aA
Devynių partizanų sušaudymu kaltinamas buvęs Lietuvos TSR Valstybės saugumo ministerijos (MGB) agentas-smogikas Markelis Bulatovas neigia jam pareikštus kaltinimus ir tikina, jog lietuvių nežudė, nes... užsikirto šautuvas. Tuo tarpu Generalinė prokuratūra teigia pakankamai surinkusi įrodymų, kad 82 metų kaunietis dalyvavo naikinant Lietuvos gyventojus, nes jie priešinosi sovietų okupacinei valdžiai.
Markelis Bulatovas
Markelis Bulatovas
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį atvertė Lietuvos piliečio M. Bulatovo baudžiamąją bylą, kurioje jam pateikti kaltinimai dėl genocido. Prokuratūros kaltinamajame akte nurodyta, kad jis pokario metais veikė grupėje su Lietuvos TSR Valstybės saugumo ministerijos agentais.

Iš archyvinių dokumentų pavyko sužinoti, kad M. Bulatovas apsimetė Lietuvos partizanu ir dalyvavo 1952-1953 metais Ignalinos ir Švenčionių rajone sušaudant devynis Lietuvos partizanus.

Nustatyta, kad 1952-ųjų vasarą jis drauge su kitais agentais-smogikais, apsimetęs Lietuvos partizanu, Ignalinos rajone keletą kartų buvo susitikęs su į susitikimą iškviestais „Vytauto“ apygardos partizanais. Susitikimų metu vieni Lietuvos partizanai buvo nužudyti, kiti - suimti ir perduoti Pabaltijo kariniam tribunolui.

Taip pat buvo nustatyta, kad M. Bulatovas kartu su kitais agentais dalyvavo ir 1953-ųjų pavasarį Švenčionių rajone vykusiame dviejų Lietuvos partizanų nužudyme.

MGB agentu-smogiku M. Bulatovas buvo nuo 1952-ųjų pavasario iki 1960-ųjų. Tiesa, prieš tai, 1942-1952 metais jis priklausė kovai su Lietuvos partizanais suburtam vadinamajam liaudies gynėjų būriui ir buvo vado pavaduotoju.

M. Bulatovas jau buvo apklaustas teisme, tačiau, kaip ir ikiteisminio tyrimo metu, neigė prokurorų kaltinimus. Vyriškis neneigė, kad priklausė MGB, tačiau teigė nedalyvavęs jokiose partizanų žudynėse. Tiesa, vienoje operacijoje jam teko dalyvauti – tada buvo sušaudyti partizanai, bet M. Bulatovas teigia nė į vieną jų nepaleidęs kulkos.

„Man užsikirto šautuvas“, - pareiškė kaltinamasis.

Baudžiamąją bylą nagrinėjančiam teismui į Vilniuje vykstančius posėdžius sunkiai pavyksta prisikviesti liudytojus, nes jie gyvena Ignalinos ir Švenčionių rajonuose, be to, yra senyvo amžiaus. Penktadienį posėdyje nepasirodė dvi nukentėjusiomis pripažintos moterys ir vienas liudytojas, todėl, jeigu nepaaiškės pateisinama jų neatvykimo priežastis, teismas imsis priemonių - garbingo amžiaus liudytojai gali būti policijos pareigūnų atvesdinti į kitą posėdį.

Tiesa, teismas viliasi, kad griežtų sankcijų nereikės imtis. Juoba kad viena 90 metų nukentėjusioji per savo dukrą teisėjams perdavė, jog labai nori atvykti į posėdį ir pasižiūrėti į akis jos artimiausią šeimos narį sušaudyti galėjusį smogiką.

Bylos nagrinėjimas teisme gali įstrigti ir dėl sunkios kaltinamojo sveikatos būklės. M. Bulatovo advokatė teisme penktadienį pareiškė, kad yra iškilusi rizika dėl tolesnio bylos nagrinėjimo.

„Mano ginamojo sveikata yra labai prasta, šiandien jis atvyko į posėdį, bet negaliu garantuoti, kad sugebės atvažiuoti kitą kartą“, - sakė M. Bulatovui atstovaujanti advokatė.

