Šeštadienį Lietuvos politinėje padangėje, labai tikėtina, įsižiebs dar viena partija.
Andrius Palionis, Gintautas Paluckas, Gediminas Kirkilas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Steigiamajame suvažiavime savo partinę veiklą, nepaisant Gintauto Palucko teiginių, kad tai neįmanoma, sieks pradėti Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP), kuriai tikriausiai vadovaus Seimo narys, iš Lietuvos socialdemokratų partijos pasitraukęs Gediminas Kirkilas.

Tačiau žvelgiant į save socialdemokratais laikančių G. Kirkilo ir G. Palucko komunikaciją naujos partijos gimimas ne tiek paįvairins partinį ir ideologinį spektrą Lietuvoje, kiek, panašu, sustiprins destruktyvius ne su vertybėmis, bet su konkrečiomis asmenybėmis ir patirtomis nuoskaudomis susijusius ginčus. Todėl dėl nesutarimų Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP) gimęs dar vienos kairės partijos projektas gali būti gilėjančios ir galbūt lemiamos krizės Lietuvos kairiesiems pradžia.

Kalbos apie naujos partijos steigimą prasidėjo iškart po to, kai LSDP nutarus trauktis iš valdančiosios koalicijos dalis partijos senbuvių, nepritarusių partijos sprendimui, nusprendė likti su valdančiaisiais „valstiečiais“ ir pasitraukti iš LSDP.

Kurį laiką Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas labai skeptiškai atsiliepė apie realias galimybes įkurti naują, alternatyvią socialdemokratišką partiją.

Jis iš piršto laužtomis kalbomis vadino ir buvusių bendrapartiečių teiginius, kad prie naujai kuriamos politinės jėgos po truputį prisijungia Socialdemokratų partiją paliekantys žmonės.

Tuo tarpu G. Kirkilas vardino skaičius, kurių G. Paluckas nepastebėti negalėtų. G. Kirkilas kalbėjo, kad partiją steigti yra panorę apie 4000 piliečių, iš kurių apie 1000 yra iš Socialdemokratų partijos pasitraukę nariai. Dar apie tūkstantis turėtų ateiti iš Darbo partijos, o apie 40 proc. turėtų būti nariai, anksčiau partijoms nepriklausę.

„Faktas yra tai, kad steigimui reikia 2000 steigėjų, o šiandien turime daugiau kaip 4000. Tai ką aš galiu atsakyti ponui Paluckui. Aš galiu atsakyti, kad jis skendi iliuzijose. Partija bus įsteigta“, - užtikrintai kalbėjo G. Kirkilas.

G. Palucko neįtikino G. Kirkilo pateikti skaičiai.

„Tegu jie pasakoja kiek nori, kiek ir iš kur turi narių. Tai absoliučiai yra nereikšminga“, - kalbėjo G. Paluckas, pabrėždamas, kad visi G. Kirkilo minimi skaičiai yra iš piršto laužti.

G. Paluckas tai vadino tiesiog gandais, kuriuos skleidžia kerštaujantys partiją palikę veteranai. Socialdemokratų pirmininkas sakėsi esąs ramus, nes neabejoja, kad jeigu nauja socialdemokratiška partija ir bus įkurta, tai ji pasmerkta neišvengiamam išnykimui.

Prieš mėnesį G. Paluckas naujienų agentūrai ELTA duotame interviu situacijai apibrėžti panaudojo Jungtinėse Amerikos Valstijose naudojamą posakį, taikomą įvairiems teisės projektams, kurie iš esmės nebus palaikomi, apibrėžti - „Dead on Arrival“ (angl. gimė negyvas).

„Tai iš principo, jei tas darinys (nauja socialdemokratų partija. - ELTA) ir atsirastų, jis egzistencinės grėsmės Socialdemokratų partijai nekeltų. Tai yra faktas“, - prieš mėnesį Eltai kalbėjo G. Paluckas.

Sprendžiant iš dabartinio Lietuvos politinių partijų žemėlapio, G. Palucko samprotavimai apie tai, kad nuo partijos atskilę veteranai gali pagimdyti tik „negyvėlį“, yra pagrįsti.

