aA
Šiaulių tardymo izoliatoriuje apsilankiusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį, kad šioje laisvės atėmimo vietoje patalpų būklė neatitinka Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų reikalavimų.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Šalies vadovė taip pat akcentavo perteklinių kardomųjų priemonių taikymo problemą.
Dėl blogų kalinimo sąlygų Prezidentė per metus gavo 30 skundų, trečdalis jų – iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus. Valstybės vadovei žmonės skundžiasi ne tik dėl blogų sąlygų laisvės atėmimo vietose. Teismai tenkina daugumą prokurorų prašymų asmenis suimti, teigiama Prezidentūros pranešime spaudai.

Prezidentės nuomone, perteklinės kardomosios priemonės, neužtikrinant žmogaus teisių ir garbę bei orumą nepažeidžiančių sąlygų, Lietuvai daro gėdą. Tokią praktiką ne kartą pasmerkė ir tarptautinės organizacijos.

„Asmens suėmimas turėtų būti tik kraštutinė, griežčiausia baudžiamojo proceso priemonė. Net ir paskyrus suėmimą asmeniui turėtų būti sudaromos sąlygos tinkamai pasiruošti laisvės suvaržymui“, – pažymi šalies vadovė.

Apžiūrėjusi Šiaulių tardymo izoliatorių, Prezidentė atkreipė dėmesį, izoliatoriuje suimtieji pasijunta netekę žmogaus teisių.

„Sąlygos, kuriose jiems tenka praleisti ištisus mėnesius, pamina jų žmogiškąjį orumą“, – sakė D. Grybauskaitė.

Vėliau bendraudama su žiniasklaida D. Grybauskaitė sakė, kad taip, kaip yra laikomi dar nenuteisti asmenys, yra žmogaus teisių nesupratimo rodiklis, teisėsaugos jėgos demonstravimas palaužti žmogų, pažeminti jo orumą.

„Viskas šitas matosi visuose Lietuvos kalėjimuose ir ypač šitame Šiaulių izoliatoriuje, bet, kaip minėjau, valstybė turi prisiimti atsakomybę ne tiktai už visus Lietuvos piliečius, bet ir už tas sąlygas, kurias sudaro tiems, kurie net nėra nuteisti ir jų kaltė nėra įrodyta. Dalis šių žmonių išeis į laisvę, dalies jų – niekada nebus įrodyta kaltė, o tai, kad žmonės laikomi tokiomis sąlygomis praktiškai yra nusikaltimas. Bet kuris iš jų galėtų paduoti valstybę į teismą“, – kalbėjo šalies vadovė.

Klausiama apie Šiaulių tardymo izoliatoriaus iškeldinimą, Prezidentė teigė, jog tai ketinama daryti tolimoje ateityje – 2021 m. Šiuo metu esą sutarta tik dėl kai kurių sąlygų, pavyzdžiui, dušo, gerinimo.

„Kad Kalėjimų departamentas iš savo jėgų mėgins susitvarkyti. Iš tiesų, tegul daro bent jau tai, ką gali, kad žmonės nesijaustų taip kaip karceryje ar nesijaustų, kad tai yra stalinizmo laikai“,– pabrėžė D. Grybauskaitė.

Prezidentė pasidžiaugė, kad nuo kitų metų Lietuvoje bus pradėtos taikyti tokios kardomosios priemonės kaip nesulaikymas, o pavyzdžiui, asmens sekimas elektroniškai, jam uždėjus specialią apyrankę.

Į situaciją šioje laisvės atėmimo įstaigoje atkreipė dėmesį ir Seimo kontrolieriaus tarnyba. Jos išplatintame pranešime spaudai pažymima, kad langai izoliatoriuje – be stiklų, dušo kambariai itin prastos būklės.

Skunduose kaliniai skundžiasi dėl netinkamo sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo, netinkamų laikymo sąlygų, higienos normų pažeidimų, teisės į pasimatymus netinkamo vykdymo, pareigūnų veiksmų – specialiųjų priemonių panaudojimo prieš asmenis, kurių laisvė suvaržyta.

Europos Žmogaus Teisių Teismas ne kartą pripažino Lietuvą pažeidus žmogaus teises ir pagrindines laisves. Vien todėl užsienio valstybių teismai atsisako išduoti nusikaltimus padariusius asmenis atlikti bausmę Lietuvoje, teigiama Prezidentūros pranešime.

Laukiant, kol iki 2022 metų bus įgyvendinta laisvės atėmimo vietų modernizavimo programa, teisingumo ministras, Kalėjimų departamento vadovybė ir atskirų laisvės atėmimo įstaigų vadovai privalo užtikrinti, kad būtų laikomasi bent minimalių tarptautinius reikalavimus atitinkančių standartų.

Į laisvės atėmimo vietas investuojama kiekvienais metais, patalpos remontuojamos, tačiau tempai pernelyg lėti, nesirūpinama elementariomis buities sąlygomis. Dalį jų šios įstaigos gali pagerinti savo jėgomis, be papildomo finansavimo.

Prezidentė pabrėžė, kad teisingumo vykdymas negali virsti perteklinės jėgos demonstravimu ir žmogaus teisių pažeidimais Lietuvoje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą (37)

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (10)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (175)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (12)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...

Škotijoje, gatvėje, rastas nužudytas jaunas lietuvis (68)

Penktadienio naktį Falkirko mieste Škotijoje buvo rastas jauno vyro kūnas. Kaip paaiškėjo, tai...

Talento išteklių skirtumai: kurios rinktinės turės daugiausiai NBA žaidėjų pasaulio krepšinio čempionate? (16)

Artėjantis Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje suburs didžiąją dalį ryškiausių šios...

Didelės gaudynės Vilniuje: įtariamąjį persekiojo daug patrulių, bėglys perplaukė Nerį, policininkas irgi (160)

Pirmadienio pavakarę Vilniuje didelės policijos pajėgos gaudė jauną vyrą, įtariamą smurtu...

Lietuvos kariuomenės analitikė apie Vanagaitę: ji melagė, nes ji ir dabar meluoja (538)

Ar sumažėjo Rusijos propagandos Lietuvoje? Tokį klausimą „Žinių radijo“ laidos „Greiti...

Pasiturinčių lietuvių vaikų atostogos: už specialias stovyklas negailima ir keturženklių sumų (98)

2-6 tūkst. Eur – tiek lietuviai yra linkę mokėti už Kembridžo, Oksfordo ar Kolorado...

Per plauką nuo avarijos po sprogusios padangos likęs vyras vietoje paguodos gavo nurodymą susimokėti (138)

Elektromobilį išsinuomojęs ir juo namo grįžti ketinęs vilnietis sėkmingai kelionės tikslo...