aA
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), atsižvelgdama į neįgaliems žmonėms kylančias problemas per rinkimus, paruošė techninių patobulinimų.
© DELFI / Domantas Pipas

VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės teigimu, pasirūpinta tiek judėjimo, tiek regos bei klausos negalią turinčiais rinkėjais. Pasak jos, šiuo metu 69 proc. visų rinkimų apylinkių jau yra pritaikytos rinkėjams su judėjimo negalia. VRK interneto puslapyje galima rasti rinkimų apylinkių, kurios yra pritaikytos rinkėjams su negalia, žemėlapį.

„Nuo 2016 metų Vyriausioji rinkimų komisija ieškojo įvairių sprendimų, kaip būtų galima pritaikyti patalpas rinkėjams su negalia, judėjimo negalia. Buvo daugybė diskusijų ir su Savivaldybių asociacija, su įvairiomis neįgaliųjų organizacijomis, kaip spręsti šią problemą, kadangi tuo metu tik apie 40 proc. patalpų buvo pritaikytos rinkėjams su negalia. Pernai lapkričio pabaigoje VRK kartu su Lietuvos neįgaliųjų forumu ir Lietuvos savivaldybių asociacija pasirašė memorandumą, kuriame sutarė, jog 50 proc. balsavimo patalpų bus pritaikyta rinkėjams su judėjimo negalia. Na ir šiandien mes galime konstatuoti, jog 69 proc., praktiškai 70 proc., visų rinkimų apylinkių yra pritaikytos rinkėjams su judėjimo negalia“, - sakė L. Matjošaitytė.

VRK taip pat primena, kad rinkėjai balsuoti gali bet kurioje rinkimų apylinkėje, taigi judėjimo negalią turintys asmenys gali pasirinkti jiems pritaikytą apylinkę.

Nors yra savivaldybių, kuriose 100 proc. rinkimų apylinkių yra pritaikytos judėjimo negalią turintiems žmonėms, Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentė Dovilė Juodkaitė sako, kad labai džiūgauti dar ankstoka, nes neįgaliesiems pritaikytos apylinkės yra išsidėsčiusios netolygiai.

„Labai nerimą kelia netolygus prieinamumas. Mes pastebime, kad kai kuriose apygardose, įskaitant ir didžiuosius miestus, deja, - Vilnių, Kauną , Klaipėdą - prieinamumas kai kur yra žymiai mažesnis. Tą rodo ir VRK žemėlapis, kad kai kuriose apygardose prieinamumas tesiekia 25-40 proc.“, - sakė D. Juodkaitė.

Sekmadienį vyksiančiuose prezidento rinkimuose ir dviejuose referendumuose (šiuo metu vyksta išankstinis balsavimas) turintiems regėjimo negalią rinkėjams balsalapio įmautė yra atspausdinta Brailio raštu. Regėjimo negalią turintiems rinkėjams, kaip ir visiems rinkėjams, bus įteikti trys rinkimų balsalapiai, neįgaliesiems - visi su įmaute Brailio raštu.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininko pavaduotoja Ramunė Balčiukonienė sako, kad kai kuriose rinkimų apylinkėse visgi į silpnaregius neatsižvelgiama pritaikant infrastruktūrą, pavyzdžiui, netgi ruošiant informacinius užrašus.

„Mes dažnai pamirštame visą silpnaregių bendruomenę. Ne tik silpnaregių, kurie turi tam tikrą diagnozę, bet ir tų silpnaregių, kurie yra tiesiog vyresnio amžiaus žmonės, kurių rega yra nusilpusi. Nes visa informacija rinkimų apylinkėse yra pateikiama nedideliu šriftu, iškabos yra sunkiai įskaitomos“, - sako R. Balčiukonienė.

Pasak VRK pirmininkės L. Matjošaitytės, nuo šiol rinkimų komisijų nariai balsuoti atėjusiems rinkėjams suteiks galimybę pasinaudoti ir didinamuoju stiklu.

Visos prezidento rinkimų debatų laidos verčiamos į gestų kalbą. VRK interneto svetainėje galima šias laidas peržiūrėti. VRK spaudos konferencijos, kurios vyks rinkimų dieną, taip pat bus verčiamos į gestų kalbą.

Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius džiaugiasi įvestais palengvinimais. Tai esą rodo besikeičiantį visuomenės požiūrį į neįgaliuosius, tačiau šis procesas galėtų vykti greičiau.

„Aš tikrai visų labai prašau - pabandykim keisti požiūrį į negalią turinčius žmones. Mano paprastas palinkėjimas - būkime vieni kitiems žmogiškesni. Ir jeigu tai pavyks, tai ateityje bus 100 procentų viskas pritaikyta neįgaliesiems“, - pabrėžė M. Bilius.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Mačiulis prakalbo apie ateitį: tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau (44)

„Tai bus tokia krizė, kurios aš labiausiai bijau“, – antradienį vykusiame kasmetiniame...

Meilutytė skelbia karjeros pabaigą: ačiū visiems, esu pasiruošusi pradėti naują gyvenimo etapą Meilutytės komentaras (408)

Viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos...

Policija išaiškino 22 asmenų ginkluotą susivienijimą: vertėsi kontrabanda, įtariami Bugavičiaus nužudymu papildyta (97)

Trečiadienį spaudos konferencijos metu Lietuvos policija paskelbė, kad bendradarbiaujant su...

Nausėda susitinka su Seimo dauguma: Karbauskis nusivylė Šimonytės požiūriu papildyta 11:05 (122)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijos Seime...

Teisėjų korupcijos skandalas smogė kaip reikiant: dabar jau retas išdrįstų siūlyti kyšį (244)

Prieš tris mėnesius visą Lietuvą sudrebinęs dar neregėtas teisėjų korupcijos skandalas, kai...

Nevalia pamiršti: įspūdingiausios Rūtos Meilutytės karjeros akimirkos (7)

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Vasarą pradės nemokamai dalinti tūkstančius Šeimos kortelių: aiškėja, kas ir kada jas gaus (150)

Vasarą turėtų būti pradėta dalinti tūkstančiai Šeimos kortelių, kurios leis pasinaudoti tam...

„The Times“ po Zelenskio inauguracijos: paskutinis juoksis Putinas? (110)

Gegužės 20 dieną profesionalus komikas Volodymyras Zelenskis davė priesaiką ir oficialiai tapo...

Pranckietis įvardijo, koks rezultatas EP rinkimuose reikštų „valstiečių“ pralaimėjimą (83)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia, kad džiaugiasi praėjusią savaitę Lietuvos...

Patarė, kaip sutaupyti laiko oro uoste, kad nepavėluotumėte į skrydį (2)

Kelionės oro transportu yra neatsiejamos nuo privalomų oro uosto procedūrų: patikros, bagažo...