aA
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pripažino Darbo partiją šiurkščiai pažeidus Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymą. Tai reiškia, kad partijai paskirta dotacija, kuri buvo grąžinta į biudžetą, už kelis metus nebus išmokėta – tik jos dalis už 2008 m. Tai yra, užuot gavę maždaug 2,3 mln. eurų, jie gaus 220 tūkst. eurų.
© DELFI / Domantas Pipas

VRK darbo grupės išvadoje primenama, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2016 m. gruodžio 30 d. nutartyje konstatavo, kad 2004, 2005 ir 2006 m. Darbo partijos metinėse finansinės veiklos deklaracijose buvo nurodyti tikrovės neatitinkantys duomenys apie Darbo partijos partijos veiklą ir turtą.

Todėl pagal Lietuvos Respublikos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymą turi būti sprendžiama, ar tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimas Darbo partijos finansinės veiklos deklaracijose nėra esminis, šiurkštus šio įstatymo pažeidimas, dėl kurio valstybės biudžeto dotacijos už 2004, 2005 ir 2006 m. Darbo partijai negalėjo būti paskirtos.

VRK 2005-2008 m. I pusmečio laikotarpiu buvo septynis kartus priėmusi sprendimus dėl dotacijų skyrimo Darbo partijai. Nuo 2005 m. iki 2008 m. VRK Darbo partijai iš viso paskyrė maždaug 2,3 mln. eurų valstybės biudžeto dotacijų, iš kurių prokuroro ir teismų sprendimu maždaug 1,8 mln. eurų buvo pritaikytas laikinas nuosavybės teisių apribojimas.

VRK darbo grupė siūlė pripažinti, kad, paaiškėjus LAT nutartyje konstatuotoms naujoms aplinkybėms, Darbo partija, 2004, 2005 ir 2006 m. finansinėse deklaracijose nurodžiusi tikrovės neatitinkančius duomenis, šiurkščiai pažeidė įstatymą.

Taip pat siūlė pripažinti, kad tokiomis aplinkybėmis VRK negalėjo būti skirtos 2005, 2006 ir 2007 m. valstybės biudžeto dotacijos. Taip pat buvo siūloma nustatyti, kad Darbo partija turi teisę į dalį teismo sprendimu pervestos į valstybės biudžeto dotacijos sumos, tai yra maždaug 220 tūkst. eurų, kurią sudaro skirtumas tarp teismo sprendimu į valstybės biudžetą grąžintų Darbo partijai skirtų valstybės biudžeto dotacijų ir biudžeto dotacijų, kurios Darbo partijai negalėjo būti skirtos, sumų.

VRK narė Svetlana Misevičienė savo pasisakyme teigė, kad jai kilo klausimų, ar gali VRK, praėjus daugiau kaip 10 m., taikyti naujas sankcijas.

„Tikiuosi, kad sprendimas nukeliaus į teismą, ir teismas išaiškins“, – sakė S. Misevičienė.

Nepritaria VRK vertinimui

Darbo partijos advokatas Linas Sesickas nepritarė VRK darbo grupės pasiūlytam vertinimui.

„Mūsų supratimu šitą situaciją reikėtų vertinti truputėlį plačiau – viešosios teisės kontekste ir remtis ne tik VRK veiklą reglamentuojančių įstatymų, ne tik politinių partijų ir politinių kampanijų kontrolės įstatymu, bet ir viešosios teisės požiūriu“, – sakė L. Sesickas.

Advokatas grindė, kad viešojoje teisėje galioja principas, kad galima tik tai, kas yra aiškiai nustatyta, ir tai, kas nėra aiškiai nustatyta, to negalima daryti.

„Jeigu mes kalbame apie VRK teisę keisti savo 2004,2005, 2006 m. priimtus sprendimus, tai iš tikro įstatymas nustato VRK teisę keisti ir panaikinti savo sprendimus. Tačiau, mūsų supratimu, teisės skirti retrospektyviai sankcijas už tuo metu tariamai padarytus pažeidimus, ypač praėjus daugiau negu 10 m. laikotarpiui, tokios teisės VRK neturi“, – sakė L. Sesickas.

Advokatas sutiko, kad įstatymai nenustato senaties terminų, tačiau, jis teigė manąs, kad „teisinėje valstybėje negalima situacija, kurioje praėjus daugiau negu 10 m. politinei partijai galėtų kilti teisinė atsakomybė už pažeidimus (nekeliant klausimo, ar jie buvo padaryti, skiriant sankciją), (…) orientuotą į praeityje VRK priimtus sprendimus dėl dotacijų skyrimo“.

„Jeigu VRK priims tokį sprendimą, tai VRK viršys savo kompetencijos ribas, kurias nustatė įstatymo leidėjas įstatymuose“, – sakė L. Sesickas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Darbą nuolatinio pavojaus sąlygomis valstybė vertina 500-700 eurų: net batus per didelius verčia nešioti (73)

48 dydžio batai vietoje reikalingų 46, sena suplyšusi uniforma, kurią reikia pačiam susisiūti,...

Pirmieji širdies sutrikimų simptomai: kardiologė patarė, kaip galima išvengti ankstyvos mirties (122)

Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje daugiausiai serga širdies ir kraujagyslių ligomis . Per...

Kokį būstą pirkti, kad būtų paprasta parduoti net ir po 10 metų? (61)

„Pirkdami būstą gyventojai turėtų pagalvoti apie jo vertę ir likvidumą ateityje. Ar prireikus...

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (1091)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Savo „auksinį“ rezultatą gerinęs Bilis – šįkart penktas pasaulyje (5)

Simonas Bilis dar kartą gerino Lietuvos rekordą ir Kinijoje vykstančio pasaulio plaukimo...

Eksperimentas: ar tikrai išmanusis šiais laikais gali atstoti fotoaparatą? (14)

Keliauti yra nuostabu, o vėliau žiūrėti nuotraukas iš kelionių – ne mažesnis malonumas....

Neįgali moteris šaukiasi pagalbos: eglutei 150 tūkst. eurų randa, o neįgalus žmogus neįdomus (305)

„Man ranka nekyla „palaikinti“ šiemetinės Panevėžio kalėdinės eglės. Jos puošybai...

Ramūnas Rudokas itin atvirame interviu apie perpus jaunesnę žmoną: tikiuosi, ši santuoka man paskutinė (78)

Tylos siena nuo žiniasklaidos apsitvėręs ir viešai savo asmeninio gyvenimo detalių...

Disco vakarėlio viešnios savo įvaizdžiais pataikė tiesiai į dešimtuką (20)

Disco forever ( liet. disko amžinai ) – taip stilistė Agnė Jagelavičiūtė paliepė...

Statybos inspekcija: aikštelės prie „Megos“ įrengtos be leidimo, kas statė – neaišku (33)

Transporto stovėjimo vietų aikštelė magistraliniame kelyje Vilnius-Kaunas-Klaipėda , greta...