"Pagaliau sulaukėme, džiaugsmas nepaprastas, labai pakili nuotaika po dešimties metų nuo pačios idėjos gimimo iki jos įgyvendinimo. Iš pradžių atrodė, kad tai visiškai nerealu, žmonės mus donkichotais vadino. Labai simboliška, kad minint Lietuvos tūkstantmetį paminklas bus atidengtas", - Eltai sakė Labdaros ir paramos fondo V. Kudirkos vadui įamžinti steigėjų pirmininkas profesorius habil. dr. Gintautas Česnys.

Skulptoriaus Arūno Sakalausko sukurtas paminklas turėjo būti atidengtas pernai, minint V. Kudirkos 150 metų jubiliejų, tačiau skulptūros montavimo ir oficialaus paminklo atidengimo iškilmės atidėtos dėl užtrukusio V. Kudirkos skulptūros gamybos proceso. Nuo praėjusių metų V. Kudirkos aikštėje stovėjo 12,5 m aukščio žaliojo granito obeliskas, primenantis stilizuotą varpinę su stikle įrašytais Lietuvos himno - "Tautiškos giesmės" žodžiais.

"Tačiau meninio, kūrybinio proceso nepareguliuosi. Mes mynėme skulptoriui ant kulnų, bet jis labai atsakingai žiūrėjo į savo darbą, nes tai įpareigoja V. Kudirkos asmenybė. Todėl pykti negalėjome. Labai norėjome, kad paminklas būtų atidengtas V. Kudirkos jubiliejaus proga, bet taip neišėjo. Manau, kad Lietuvos Tūkstantmetis irgi labai gera proga, nes V. Kudirka - viena iš ryškiausių Lietuvos tūkstantmečio figūrų. Be to, šįmet minimas V. Kudirkos leisto laikraščio "Varpas" 120-metis, o tai irgi yra valstybės masto įvykis", - kalbėjo prof. G. Česnys.

Liepos 5-osios vakarą, 21 valandą, atidengus V. Kudirkos skulptūrą lazeris apšvies Lietuvos himno žodžius, nuo postamento bus paleistos vandens kaskados, o visi susirinkusieji giedos "Tautišką giesmę".

Paminklo iniciatoriai ir statytojai pažymi, kad vienoje iš pagrindinių sostinės aikščių iškilo Lietuvai ir jos tautai reikšmingas didingas paminklas. Mat carinės Rusijos laikais čia, prie buvusių kapinių, stovėjo stačiatikių koplytėlė, tarpukariu planuota statyti paminklą poetui Adomui Mickevičiui, o sovietmečiu stovėjo paminklas generolui Ivanui Černiachovskiui.

Nors tiksli didingo paminklo Lietuvos himnui ir V. Kudirkai sukūrimo ir pastatymo suma neįvardijama, teigiama, kad ji prilygstanti per Naujuosius metus sostinėje į dangų paleistų fejerverkų kainai.

Tikimasi, kad dėl sudėtingos paminklo įrangos galimi techniniai nesklandumai, chuliganų elgesys, dėl kurių būgštauta spaudoje, bus pataisomas dalykas, tačiau daugiausia nerimo statytojams kelia V. Kudirkos aikštėje pramogaujantys riedutininkai, įsigudrinę važinėtis net paminklo rausvojo granito postamento nuožulniąja plokštuma.