Svarstydami dirbtinio apvaisinimo reglamentavimą, Seimo nariai įtarinėjo medikus kėsinantis į Dievo prerogatyvą, lygino apvaisinimą "mėgintuvėlyje" su nacių medikų eksperimentais bei skendo pasaulėžiūros diskusijose.
Seime svarstoma naujojo Civilinio kodekso (CK) trečioji knyga, skirta šeimos teisei. Vienas projekto skirsnių reglamentuoja dirbtinį apvaisinimą.

Vyriausybės parengtoje CK redakcijoje nustatyta, kad Lietuvoje leidžiamas tik moters "in vivo" apvaisinimas jos sutuoktinio sperma. Kitaip tariant, dėl nevaisingumo kenčiančios moters lytinė ląstelė gali būti apvaisinta moters įsčiose jos vyro sperma, pasitelkiant Lietuvoje ištobulintas medicinos technologijas.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) pateikė alternatyvų projekto variantą, kuriuo remiantis, dirbtinis apvaisinimas galėtų būti atliekamas ir "in vitro" ("mėgintuvėlyje"), pasitelkus spermos donorą.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vardu kalbėjusi viena pirminio projekto rengėjų konservatorė Vilija Aleknaitė - Abramikienė teigė, kad TTK negalėjo priimti sprendimo, kurį projektą pasirinkti, ir šio sprendimo teisę perdavė Seimui.

"Dirbtinis apvaisinimas susijęs su didele medicinos rizika ir sukelia daug moralinių problemų", sakė V. Aleknaitė - Abramikienė.

Krikščionis demokratas Arimantas Raškinis teigė, kad alternatyvusis variantas sukelia "didelį pavojų visos žmonijos demokratijos pagrindui - žmogaus garbei ir orumui".

"Kas bus to vaiko dėdės, tetos, seserys?", retoriškai klausė A. Raškinis. Anot jo, "pažeidžiama vaiko teisė turėti savo giminę, susikerta teisė tėvų turėti šeimą ir vaikų - turėti natūralią šeimą".

Kitas Krikščionių demokratų frakcijos narys, buvęs gydytojas chirurgas Kazimieras Kuzmickas teigė, kad "didelė tragedija tiek moteriai, tiek vyrui, kai šeima negali susilaukti vaikų".

"Tačiau kas gali paneigti, kad medikai nepradės piktnaudžiauti tuo, žinos, kad yra įvestas dirbtinis apvaisinimas, nustos gydyti, lengva ranka parašys, kad yra nevaisingas ar vyras, ar moteris, ir nukreips pas savo draugus dirbtiniam apvaisinimui. Ten neblogi pinigai eina - nuo 5 iki 10 tūkstančių litų, ir prasidės biznis žmogumi", sakė K. Kuzminskas.

Moderniųjų krikščionių demokratų frakcijos narė Marija Šerienė teigė, kad "Dievo duota valia žmogui pačiam apsispręsti, ar likti nevaisingam, ar gydytis nuo nevaisingumo".

Tačiau, jos teigimu, "medikų vadinamas nevaisingumo gydytas "in vitro" - tai ne gydymas, o naujos gyvybės atsiradimas". Todėl, M. Šerienės teigimu, "ar ne per didelė atsakomybė būtų medikams", nes "atėjimas į šį pasaulį ir išėjimas - Dievo valia".

Konservatorė Seimo pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė sakė, kad tai vienas nedaugelio klausimų, kur jos pozicijai neturėtų įtakos nei partijos, nei frakcijos požiūris.

Pasak jos, "in vitro" - vienas humaniškiausių gydymo būdų". R. Juknevičienė teigė, jog nedera įtarinėti medikų ir mokslininkų nesąžiningumu ir noru pasipelnyti iš dirbtinio apvaisinimo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Antrąkart prieš šventes apsipirko Lenkijoje – kai kas pasikeitė (103)

Paskutinį savaitgalį prieš Kalėdas Lenkijos Suvalkų ir Seinų prekybos centruose lietuvių...

Aplinka ir aptarnavimas nesuminkštino negailestingos Užkalnio širdies (5)

Man dažnai sako, kad aš kai kuriems restoran ams esu per geras. Skaitytojai tai konstatuoja...

Policija nusprendė neprašyti baikerio žmonos suėmimo (3)

Sekmadienį policija turėjo į Vilniaus teismą atvežti šeštadienį sulaikytą Daivą...

Išvarytieji? Šalis, kur pinigų nereikia taupyti: net pensininkas gyvena geriau už vidutinį lietuvį (125)

Švedijoje sutikti lietuviai juokavo – atvežus čia pensininką, greičiausiai nebepavyktų jo...

Tautvydas Marčiulaitis. Kitais metais mokesčiai smarkiai didės (88)

Pakalbėkime apie mokesčius – pasiūlė normalus žmogus niekada. Mokesčiai yra baisiai neįdomu...

Sulaikymo metu sužalotas pareigūnas, jį teko operuoti (29)

Gruodžio 17 d. apie 4 val. Kaune, Pilies g. sulaikant asmenį, kuris apgadino svetimą automobilį,...

Pamatykite: įspūdingai įrengtas būstas privers pasijusti lyg Skandinavijoje (14)

Pavilnių regioniniame parke stūksančio namo interjeras skandinaviškai modernaus stiliaus. Jį...

DELFI eksperimentas: ar atskirsite brangią eglutę nuo pigios?

Namų puošimas ir ruošimasis Kalėdoms – ne pigus malonumas tiek laiko, tiek finansų prasme....

Sostinėje – rekordinis skaičius kostiumuotų bėgikų (1)

Per 3000 šventiškai nusiteikusių ir pasipuošusių bėgikų užplūdo sostinės gatves. Duotas...

Rūta Meilutytė dėl trečiojo medalio Kopenhagoje nebekovos specialiai DELFI iš Kopenhagos (39)

Dukart Europos plaukimo čempione Danijos sostinėje Kopenhagoje tapusi Rūta Meilutytė paskutinę...