Tuo tarpu M. Bulatovas teisme ir po jo nepratarė nė žodžio – net nereaguodamas į užduodamus klausimus išvyko iš teisingumo rūmų.

M. Bulatovo bylos nagrinėjimas toliau bus tęsiamas kovo viduryje. Už genocidą kaltinamajam gresia laisvės atėmimo bausmė iki gyvos galvos.

Ikiteisminis tyrimas buvusio MGB agento-smogiko byloje buvo pradėtas dar 1994-ųjų rudenį, byla teismą pasiekė pernai vasarą.

DELFI primena, kad 1990–2008 metais Lietuvoje buvo pradėti ir atliekami 229 ikiteisminiai tyrimai dėl okupaciniu laikotarpiu padarytų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. Per šį laikotarpį 20 baudžiamųjų bylų dėl 29 asmenų padarytų nusikaltimų buvo perduotos teismui.

„Nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų ikiteisminių tyrimų sudėtingumą lemia didelis laiko tarpas nuo nusikaltimo, neišlikę gyvi galimi kaltininkai ir dauguma liudytojų, sudėtinga ir komplikuota archyvinės įrodomosios medžiagos paieška Lietuvoje, tačiau šių nusikalstamų veikų išaiškinimas labai svarbus istorinio teisingumo atkūrimui, baudžiamosios atsakomybės neišvengiamumo principo įgyvendinimui“, - vertindamas M. Bulatovo baudžiamosios bylos tyrimą yra sakęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Pasak jo, kiekviena tokia byla yra didelis laimėjimas įgyvendinant teisingumą už nusikaltimus, kurie neturi senaties.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pamirškite, kad COVID-19 pasireiškia tik karščiavimu ir kosuliu – medikams susirūpinimą kelia visai kiti simptomai (190)

Jungtinėse Valstijose pradėjus plisti koronavirusui , dermatologai ant kai kurių paciento odos...

Minske – dar vienas neramus vakaras: pareigūnai panaudojo ašarines dujas, patvirtinta protestuotojo mirtis papildyta 23:59 (352)

Įvairiuose Minsko rajonuose trečiadienio vakarą rinkosi protestuotojų grupės. Portalo tut.by...

Mirė žurnalistas Aurelijus Katkevičius papildyta 21:20 (178)

Eidamas 58-uosius metus mirė žurnalistas, Lietuvos verslo dienraščio „Verslo žinios“...

Baltarusių aktyvumas gali nustebinti net ukrainiečius: net atskiri kiemai ginasi prieš OMON'ą (536)

Protestai Baltarusijoje stipriai skiriasi nuo Ukrainos Maidano, čia į gatves išėję žmonės...

Kolegos prisimena Aurelijų Katkevičių: negalėjai nenorėti būti kaip jis (9)

Trečiadienio vakarą Lietuvą pasiekė liūdna žinia, kad Anapilin iškeliavo žurnalo „Verslo...

Po gaivesnės pertraukos sugrįš karštis, prognozuoja ypač šiltą savaitgalį (3)

Baltijos šalyse klajoja aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Ketvirtadienį jo įtaka bus juntama ir...

Užkalnis. Nesijuokime iš Baltarusijos – pas mus ne ką džiugiau (326)

Kad Baltarusija su visais jos rinkimais yra apgailėtina pelkė, nereikia nė aiškinti. Eiliniai...

Ko nepajėgė virusas, tą padarė nusivylimas valdžia: stoja Baltarusijos futbolo čempionatas (7)

Koronaviruso nepaisiusi ir dėl to visame pasaulyje pavasarį išgarsėjusi Baltarusijos futbolo lyga...

Vis daugiau moterų ryžtasi suvalgyti savo placentą: pasakė, kuo ji naudinga, o kaip gali pakenkti (27)

Daugelio jau nestebina kai kurių moterų pasirinkimas po gimdymo suvalgyti savo placentą. Manoma,...

|Maža didelių žinių kaina