Liftų prižiūrėtojai skėsčioja rankomis: renovacijai sunkiai įkalbami panevėžiečiai gyvena šalia tiksinčių nelaimės bombų.

Dėl pavojaus keleivių saugumui Vilniaus daugiabučiuose namuose valstybės akredituoti inspektoriai šiemet ketina sustabdyti 31 iš visų 600 šiame mieste veikiančių liftų. Panevėžyje tokią infrastruktūrą prižiūrinčios įmonės „Kauno liftai“ generalinis direktorius Jonas Guzavičius teigia, kad Aukštaitijos sostinės liftams irgi artėja galas.

„Panevėžyje dar nepasitaiko tokių vandalizmo atvejų, padegimų ar vaikų išdaigų liftuose kaip Vilniuje. Bet jau ruošiamės tartis ir su panevėžiečiais dėl jų planų keičiant šią namų įrangą. Paprastai liftas eksploatuojamas 25 metus, o Panevėžyje beveik visi jie 30–40 metų, pasenę ir techniškai, ir morališkai“, – įspėja J. Guzavičius.

Kai kurie namai Panevėžyje jau ir tikra mįslė liftų prižiūrėtojams. Antai nežinia kaip žmones dar kelia patys seniausi mieste, 1966 m. įrengti liftai Ramygalos g. 57 name, vos metais jaunesni ir Ramygalos g. 67 daugiabutyje. 45-uosius metus skaičiuoja liftas Nemuno g. 72 name.

Panevėžio daugiabučių namų liftai daugiausia atvežti iš Mogiliovo gamyklos Rusijoje. Iš viso jų Aukštaitijos sostinėje, kartu su įrengtaisiais įmonėse ir įstaigose, yra apie 250. Kartą per metus atliekama visų Panevėžio liftų techninė patikra.

„Nemanykite, kad tie liftai kažkoks stebuklas. Modernūs liftai nedega, o senuosiuose po gaisro nieko tikriausiai neliktų – sienos kartono, grindys linoleumu klotos. Rusijoje jų sovietinės gamybos liftai jau neša nelaimes“, – sako J. Guzavičius.

Panevėžiečiai neskuba

Šiuo metu visi Panevėžio liftai, pasak įmonės vadovo, veikiantys, juose įrengti pagalbos mygtukai ir bėdos signalas keliauja tiesiai pas įmonės priežiūros meistrus, o šie tuoj pat reaguoja.

Nors rimtų nelaimių panevėžiečiai dėl keltuvų gedimų dar nepatyrė, jie, pasak J. Guzavičiaus, nebegali ir toliau manyti, jog yra visiškai saugūs.

„Galvoja, kad jei liftas dirba jau 40 metų, tarnaus dar tiek pat. Tai namui duodamas iki 150 metų eksploatavimo terminas, bet jo įranga susidėvi žymiai greičiau. Juk liftas yra nuolat naudojamas. Vilniuje senieji liftai jau stabdomi, neišvengiamas toks reiškinys ir kituose miestuose“, – teigia „Kauno liftų“ direktorius.

Anot jo, vieną dieną ir panevėžiečiai turės susiimti.

Šiuo metu, J. Guzavičiaus duomenimis, vienas liftas kainuoja apie 30 tūkst. eurų. Juos gamina ir patys lietuviai. Tačiau Panevėžyje kol kas nė vienas daugiabutis nepanoro atnaujinti senųjų keltuvų.

Pasak J. Guzavičiaus, vienoje daugiabučio namo laiptinėje vidutiniškai būna 27 butai, tad kiekvienam jų, net ir esantiesiems 1-ame aukšte, už tvarkingą ir saugų liftą tektų sumokėti per 1000 eurų. Valstybė tokio atnaujinimo nedotuoja.

„Dabar visi tik namų išorės renovacija susirūpinę, bet apie tai, koks pavojus visai šalia, negalvoja“, – pabrėžė direktorius.

Gąsdinimais netiki

Lifto, koks jis būtų, naujas ar senas, eksploatavimo mokestis siekia 1 eurą per mėnesį. Šį įmoka Panevėžyje nesikeitė nuo 1998 m. Pirmo aukšto gyventojai šio mokesčio nemoka

„Įdomu, kad pagal daugiabučių aukštingumą Panevėžys lenkia net Kauną. Panevėžyje dvylikaaukščių yra daugiau, liftai įrengti ne tik 8, 9 aukštų pastatuose, bet ir kai kuriuose penkiaaukščiuose“, – pabrėžė J. Guzavičius.
Jonas Guzavičius

Du 44 metų liftus turinčio Klaipėdos g. 120 daugiabučio gyventojų perspėjimai negąsdina. Pasak namo bendrijos pirmininkės Janinos Ragažinskaitės, panašius gąsdinimus panevėžiečiai jau girdėjo ir prieš dešimtmetį.

„Ir tada vienu metu visur sujudo, sukruto, pradėjo gąsdinti, rinkti gyventojų susirinkimus, dalinti lifto įrengimo sąmatas. Buvome lyg ir sutikę, bet galiausiai nieko nepavyko – mūsų name daug pensinio amžiaus kaimynų, nesam tokie turtingi“, – kalbėjo J. Ragažinskaitė, „Kauno liftų“ siūlymus pavadinusi noru prakišti savo naujas paslaugas ir gaminius.

Bet nuo minčių apie senstančius devynaukščio pastato liftus pirmininkė pripažįsta vis tiek nepabėgsianti. Kažkada, anot jos, išties ateis sovietmečiu daugiaaukščiuose namuose įrengtų keltuvų tarnystės pabaiga. Bet kol kas gyventojai dar tam nepasiruošę finansiškai.

„Mūsų name liftas važiuoja: nei dreba, nei traška. Pasiremontuojame po truputį savo pinigėliais ir naudojame“, – sako J. Ragažinskaitė.

Apie naują keltuvą kol kas negalvoja ir 1983 m. statyto Ateities g. 28 namo gyventojai. Šiame 9 aukštų pastate butą turinti Justė Širmulė visai patenkinta lifto darbu.

„Koks namas, toks ir liftas. Nemanau, kad būtina jį keisti, jei techniškai tvarkingas. Aišku, baisus, sovietinis, bet kad grėstų tragedija, nepasakyčiau. Man daug aktualiau vietos mašinoms kieme, šunų dergiamos vejos“, – teigė moteris, dėl lifto savo name neturėjusi nemalonių incidentų.