionaliniai pakeitimai priimami tik dėl Basanavičiaus gatvės problemos prieštaravo Agnė Širinskienė.

„Klausimai dėl triukšmo lygio aktualūs ir Vilniaus Senamiesčio gyventojams, kurie susiduria su įvairiose įstaigose keliamu triukšmu“, – oponavo ji.

Naktinės kultūros įstaigas atstovaujančios „Nakta“ valdybos pirmininkas Markas Adomas Haroldas kaip pagrindinę problemą įvardino tai, kad šiuo įstatymo projektu muzikantai prilyginami chuliganams.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte palyginimui pateikiamos kelios šalys. Nurodoma, kad, pavyzdžiui, Estijoje baudos siekia iki 400 eurų arba gresia net areštas, o Latvijoje gresia bauda nuo 70 iki 500 eurų. Tačiau čia lyginamos ne baudos už triukšmą, o baudos už viešosios tvarkos pažeidimą, kitaip sakant, nedidelį chuliganizmą.

„Man, kaip muzikantų atstovui, nepatinka, kad straipsnis dabar muzikantus sulygina su chuliganais“, – piktinosi jis.

Markas Adamas Haroldas
Markas Adamas Haroldas
© ELTA / Andrius Ufartas

Tiesa, Lietuvoje už smulkų chuliganizmą numatyta bausmė ANK 481 str., ji siekia nuo 30 iki 400 eurų.

M. A. Haroldas taip pat pastebėjo, kad dėl pakeitimų labiausiai nukentėtų muzikos klubai.

„Įspėju, jei įgyvendinsit šį įstatymo projektą, yra didesnė grėsmė, kad ateis kaimynas, nupirks butą prie jau 10 metų veikiančios įstaigos ir iškart teiks skundus. Policija privalo reaguoti, o taryba galės balsuoti ir apriboti įmonės veiklą. Tai yra neproporcinga ir pavojinga“, – kalbėjo jis.

Naktinio verslo atstovo teigimu, užsienyje problema sprendžiama ne baudomis, o pagalba, pavyzdžiui, klubams skiriamos kompensacijos įsirengti geresnę garso izoliaciją, tą yra žadėjęs daryti ir naujasis Vilniaus meras.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
3.1667

Top naujienos

Vytenis Miškinis

Net nesuprato, kaip tapo stambios aferos bendrininku: pats negavo nė cento, bet dabar gresia kalėjimas (5)

„Negalėjau net įtarti, kad Saulius Gilius gali tokius dalykus daryti“, – šiandien kalba...

Įvertino elektros liberalizacijos naudą vartotojams: įtaria, kad dalis pralošė ar yra vietos naujam žaidėjui? (5)

Gyventojai negavo papildomos vertės iš elektros rinkos liberalizavimo, teigia dalis ekspertų,...

Po per Zelenskio vizitą kilusio skandalo atsistatydina Kanados parlamento pirmininkas (2)

Kanados parlamento pirmininkas Anthony Rota atsistatydina iš pareigų po to, kai Kanados parlamente...

Tiesioginė transliacija / Žiūrėkite dabar: aplinkai nekenksmingas pelnas, kaip to pasiekti? Pokalbis su N.Petrauskiene konferencija „Tvarumo kursas“

Kas yra „Tarumo kursas“? Tai nuotolinė tvarumo konferencija , kurioje dalyviai susipažins su...

Dovilė Jablonskaitė

Vėžio žymenų tyrimai: pacientai pageidauja ir net susimoka, tačiau šeimos gydytoja įspėja – tai gali pridaryti daug žalos

Privačių laboratorijų internetinėse svetainėse akcentuojama, kad vėžio žymenis kraujyje svarbu...

Karas Ukrainoje. Maskvos srityje prie karinio aerodromo – didelis gaisras Ukraina: Rusijos Juodosios jūros laivyno vadovybėje – akivaizdi sumaištis

Naktį į trečiadienį, rugsėjo 27 d., Maskvos srityje, netoli karinio aerodromo, kilo didžiulis...

Audinga Satkūnaitė

NT ekspertai išdėstė galimybes, jeigu būstas Vilniuje – jau nebe jūsų kišenei (2)

Įpirkti būstą sostinėje visuomet buvo nelengvas, tačiau įveikiamas uždavinys. Deja, šiandien...

Ekspertas įspėja dėl buitinės priemonės, galinčios „išdeginti vaikus iš vidaus“

Vienas buvęs greitosios medicininės pagalbos darbuotojas įspėjo tėvus šiuos įprastus namų...