aA
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Agnė Bilotaitė ir Arvydas Anušauskas kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) dėl Seimo nario socialdemokrato Artūro Skardžiaus galimos prekybos poveikiu ir galimo interesų konflikto, proteguojant vėjo energetikos verslininkų interesus.
 Artūras Skardžius
Artūras Skardžius
© DELFI / Andrius Ufartas

Parlamentarai remiasi žiniasklaidoje pasirodžiusia informacija, kad Seimo narys A. Skardžius kasmet gauna dešimtis tūkstančių eurų iš energetikos verslininkų, kurių interesus esą gina Seime.

Portalo 15min.lt atlikto tyrimo duomenimis, A. Skardžius vėjo verslininkams nuomoja jam Šilutės rajone priklausantį žemės sklypą, kuriame stovi vėjo jėgainių parkas, ir gauna gerokai didesnę nuomos kainą nei šalia esančių sklypų savininkai. Kaip skelbia žiniasklaida, jam kasmet išmokama pinigų suma tiesiogiai priklauso nuo elektros supirkimo kainos ir dabar sudaro 24 tūkst. eurų, t. y. 37 proc. daugiau, nei buvo nustatyta pirmojoje sutartyje.

„Atkreiptinas dėmesys, kad A. Skardžius aktyviai dalyvauja rengiant, svarstant ir priimant teisės aktus, susijusius su elektros energija ir atsinaujinančiais ištekliais. Šiuo metu būtent dėl priešiškos jo pozicijos yra vilkinamas dabartinės tvarkos dėl jėgainių statybos, kurią Specialiųjų tyrimų tarnyba įvertino kaip ydingą ir sudarančią prielaidas korupcijai, pataisų priėmimas“, – sako Seimo narė A. Bilotaitė.

Kaip pastebima, senoji tvarka yra naudinga dviem Lietuvos įmonėms, kurios jau atliko poveikio aplinkai vertinimą, todėl pagal dabartinę tvarką pretenduoja statyti vėjo jėgaines Baltijos jūroje. Jas valdo tie patys verslininkai, kuriems priklauso vėjo jėgainių parkas Šilutės rajone.

„Ar tik sutapimas, kad A. Skardžius dalyvauja priimant sprendimus, naudingus tam tikroms vėjo energetiką plėtojančioms įmonėms, ir iš vėjo energetikos įmonių gauna solidžias pajamas iš žemės nuomos?“ – klausia Seimo narys A. Anušauskas.

STT prašoma įvertinti Seimo nario A. Skardžiaus galimą prekybą poveikiu, kurios rezultatas –Seime priimti vėjo energetikos verslui palankūs sprendimai ir iš to paties verslo gautos pajamos.

Socialdemokratai kreipėsi į Anikorupcijos komisiją

Kaip jau skelbta, Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija (LSDP), reaguodama į žiniasklaidoje iškeltas abejones dėl Seimo nario A. Skardžiaus viešųjų ir privačių interesų derinimo, kreipiasi į Seimo Antikorupcijos komisiją.

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Andrius Palionis sako, kad A. Skardžiaus veiklą svarstys partijos Etikos ir procedūrų komisija.

Seimo narė Aušra Maldeikienė kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydama išnagrinėti žiniasklaidoje pateiktą informaciją dėl galimai supainiotų Seimo nario A. Skardžiaus privačių ir viešųjų interesų.

A. Skardžius su kaltinimais nesutinka

Tuo metu A. Skardžius kategoriškai nesutinka su jam adresuotais kaltinimais ir tvirtina visada gynęs tik viešąjį interesą.

„Visos apkalbos yra vertos nulio apie kažkieno protegavimą, nes nėra dėl ko niekam kažko proteguoti. Prašyčiau Antikorupcijos komisijos ištirti mano visą veiklą, pasisakymus, teiktus projektus. Visą laiką atstovavau tik viešajam interesui, todėl kaltinimai visai nepagrįsti, siekiant visai kitų tikslų“, – žurnalistams sakė A. Skardžius.

Politikas teigė jaučiąs frakcijos paramą ir neketina trauktis.

„Niekur neketinu trauktis. Jeigu būčiau kaltas, jau seniai būčiau sėdėjęs po stalu, suglaudęs ausytes. Esu puolamas už mano aktyvią veiklą, už viešo intereso atstovavimą“, – sakė A. Skardžius.

„Perskaičius visą ilgą ir painią, spėlionėmis grįstą istoriją, skirtą reputacijai juodinti, nerandi nei vieno protegavimo įrodymo. Todėl, kad jų tiesiog nėra ir negalėjo būti. Seime fiksuojamas kiekvienas registruotas projektas, balsavimas, pasisakymas. (...) Tad man metami įtarimai, kad Seime atstovavau nuomininkų ar straipsnyje minimų asmenų interesams, niekuo nepagrindžiami ir virsta paprasčiausiu šmeižtu“, – pareiškė A. Skardžius.

Jo teigimu, žemės nuomos sutartis deklaruojama nuo 2007 metų, visiems prieinama, tik klausimas, kodėl ji „užkliuvo“ būtent dabar.

„Tenka spėlioti: gal dėl to, kad dabar svarstoma UAB „Lietuvos energijos“ ataskaita, ar kad uždraudėme landas vidaus sandoriams, o gal kliūna pozicija dėl planuojamų atliekų deginimo jėgainių? Dirbdamas Seime visada gyniau tik viešąjį interesą. Tad kodėl kuriamos tokios pasakos ir taip dažnai? Nebent tai gerai apmokamas užsiėmimas. Labai nemalonu skaityti, kai pateikiamos sąmoningai išgalvotos istorijos, neva mano žmona vaikščiojo po kaimus rinkdama parašus dėl vėjo jėgainių statybos. Tai visiškas teksto autoriaus prasimanymas“, – sako politikas, reaguodamas į portalo 15min.lt publikaciją.

