Pirmadienį LRT radijui kalbėjęs K. Budrys ragino Lietuvos gyventojus nevykti į Baltarusiją. Jis teigė, kad Lietuvos tarnybos ne kartą yra fiksavusios Baltarusijos pareigūnų verbavimo, provokacijų prieš Lietuvos piliečių atvejus.

„Turime labai konkrečius atvejus, skausmingus atvejus ir žmonėms, ir valstybei, kai buvo asmenys užverbuoti, kai prieš juos buvo vykdomos įvairios provokacijos, įvairiais būdais buvo bandoma juos paveikti. Ir tai yra faktas, tų faktų gausa, tie sudėtingi atvejai leidžia mūsų institucijoms sakyti, kad tai (kelionės į Baltarusiją – ELTA) yra tikrai pavojinga“, – LRT radijui kalbėjo K. Budrys.

Prezidento patarėjas sutiko, kad Lietuvos institucijos galėtų viešinti kai kuriuos verbavimo atvejus, tačiau, pasak K. Budrio, nereikėtų prieiti „gąsdinimo ribos“.

K. Budrys ragino suprasti, jog Baltarusijos „kagėbistų“ akiratyje gali atsidurti ne tik Lietuvos pareigūnai, kariai, teisėsaugos pareigūnai, bet ir eiliniai piliečiai.

„Reikia suprasti, kad pasienio kontrolės punktuose iš Baltarusijos pusės, šalia pasieniečių, sėdi ir „kagėbistai“, jie net savo tarnybų nepervadino po Sovietų sąjungos žlugimo.

Tų „kagėbistų“ darbas yra mėnesio gale atsiskaityti už padarytus veiksmus Lietuvos piliečių atžvilgiu – arba nukreiptus verbuoti asmenis, arba užverbuotus asmenis – ir jie už tai gauna atlyginimą. (...) Jeigu nepavyksta pasiekti vieno ar kito aukštesnės vertės taikinio – pareigūno, karo ar kito asmens, kuris būtų tikrai sultingas darbo rezultatas – tai ima (verbuoti – ELTA) ir kitus asmenis, kurie sako „aš jokių paslapčių neturiu, aš užsiimu individualia veikla, kam aš galiu būti įdomus?“. Gali būti įdomus, nes jūsų pažintys gali būti įdomios“, – kalbėjo K. Budrys.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) perspėja apie suaktyvėjusią Baltarusijos žvalgybos tarnybų veiklą pasienyje, ragina vengti kelionių į šią šalį. Anot VSD, Lietuvos piliečius mėginama verbuoti, pasitelkiant šantažą, grasinant kaltinimais kriminaliniais nusikaltimais.

Prezidentūra nemano, kad šiuo metu yra poreikis visiškai uždaryti sieną su Baltarusija

Prezidentūros teigimu, šiuo metu nėra poreikio visiškai uždaryti Lietuvos sieną su Baltarusija, bet, akcentuoja šalies vadovo vyriausiasis patarėjas K. Budrys, prezidentas tam pritartų, jei kiltų tokia būtinybė.

„Ar šiuo metu yra toks poreikis, kad sienos uždarymas mums galėtų iš esmės pagerinti situaciją saugumo prasme arba veikti kaip tam tikra poveikio priemonė Baltarusijos režimui? Nemanau, kad mes esame tokioje situacijoje, jog to dabar reikėtų“, – LRT radijui pirmadienį sakė K. Budrys.

Apie tai, kad, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, neatmetama galimybė uždaryti sieną su Baltarusija ir Kaliningradu, praėjusią savaitę užsiminė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Prezidento patarėjo teigimu, prieš priimant tokį sprendimą reikėtų įsitikinti, ar tikrai visiškas sienos uždarymas yra priemonė, kuri padės užkardyti grėsmes.

Kęstutis Budrys

„Jie turėtų įsivertinti priemonių visumą, kaip jie tai galėtų padaryti, kaip greitai padaryti, kaip užtikrinti efektyvų sienos uždarymą ir tada jau teikti vieną ar kitą pasiūlymą politiniam suderintam veikimui. Jeigu tokios sąlygos bus, kai matysime, kad tai yra priemonė, padedanti užkardyti grėsmes – tai yra mūsų nacionalinio saugumo klausimas. Tad toks pritarimas bus ir net neabejoju, kad prezidentas inicijuotų tokį sprendimą“, – sakė patarėjas.

ELTA primena, kad penktadienį, nuo vidurnakčio, laikinai uždaryti Šumsko ir Tverečiaus pasienio kontrolės punktai (PKP) su Baltarusija.

Šiuo sprendimu siekiama tinkamai reaguoti į geopolitinės situacijos ir grėsmių nacionaliniam saugumui pokyčius bei užkardyti prekių kontrabandą.

Nutraukus vykimą per minėtus PKP, pasienio kontrolę atliekantys pareigūnai perkeliami į kitus PKP, o transporto srautai nukreipiami į baigiamą rekonstruoti Medininkų PKP. Medininkų PKP naudojama rentgeno kontrolės sistema, kurios Šumsko ir Tverečiaus PKP nėra.

Per Šumsko PKP vyko tik lengvasis transportas, per Tverečiaus – lengvasis transportas ir tuščios krovininės transporto priemonės.

Lenkijos pasienyje su Baltarusija veikia vienas PKP, Latvijos pasienyje – du, o Lietuvos pasienyje nuo šios dienos – keturi.

Kaip praėjusią savaitę sakė A. Bilotaitė, rugpjūčio 28 d. Varšuvoje susitiks Baltijos šalių ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai ir aptars galimą regioninį sprendimą dėl sienos su Baltarusija uždarymo.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)