Teismui kasacinį skundą pateikęs buvusio parlamentaro advokatas prašė bylą nutraukti, tačiau jis atmestas.

„Teisėjų kolegija nutarė visus kasacinius skundus atmesti“, – antradienį paskelbė LAT teisėjas Pranas Kuconis.

Atmesti ir kitų nuteistųjų – eksparlamentaro žmonos Danutės Matuzienės, buvusio „Panevėžio energija“ vadovo Vytauto Šidlausko ir „Žilvyčių kooperatyvinės bendrovės“ valdybos pirmininko Gintaro Žilėno – skundai.

Teismo teigimu, V. Matuzas su kitais asmenimis susitarė palenkti „Panevėžio energijos“ darbuotojus piktnaudžiauti tarnyba, kad jie biokuro viešuosiuose pirkimuose sudarytų išskirtines sąlygas kooperatyvui „Žilvyčių kooperatyvinė bendrovė“ ir ji pirkimus laimėtų.

Anot teisėjų kolegijos, nuteistieji padarė didelę žalą valstybei ir bendrovei „Panevėžio energija“, nes organizuojant viešuosius pirkimus, pakenkta bendrovės vardui, pažeisti viešųjų pirkimų lygiateisiškumo, taip pat nediskriminavimo, skaidrumo principai ir apribota kitų tiekėjų teisė sąžiningai konkuruoti viešuosiuose pirkimuose.

Teisėjų kolegija nustatė, kad nuteistųjų veiksmai patvirtina, jog jie suvokė, kad veikia bendrai, susitarę, turėdami bendrą tikslą, piktnaudžiaujant tarnyba, įgyvendinti sumanymą, kad „Žilvyčių kooperatyvinė bendrovė“ gautų turtinę naudą.

Po neskundžiamo LAT nuosprendžio nuteistiesiems liko galio Apeliacinio teismo skirtos bausmės.

Pernai balandžio 11 dieną Apeliacinis teismas buvusį konservatorių V. Matuzą išteisino dėl kyšininkavimo, bet jis liko nuteistas dėl piktnaudžiavimo vykdant „Panevėžio energijos“ viešuosius pirkimus. Už tai jam palikta galioti pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant.

Šioje byloje taip pat nuteista buvusio Seimo nario sutuoktinė D. Matuzienė, ji pripažinta kalta dėl bendrininkavimo, piktnaudžiavimo, jai subendrinus bausmes skirtas dvejų metų ir devynių mėnesių laisvės atėmimas, bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams ir skirta beveik 8 tūkst. eurų bauda.

Buvusiam bendrovės „Panevėžio energija“ vadovui V. Šidlauskui, pripažintam kaltu dėl piktnaudžiavimo, skirta pustrečių metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant dvejiems metams.

Buvusiam „Panevėžio energijos“ darbuotojui Stanislovui Raipai, pripažintam kaltu dėl bendrininkavimo, piktnaudžiavimo, skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant dvejiems metams.

„Žilvyčių kooperatinės bendrovės“ valdybos pirmininkas G. Žilėnas pripažintas kaltu dėl bendrininkavimo, piktnaudžiavimo, jam skirta pusantrų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant metams.

Juridinis asmuo – „Žilvyčių kooperatinė bendrovė“ – pripažinta kalta dėl piktnaudžiavimo, jai skirtas likvidavimas. Visiems nuteistiesiems teks sumokėti po 376 eurų įmoką į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Perduodant šią bylą teismui skelbta, kad „Panevėžio energijoje“ neskaidrūs galėjo būti viešieji pirkimai, kurių vertė beveik 155 tūkst. eurų.

Tuo metu Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), antradienį LAT paskelbus sprendimą, pranešė, kad STT Panevėžio valdybos pareigūnai išsiaiškino, jog „Panevėžio energijoje“ neskaidriai vykdyti viešieji pirkimai, kurių vertė siekė apie 5 mln. eurų.

Įtarta, kad šie pirkimai buvo suorganizuoti taip, kad juos laimėtų „Žilvyčių kooperatinė bendrovė“.