aA
Gvantanamo kalėjime kalinamo Saudo Arabijos piliečio advokatė kreipėsi į teismą, prašydama suteikti Mustafa al Hawsawiui nukentėjusiojo statusą, nes jis galėjo būti kalinamas slaptame CŽV kalėjime netoli Vilniaus.
CŽV kalėjimo byla: Vilniaus teismo prašoma Gvantanamo kalinį pripažinti nukentėjusiuoju
© Reuters/Scanpix

Advokatė Ingrida Botyrienė teigia, kad įtarimus apie galimą vyro kalinimą Lietuvoje pagrindžia Jungtinių Valstijų Senato paskelbta ataskaita ir nevyriausybinių organizacijų surinkti duomenys. Prokurorai šiuos duomenis vadina prielaidomis ir interpretacijomis.

Nusikaltimai žmoniškumui

Prašymas dėl 47 metų Mustafa al Hawsawio statuso pateiktas ikiteisminiame tyrime, kuris nevyriausybinių organizacijų prašymu Lietuvoje pradėtas 2014 metų vasarį ir išplėstas po tų metų gruodį JAV demokratų senatorių iniciatyva paskelbtos ataskaitos apie įtariamųjų terorizmu kankinimus.

Konkrečios šalys ataskaitoje neįvardytos, bet žmogaus teisių organizacijos teigia, kad dokumente minimas „violetinis“ centras veikė Antaviliuose netoli Vilniaus. Anot JAV Senato, centras 2006 metais buvo uždarytas, kai valstybė atsisakė suteikti medicinos pagalbą centre kalintam Mustafa al Hawsawiui.

I.Botyrienė BNS sakė, kad nukentėjusiojo statusą Saudo Arabijos piliečiui prokurorai atsisakė suteikti „labai formaliais argumentais, kad nėra duomenų, jog žmogus nukentėjo Lietuvoje“.

„Jeigu buvo įsteigtos įstaigos ir jos veikė, tai aišku, kad galimai buvo ir asmenys, kurie nukentėjo“, - teigė advokatė.

Pasak jos, JAV institucijos pačios pripažino, kad Mustafa al Hawsawi buvo įtrauktas į specialią CŽV suėmimo ir tardymo programą, buvo laikomas vienu iš „aukštos vertės sulaikytųjų“, kurių atžvilgiu taikytus tardymo metodus Europos Žmogaus Teisių Teismas yra prilyginęs kankinimui.

Nukentėjusiojo statuso suteikimas leistų Mustafa al Hawsawio atstovams teikti prašymus ir susipažinti su tyrimo informacija, teigė advokatė.

„Mustafa al Hawsawi neleidžiant kaip nukentėjusiajam dalyvauti šiame procese, yra pažeidžiama jo teisė siekti tiesos ir teisingumo (...). Tokiu būdu šis ikiteisminis tyrimas akivaizdžiai nėra nei greitas, nei skaidrus, be to, jis neatitinka Europos Žmogaus Teisių Teismo išaiškinimų, kad efektyvus tyrimas yra toks tyrimas, kuris užtikrina nukentėjusiojo dalyvavimą jame“, - rašoma advokatės skunde.

Vilniaus miesto apylinkės teismui pateiktame prašyme teigiama, kad JAV karinė komisija Mustafa al Hawsawiui gali skirti mirties bausmę.

JAV vyriausybė teigia, kad Mustafa al Hawsawi priklausė „Al Qaeda“ organizacijai ir prisidėjo prie Rugsėjo 11-osios išpuolių.

Teisininkė taip pat paprašė išplėsti vykdomą ikiteisminį tyrimą, įtraukiant galimus nusikaltimus žmoniškumui - „tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis“, už kurį galima bausti laisvės atėmimu iki gyvos galvos.

Prielaidos ir interpretacijos

Prokurorai teigia, kad tyrimas toliau tęsiamas dėl galimo neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną ir piktnaudžiavimo, ir jame nenustatyta jokių objektyvių duomenų apie tai, kad Saudo Arabijos pilietis galėjo būti kankinamas Lietuvoje.