Surasti nišą naujai partijai su senais ir daugeliui įgrisusiais veidais tikrai nebus lengva. O kalbant apie galimybes pasiekti anksčiau turėtas socialdemokratų pozicijas, apskritai, neįmanoma.

Tačiau ar tikrai G. Paluckas gali ramiu veidu žiūrėti į mirčiai pasmerktą šeštadienį vyksiantį politinės partijos gimdymą? Ar šeštadienį atsirasiantis tvarinys į politinių partijų kapinyną nenusitemps ir apie atsinaujinimą, naujus idealus bei konstruktyvų darbą kalbančią G. Palucko vedamą partiją?

Sociologai pažymi, kad jau dabar dviejuose viena kitai oponuojančiuose stovyklose išsibarstę socialdemokratai visuomenei susuko galvas. Vieni mato socialdemokratus, dirbančius su „valstiečiais“, kiti girdi apie socialdemokratus, kategoriškai pasisakančius prieš valdančiuosius. Tai galiausiai tampa vienu iš veiksnių, lemiančių kuklius socialdemokratų populiarumo reitingus.

Kita vertus, atsiradusi konkurencija dėl to, kas turi diktuoti madas politinei kairei Lietuvoje (nepamirškime, kad ekonominiuose klausimuose šioje konkurencijoje dalyvauja ir „valstiečiai“), yra ne vienintelė priežastis, kodėl pralošti gali abi politinės jėgos.

Nors G. Kirkilas tokioje konkurencijoje mato teigiamų pažangos ženklų, įvertinus tai, kad tarp dviejų socialdemokratiškų stovyklų vyksta ne tiek ideologinis, kiek asmenybinis ginčas, kalbėti apie pozityvius laimėjimus konkuruojant - praktiškai neverta.

G. Paluckas buvusius partiečius ir G. Kirkilą vadina melagiu, šmeižiku ir kenkėju. Savo ruožtu, G. Kirkilas kalba apie meldimąsi Marksui, neadekvatų ir iliuzijose paskendusį socialdemokratų pirmininko elgesį.

Kitaip tariant, galima prognozuoti, kad tarp šių politinių jėgų nusimato ne tiek šalti santykiai, bet greičiau atviras ir karštas konfliktas, tikriausiai primenantis dabartinius „valstiečių“ ir „konservatorių“ santykius. O tai vargu ar leis toliau G. Paluckui kalbėti apie tai, kad socialdemokratai į intrigas nesivelia ir siekia dirbti konstruktyviai.

Tiek G. Kirkilas, tiek G. Paluckas ne tik nemato galimybių dirbti kartu, tačiau netiki ir vienas kito vedamų politinių jėgų perspektyvomis. G. Kirkilas, akcentuodamas, kad G. Paluckas išsuko iš „kairės centro“ socialdemokratijos kelio, neatmetė galimybės, kad artimiausiu metu pasikeitimai Socialdemokratų partijoje gali įvykti.

G. Kirkilas kalbėjo, kad G. Palucko vedamoje partijoje yra daug nepatenkintų žmonių, kurie ir lems reikšmingus, giliau į kairę pasaukusios partijos pasikeitimus.

Pasak politiko, būtent G. Palucko posūkis giliau į kairę ir bus vienas svarbiausių skirtumų nuo naujai steigiamos partijos, apsisprendusios likti arčiau ideologinio centro.

„Nuo Gintauto Palucko vedamų socialdemokratų mes skirsimės tuo, kad būsime europietiški, modernūs socialdemokratai“, - aiškino G. Kirkilas.

Anot jo, Socialdemokratų partija iki G. Palucko turėjo normalius išsikeltus tikslus ir normalią vertybių sistemą, atitinkančią europinių socialdemokratų partijų tradicijas.

G. Kirkilas aiškino, kad anksčiau kelti priekaištai dėl socialdemokratų partijos nepakankamo socialdemokratiškumo buvo tik politinių oponentų interpretacijos ir vertinimas. Kitaip tariant, anot G. Kirkilo, G. Palucko siekis stiprinti kairės politikos tendencijas partijoje nėra adekvatus.

