Vladimiras Sokoras fondo "Jamestown" tinklalapyje paskelbtame straipsnyje, skirtame artėjantiems Seimo rinkimams, svarsto naujos jėgos Lietuvos politinėje padangėje - Darbo partijos ateities perspektyvas ir išskiria du galimus scenarijus: "kooptacijos arba konfrontacijos".
Viktoras Uspaskichas
© ELTA
V.Sokoras - buvusių sovietinių respublikų specialistas, šio fondo bendradarbis ir nuolatinis amerikiečių dienraščio "Wall Street Journal" autorius.

"Apklausos rodo, kad nesenai susikūrusi kairioji Darbo partija laimės spalio 10 dieną vyksiančius Seimo rinkimus , tačiau neužsitikrins daugumos parlamente. Partijai vadovaujantis rusų kilmės oligarchas Viktoras Uspaskichas taps šalies premjeru, bet bus priverstas ieškoti koalicijos partnerių", - rašo V.Sokoras.

Jo nuomone, realiausia tikėtis, kad naująją valdančiąją koaliciją sudarys Darbo partija ir Algirdo Brazausko bei Artūro Paulausko koalicija "Už darbą Lietuvai!".

Jei, kaip tikimasi, nugalės V. Uspaskicho Darbo partija, koalicija "Už darbą Lietuvai!" bandys teigti, jog "koalicija su Darbo partija yra daug geresnė išeitis nei griežta poliarizacija ir tradicinių partijų bandymai izoliuoti naują politinę jėgą".

"Tačiau kol kas visos tradicinės partijos, įskaitant netgi potencialius V. Uspaskicho koalicijos partnerius, stebi jį su pagrįstu nepasitikėjimu", - pažymi apžvalgininkas. Jis išskiria dvi galimas politinės raidos galimybes, kurias, "sąlyginai", vadina "Paulausko" ir "Pakso" scenarijais, t. y. kooptacijos ir konfrontacijos.

V. Uspaskichas gali atkartoti A. Paulausko politinę karjerą. Dabartinis parlamento pirmininkas, savo politinio kelio pradžioje pats buvęs populistu, suvaidino svarbų vaidmenį kovoje su "Rusijos remiamais" populistu Rolandu Paksu ir Kazimiera Prunskiene.

Tačiau Darbo partijos vadovas gali pasekti ir nušalintojo prezidento R. Pakso pavyzdžiu. Jis "gali bandyti atsisakyti parlamentinės demokratijos, rinkos ekonomikos ir euroatlantinės integracijos vardan ekonominio klientiškumo - pažįstamų ir draugų protegavimo - ir ekonominių bei politinių ryšių su Rusija stiprinimo".

Šiuo atveju jis, kaip stiprus lyderis, stengtųsi populistinėmis priemonėmis mobilizuoti socialinio protesto balsus, kurie Lietuvoje sudaro apie 30 procentų viso elektorato. "Atrodo, jog dabar taip ir vyksta (bent jau ikirinkiminiu laikotarpiu)", - rašo apžvalgininkas.

V.Uspaskichas yra pasirengęs derėtis beveik su kiekviena partija. Vienintelė sąlyga: Darbo partijos atstovai privalo užimti su ūkio valdymu susijusius postus.

"Tačiau visus taškus sudėlios tik rinkimai ir porinkiminė aritmetika", - daro išvadą V. Sokoras.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (251)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (50)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (6)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (264)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (7)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (44)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (30)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (94)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...