Jis komentuoja ir žemės nuomos kainos susiejimą su vėjo jėgainių parke pagamintos elektros energijos pardavimo kaina.

„Sutartyje numatyta, kad nuomos kaina bus susieta su vėjo jėgainių parke pagamintos elektros energijos pardavimo kaina. Tokiose ilgalaikėse sutartyse tai yra standartinės nuostatos. 12 metų pagaminta elektra bus parduodama už fiksuotą tarifą, o vėliau už rinkos kainą. Politikai, kad ir kaip norėtų, įtakos fiksuotam tarifui, juolab rinkos kainai, negali daryti. Kodėl tai bandoma pateikti kaip tiesioginį interesą?“, – stebisi A. Skardžius.

Jis aiškina, kad pagrindinė žemės nuomos sutartis 99 metų laikotarpiui su UAB „Renovacijos partneriai“ buvo pasirašyta 2010 metais ir tais pačiais metais nuomininkas pradėjo mokėti nuomos mokestį.

„Baigus statybos darbus ir pradėjus eksploatuoti jėgaines 2012 metais, nuomos mokestis, kaip ir numato sutartis, buvo perskaičiuotas ir susietas su vėjo jėgainių parke pagamintos elektros energijos 12 metų fiksuota pardavimo kaina. Pasibaigus šiam laikotarpiui, pagamintos elektros energijos pardavimo kaina priklausys tik nuo rinkos“, – sako parlamentaras.

A. Skardžius primena, kad 2009-2012 metais jis nebuvo Seimo narys. Tuo laiku jam teko vadovauti Lietuvos atsinaujinančių energetikos išteklių asociacijai. Po išrinkimo į Seimą 2012 metais jis pasitraukė iš šių pareigų.

„Jokių protegavimo apraiškų per įstatymų projektų teikimą niekuomet nebuvo ir man metami įtarimai yra išgalvoti, todėl kaip LSDP frakcijos narys paprašiau frakcijos vardu kreiptis į Seimo Antikorupcijos komisiją, kuri ištirtų man metamus įtarimus. Tikiuosi atsakingos institucijos išaiškins ne tik man, kaip politikui, įtarimus dėl galimo viešų ir privačių interesų konflikto, bet bus ištirti ir žurnalistų etikos požiūriu tendencingi konkretaus žiniasklaidos atstovo puldinėjimai, pagrindžiami išgalvotomis prielaidomis“, – pareiškė Seimo narys A. Skardžius.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Virusologė: sausis ir vasaris yra tie mėnesiai, kuriuos turime išlaukti (136)

Kembridžo universiteto virusologijos ir bioinformatikos doktorantė Ingrida Olendraitė teigia, kad...

Prekių gabenimas jūra brangsta kartais: neabejojama, kad tai didins kainas Lietuvoje prekybininkai ieško išeičių (70)

Prekių gabenimas jūrų konteineriais iš Kinijos tuština Lietuvos verslų kišenes. Vien pandemijos...

Pūga Lietuvoje įsisiautėjo: šimtai iškvietimų visoje šalyje, kai kur – nepravažiuojami keliai elektros neturi apie 45 tūkst. vartotojų (39)

Per parą ugniagesiai daugiau 331 kartą vyko šalinti nuvirtusių medžių ir kitų sniego...

Ant vakcinų nuo COVID-19 gamintojų liejasi pyktis: grasina imtis teisinių veiksmų (51)

Europos Sąjunga (ES) kviečiasi pokalbiui vakcinų gamintojas „AstraZeneca“ ir...

Uždaryti britų verslai – ties bankroto riba: po rekomendacijų neatsiverti iki gegužės nuotaikos vis liūdnesnės (15)

Trečiasis didelio masto karantinas Jungtinėje Karalystėje, įvestas siekiant suvaldyti...

Holokaustą išgyvenusi kaunietė ryžosi pasidalinti prisiminimais: mama priėmė lemtingą sprendimą (48)

Holokaustas įvyko prieš 80 metų, tačiau ir šiandien pasigirsta raginimų nelikti abejingiems....

Jasikevičius grąžino skolą buvusiam treneriui, bet pergalę apkartino Pangoso tritaškis Gudaitis su Daviesu keitėsi dėjimais (8)

Eurolygos lyderė „Barcelona“ (16/6) pasiekė revanšą prieš Sankt Peterburgo „Zenit“...

Natalija Bunkė – apie sužadėtinio Edgaro tvarkomus šeimos finansus, jau išpildytą naujųjų metų norą ir didžiausią įžeidimą (51)

Natalija Bunkė – viena tų atlikėjų ir moterų, kurią žino bene kiekvienas. Tiesa, šiandien...

Arūnas Spraunius | D+

Globali suirutė pasidarbavo ir žodyne: 2020-ieji pasiūlė per daug „Metų žodžių“ – vietoj to „vienintelio“

Metų sandūroje ne tik lingvistai tradiciškai rinko pagrindinį 2020-uosius apibūdinti turintį...

Eismo sąlygas sunkina snygis ir pūga, dalis rajoninių kelių – nepravažiuojami (28)

Eismo sąlygos trečiadienio rytą visoje šalyje išlieka sudėtingos dėl visą naktį gausiai...