aA
Ketvirtadienio rytą Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) pranešė apie tragišką įvykį Leipalingyje, Druskininkų savivaldybėje, - gaudynių metu mirtinai sužalotas įtariamas kontrabandininkas.
Dalia Grybauskaitė
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė įsitikinusi, VSAT pareigūnai netinkamai atliko savo funkcijas ir panaudojo perteklinę jėgą.

Automobilis „Ford Mondeo“ su kontrabandiniais rūkalais, taranavęs pasieniečių automobilį, buvo sulaikytas, kai nulėkė nuo kelio. Persekiojant „Peugeot 605“, kurio vairuotojas nepakluso VSAT pareigūnų reikalavimui sustoti, iš tarnybinio pistoleto buvo iššauti 2 įspėjamieji šūviai į orą. Automobiliui nestojant buvo paleisti keli šūviai į padangas.

Pasieniečiams sulaikius automobilį Leipalingyje, paaiškėjo, kad vienas jame buvęs asmuo yra sužeistas. VSAT pareigūnai jam suteikė pirmąją pagalbą, greitoji vyrą išvežė į ligoninę. Vėliau gauta informacija, kad jis mirė.

„Tai rodo nekokybišką funkcijų atlikimą (…). Ginklo panaudojimas galimas tik išimtiniais atvejais ir tai, jeigu persekiojamasis, pavyzdžiui, grasina gyvybei, sveikatai ar dar kam nors. Žinant aplinkybę, kad buvo šaudoma ir pataikyta į nugarą, rodo, kad nebuvo grėsmės persekiotojams, nebuvo grėsmės pasienio tarnybos žmonėms, jų gyvybei. Reiškia ginklas buvo panaudotas pertekline prasme. Manyčiau, turėtų būti labai rimtas tyrimas daromas dėl kaltės, dėl nekokybiškos pareigos atlikimo. Šaudyti tokiais atvejais galima tik į padangas“, - sako D. Grybauskaitė.

VSAT vadas Renatas Požėla DELFI sakė negalintis komentuoti, teisėtai ar neteisėtai buvo panaudotas ginklas: „Teisinį įvertinimą duos įgaliotos institucijos. Laukiame prokuratūros tyrimo pabaigos. Man būtų neetiška komentuoti“.

Kol kas nepavyko nustatyti jaunuolio tapatybės

Teisėsaugos pareigūnams iki ketvirtadienio popietės nepavyko nustatyti po pasieniečių persekiojimo nuo šautinės žaizdos mirusio jaunuolio tapatybės, pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Dėl sužeidimų miręs pasieniečių Druskininkų savivaldybėje persekiotu automobiliu važiavęs asmuo gali būti nepilnametis. Mašinoje važiavęs asmuo neturėjo jokių dokumentų, o sulaikyti asmenys pareigūnams apie žuvusįjį nepasakoja. Pirminiais duomenimis, jis buvo sužeistas į nugarą ir mirė reanimacijoje.

„Vizualiai jauno amžiaus jaunuolis“, - per spaudos konferenciją Vilniuje ketvirtadienį sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Renatas Požėla.

Jo nurodymu pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl Lazdijų rinktinės pasieniečio, kuris ketvirtadienį persekiojimo metu panaudojo tarnybinį ginklą, veiksmų teisėtumo. Tokį tyrimą atliks VSAT Teisės skyrius.

Ginklą panaudojusiam ir į automobilio padangas šaudžiusiam pasieniečiui skirta ir psichologo pagalba, todėl ketvirtadienį ryte į VSAT Lazdijų rinktinę išvyko tarnybos psichologė.

Mašinoje, kuriame rastas žuvusysis, kontrabandinių cigarečių neaptikta. Manoma, kad automobilis, kuriuo važiavo žuvęs asmuo, atliko žvalgybos ar kontrabandą gabenusio kito automobilio apsaugą.

VSAT vadas R.Požėla pabrėžė, kad pareigūnai turėjo patikimos informacijos, jog bus vykdoma nusikalstama veika - cigaretės neteisėtai per Nemuną iš Baltarusijos pateks į Lietuvą, krovinys judės Lietuvos teritorijoje, todėl buvo surengta kontrabandininkų sulaikymo operacija, kokias pasieniečiai atlieka nuolat.

Iš viso šiemet į reikalavimams sustoti nepaklususių vairuotojų automobilių padangas pasieniečiai iš tarnybinių ginklų yra šovę keturis kartus. 17 kartų VSAT pareigūnai tarnybinius ginklus panaudojo paleisdami įspėjamuosius šūvius į orą. Pernai tokių atvejų atitinkamai buvo aštuoni ir 26.

Tai ne pirmas atvejis, kai pasieniečių persekiojimo metu buvo nušauti asmenys - 2010 metais per persekiojimą taip pat žuvo jaunuolis, dar vienas jaunuolis yra žuvęs per avariją, kai bėgo nuo jį persekiojusių pasienio pareigūnų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (13)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (1)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (314)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (45)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (391)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (23)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (2)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (14)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (206)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (115)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...