„Šiame ikiteisminiame tyrime nėra gauta jokių faktinių konkrečių duomenų, nenustatyta jokių objektyvių aplinkybių, duodančių pagrindą teigti, kad Saudo Arabijos piliečiui Mustafa Ahmed Adam al Hawsawi šio ikiteisminio tyrimo metu tiriamomis nusikalstamomis veikomis Lietuvoje galėjo būti ar buvo padaryta kokios nors moralinės, turtinės ar fizinės žalos. Tyrime priimami procesiniai sprendimai negali būti paremti prielaidomis ir interpretacijomis“, - BNS informavo Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Rita Stundienė.

Pasak jos, ikiteisminiame tyrime teisinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti į Lenkiją ir Rumuniją, kurios taip pat kaltinamos, kad leido amerikiečiams įrengti CŽV kalėjimus.

Daugiau informacijos prokuratūros atstovė nepateikė, sakydama, kad dalis ikiteisminio tyrimo medžiagoje esančios informacijos yra pripažinta valstybės ar tarnybos paslaptimi.

„Teisinės pagalbos prašymai buvo išsiųsti į JAV, Lenkiją, Rumuniją ir kitas valstybes. Iš kai kurių valstybių gauti atsakymai. Kadangi dalis ikiteisminio tyrimo medžiagoje esančios informacijos, įstatymų nustatyta tvarka yra pripažinta valstybės ar tarnybos paslaptimi, informacija apie tyrimo eigą, apie išsiųstus teisinės pagalbos prašymus, jų kiekį, gautus atsakymus, gautą informaciją, atliekamus procesinius veiksmus ar šio tyrimo rezultatus neteiktina ir neskelbtina“, - nurodė prokuratūros atstovė.

2003 metais Pakistane sulaikytas Mustafa al Hawsawi yra antrasis Saudo Arabijoje gimęs asmuo, kurio advokatai įtaria kalinimą Lietuvoje. Europos Žmogaus Teisių Teismui yra perduota byla dėl Saudo Arabijoje gimusio palestiniečio Abu Zubaydah (Abu Zubaida) galimo laikymo slaptame kalėjime.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su CŽV siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003-2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Atsargos pulkininkas: Putinui laikas kai ką priminti (1)

Vladimiras Putinas savaitgalį pranešė, kad Baltarusijos teritorijoje Rusija ketina dislokuoti...

Ekspertai išnarstė Šimonytės užuominas: scenarijai keli (14)

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienio rytą pradėjo intriga – LRT radijo eteryje ji...

Karas Ukrainoje. „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV Zelenskis po Rusijos smūgių Slovjanskui: neatleisime (3)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

„Kas čia vyksta?!“: Maskvos gyventojus nustebino vaizdas danguje (4)

Maskvos gyventojus nustebino keistas vaizdas danguje, jie pastebėjo dūmų sūkurį – juodas dūmų...

Žiema apie save primins vakare: kelininkai įspėja vairuotojus

Lietuvos automobilių kelių direkcija praneša, kad dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos...

M360 PremiumJūratė Žuolytė

Kai krizės laukimas tampa kasdienybės dalimi: net jei kalbos lieka kalbomis, marketingo planus tenka keisti

Išgyvenant vienus neramius metus po kitų, vis sugrįžtančia tema tampa jau tuoj tuoj už kampo...

Medvedevas ragina rusus siųstis kuo daugiau piratinių filmų: kad „Netflix“ bankrutuotų (4)

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, daugybė garsių Holivudo ir Silicio slėnio įmonių nutraukė...

Gripas nusinešė dviejų vaikų gyvybes: vienam nebuvo nė 9 metų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę bendras...

Kšištofui Lavrinovičiui – nemalonumai dėl turto: VMI jį areštavus, krepšininkas tokį sprendimą apskundė teismui (6)

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjo Kšištofo Lavrinovičiaus skundą...