„Kaip jis bando reaguoti į ankstesnę kritiką, mes galime tik spręsti iš paskelbto manifesto, kuriame ir buvo paminėtas tas grįžimas prie marksistinių ištakų“, - pabrėžė G. Kirkilas.

Kartu G. Kirkilas negailėjo priekaištų G. Paluckui dėl to, kad jis pasitraukė į opoziciją ir, anot jo, tiek Seime, tiek Vilniaus savivaldybėje dirba su dešiniosiomis partijomis - konservatoriais ir liberalais. Politikas prognozavo, kad kairiųjų lozungų derinimas realybėje dirbant su dešiniaisiais nebus patrauklus rinkėjams.

Tuo tarpu G. Paluckas į vatą nevyniodamas naujai steigiamos partijos pasaulėžiūrą įvardijo tiesiog melu.

„Iš melo kyla visa šita politinė organizacija. Melu pradeda, melu ji ir pabaigs“, - aiškino socialdemokratų pirmininkas, naujai kuriamą jėgą įvardindamas dūmų užsklanda.

„Kuriamoje partijoje nėra nei ideologijos, nei naujų veidų, nei moralios, atsakingos politikos ir reputacijos. Tai yra žmonės, kurie vėluoja užmarštin. Tai tiesiog mėginamas išpūsti burbulus neturint jokio naujumo ir jokios politikos. (...) Jie tiesiog desperatiškai trokšta dėmesio ir mėgina įvairiausiais būdais mus apšmeižti ir save paaukštinti. Bet tai yra kliedesiai. Laužia iš piršto ir visuomenei skleidžia dalykus, kad bent kažkas susidomėtų. Nes kažkuo kitu jie visuomenės jau seniai sudominti nebegali“, - kalbėjo G. Paluckas.

Socialdemokratas, skeptiškai atsiliepdamas tiek apie naujai kuriamos politinės partijos galimybes sukurti masyvią jėgą, tiek apie galimybes sukonstruoti patrauklią ideologinę perspektyvą, tikino pernelyg nesijaudinąs dėl to, kad nauja jėga gali mesti rimtą iššūkį.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tėvų pasirinkimas lemia visos žmonijos ateitį: kuo tikėti – žmonių pasakojimais ar moksliniais tyrimais (78)

Vilnietis Algirdas savo antrojo sūnaus nusprendė visai neskiepyti , nes pirmajam po vakcinos neva...

Iš LFF stadiono išsišaipęs ispanas: yra ir kitas, garsesnis „Žalgiris“ (82)

Ispanijos futbolo grandų gretoms priskiriama „Sevilla“ komanda santykius su Vilniaus...

Neįvertinta Balkanų šalis, kurioje nėra turistų: paplūdimiai nuostabūs, o kainos juokingos (90)

Atsidūręs Albanijoje pasijunti tarsi patekęs ne į kitą šalį, o į kitą žemyną. Didingi...

Policija tiria Eugenijaus Ostapenko veiksmus feisbuke: tiesioginėje transliacijoje – nuoga moteris (47)

Skandalingai pagarsėjęs dainininkas Eugenijus Ostapenko (41) pastaruoju metu garsėja ne savo...

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai (424)

Daugelio ne maisto prekių kainos Lietuvoje yra didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Vienintelis suknelės siluetas, kuris padailins bet kokią figūrą

Rasti tobulą suknelės formą, kuri papildytų ir padailintų jūsų figūros tipą, atrodo sunki...

Karbauskis įtaria, kad Grybauskaitė turėjo planą jį pakeisti: žinau, kas buvo daroma (662)

Valstiečių – žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis įtaria, kad rinkimus laimėjus jo partijai...

JAV: Kinija apmoko karo pilotus pavojingoms misijoms (52)

Kinija aktyviai stiprina savo karines oro pajėgas, kurias siekia papildyti naujais ilgo nuotolio...

Vasara baigtis neketina: po trumpos pertraukos vėl grįš +28 (20)

Šeštadienį sulauksime labai šiltų orų, bet popiet aplankysiančios liūtys atneš atvėsimą,...

Jankevičius VRK nariu siūlo skirti teisininką Taurą Rutkūną

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pasiūlė skirti teisininką Taurą Rutkūną...