Prie Europos Parlamento būstinės Briuselyje nuolat būriuojasi lankytojų grupės. Tarp jų kone kasdien pamatysi ir žmonių iš Lietuvos. Į vieną tokią tolimą kelionę kartu su Lietuvos šviesuoliais, etnokultūros puoselėtojais ir tautodailininkais – beveik penkiasdešimčia žmonių - išsirengė ir „Valstiečių laikraščio“ žurnalistai.
Europos Parlamentas
© DELFI
Su dovanomis ir užkandžiais

Dainininkės ir spanguoliautojos iš Lynežerio kaimo (Varėnos r.), garbaus amžiaus močiutės, toliau Čepkelių raisto ar Vilniaus savo gyvenime nebuvo išvykusios. Folkloro entuziastui Algirdui Matijoškai, kuris prieš kelerius metus dainininkes subūrė į ansamblį, moterys pareiškė: vyks į Briuselį visos drauge arba nė viena, ir važiuos su sąlyga, jeigu jis, A.Matijoška, įsipareigos kelionėje jas globoti, niekur vienų nepalikti.

Būdamos ramios dėl savo globėjo, visos septynios močiutės ir kaimo seniūnė Ona Mortūnienė kelionei pradėjo rengtis beveik prieš mėnesį. Veronika Mortūnienė iškepė naminės duonos, Jadvyga Avižienienė, kuri vienintelė iš šios grupės laiko karvutę, suslėgė varškės sūrių. Kelionės krepšiai buvo pilni kvapių kaimiškų lašinių, grybų, spanguolių. Na, ir vadinamųjų kurtinio ašarų.

Viešnagei Europarlamente rimtai rengėsi ne tik dzūkės, bet ir kiti Zitos Kelmickaitės laidos „Gyvenimo ratu“ herojai: tautodailininkai, etnokultūros puoselėtojai iš Žemaitijos, Suvalkijos, Aukštaitijos. Daugelis pagalvojo ir apie lauktuves juos pakvietusiai europarlamentarei Onai Juknevičienei. Kas vežė savo rankų darbo meno kūrinį, kas – dainų rinkinį ar knygą, o suvalkietė Teresė Lelešienė – savo įmonėje pagamintų ekologiškų dešrų.

Aštrius daiktus teko palikti

Keliui nuo Lietuvos iki Briuselio, beveik 2 tūkst. km, įveikti autobusu prireikė dviejų dienų. Tačiau viešnagės Europos Parlamente išvakarėse – jokio nuovargio nei pagyvenusių, nei juo labiau jaunesnių bendrakeleivių veiduose. Dzūkės, bendrakeleivių meiliai pramintos Čepkelių gervelėmis, spanguolytėmis, dar kartą pralavino savo balsus ir sutarė, kuri daina Parlamento rūmuose darniau skambės.

Paskirtąjį rytmetį atvykus prie Europos Parlamento būstinės Briuselyje, nustebino ne tiek stiklo rūmų didumas, kiek jų prieinamumas. Pasirodo, kad čia gali patekti kiekvienas smalsuolis. Pakanka turėti asmens asmenybę patvirtinantį dokumentą.

Teisę pasikviesti savo šalies piliečius ir juos supažindinti su Europos Parlamento veikla turi visi 785 parlamentarai iš 27 Europos Sąjungos šalių. Taip pat ir 13 Lietuvos gyventojams atstovaujančių europarlamentarų. Kiekvienas iš jų į Briuselį ar Strasbūrą gali kasmet pakviesti 100 žmonių.

Tačiau ES būstinių durys yra atviros ir kitoms smalsuolių grupėms, netgi pavieniams asmenims.

Be abejonės, kiekvienam lankytojui tenka praeiti pro apsaugos skyrių. Į vidų nevalia neštis nieko, kas galėtų sukelti grėsmę parlamentarams. Taigi už durų tenka palikti net ir kišeninius peiliukus. Žmonėms iš Lietuvos tai buvo didelė naujiena. Kai jie pradėjo iš savo krepšių bei rankinių traukti peilius, europarlamentarės patarėja Vilma Gabalytė net nusijuokė: „Kiek peilių, net ir virtuviniai! Per mano darbo laiką tiek daug jų neturėjo nė viena grupė“.

Vis dėlto be mažo incidento neapsieita. Pro apsaugos detektorių einant kalviui Vladui Kuzinui, kilo bruzdesys. Apsaugininkai krepšyje pastebėjo įtartiną objektą. Paaiškėjo, jog tai – nukaldinta tradicinė lietuviška saulutė. Vilnijos krašto kalvio dovana europarlamentarei. Apsaugininkai kalvio dirbinį įvertino kaip pavojingą ir neleido įsinešti (tiesa, dovana vis dėlto vėliau pasiekė adresatą).

Kur dirba ir pietauja parlamentarai

Šviesuolių grupė iš Lietuvos Europos Parlamente praleido pusdienį. Apie trejus metus Briuselyje gyvenanti ir dirbanti administracijos atstovė Karolina Štelmokaitė papasakojo apie Europos Parlamento struktūrą, komisijų veiklą ir teisės aktų leidybą. Noriai atsakė į visus rūpimus klausimus.

Žmonėms įdomu daug kas: kuris Lietuvoje išrinktas europarlamentaras yra aktyviausias (ši informacija yra vieša, pateikiama interneto puslapyje www.europarl.lt), kiek užtrunka įstatymų svarstymas (neribotai), kiek lietuvių iš viso dirba Europos Parlamente (apie pusantro šimto), ar brangu Briuselyje nuomoti butą (800-1000 eurų) ir kita. Moterims taip pat rūpėjo sužinoti, ar ten dirbantys lietuviai nepasiilgsta gimtinės. Atsakymas buvo, kokio galėjai ir tikėtis: pagrindinė jų pokalbių tema – Lietuva. „Tarp mūsų nėra nė vieno, kuris neketintų grįžti į Lietuvą“, - nuoširdžiai prisipažino Karolina.

Kartu su O. Juknevičiene lietuviai pasėdėjo Parlamento posėdžių salėje ir, užsidėję ausines, pasiklausė tuo metu svarstomos temos. Užsuko papietauti į parlamentarų valgyklą. Ir savo atsivežtas dovanas parlamentarei įteikė, ir kartu padainavo. O galiausiai, kaip jau įprasta Europos Parlamento rūmuose, nusifotografavo tam skirtoje vietoje.

Didžiausią įspūdį viešnagė Briuselyje paliko vyriausiems grupės nariams. Tarp jų nemažai buvo septyniasdešimtmečių.

Septyniasdešimt vienerių savamokslė dailininkė ir giedotoja Ona Lidija Kazlauskienė iš Gegrėnų kaimo (Plungės r.) stebėjosi: „Esu paprasta kaimo bobelė. Nė negalėjau patikėti, kad pamatysiu Europos Parlamentą, pasėdėsiu toje salėje, išgirsiu aukštų vyrų kalbas lietuviškai“.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių (63)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (8)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (433)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Rengia naujoves pacientams: prie pigiausių vaistų pratins prievartiniu būdu (27)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) imasi strategijos, kuri turėtų ilgainiui pacientus įpratinti...

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie du Tenerifėje nuskendusius lietuvius papildyta 15.24 (48)

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie Tenerifėje nuskendusius du lietuvius.

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (120)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (66)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Jauna mama pademonstravo geležinę valią ir 27 kilogramų atsikratė ne sporto salėje ko teko atsisakyti (25)

Jauna moteris pademonstravo geležinę valią – ji sulieknėjo 27 kg, norėdama tapti geresne,...

Kraupaus švedų žurnalistės nužudymo atomazga: byla yra labai neįprasta ir ypač bjauri (4)

Danų išradėjui Peteriui Madsenui antradienį buvo pateikti oficialūs kaltinimai dėl švedų...

Prašoma skelbti kredito unijos Centro taupomosios kasos bankrotą (11)

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją Centro taupomąją kasą nemokia ir visam laikui...