Giliausią per kelis dešimtmečius NATO krizę išprovokavusios Prancūzija ir Belgija domėjosi galimybe trečiadienį surengti savo užsienio reikalų ministrų vizitą Lietuvoje, kuri remia JAV poziciją bręstant tarptautinės koalicijos ginkluotam konfliktui su Iraku.
NATO
© EPA-ELTA
BNS žiniomis, Prancūzijos ir Belgijos URM vadovai Dominique'as de Villepinas (Dominikas de Vilepenas) ir Louis Michelis (Lui Mišelis) ketino apsilankyti Varšuvoje ir Vilniuje, kad aptartų pastarųjų dienų krizę tarp NATO sąjungininkų dėl požiūrio į galimą karą su Iraku.

NATO narė Lenkija ir pakviestoji narė Lietuva nedviprasmiškai parėmė JAV požiūrį, jog Irakas, pažeisdamas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijas, slepia nuo tarptautinių inspektorių masinio naikinimo - cheminių ir biologinių - ginklų programas, bando sukurti branduolinį ginklą ir turi ryšių su tarptautine teroristine organizacija "al-Qaeda".

Lietuvos URM spaudos skyriaus vedėja Daiva Rimašauskaitė BNS patvirtino, jog prancūzų ir belgų diplomatijos vadovai ieškojo galimybės apsilankyti Lietuvoje.

"Antradienį gavome paklausimą, ar prezidentas Valdas Adamkus ir užsienio reikalų ministras Antanas Valionis šiomis dienomis galėtų priimti Prancūzijos ir Belgijos UR ministrus. Mes atsakėme teigiamai. Vėliau mums buvo pranešta, kad ministrų darbotvarkės pasikeitė, ir jų vizitas neįvyks", - sakė diplomatė.

Prancūzijos ambasada Vilniuje šios informacijos nekomentavo, Belgijos ambasados atstovai BNS sakė, jog "buvo informacijos apie galimą vizitą, tačiau jam nėra ruošiamasi". BNS žiniomis, Prancūzijos ir Belgijos ministrai nenuvyko ir į Lenkiją.

Briuselyje NATO šalių ambasadoriai jau kelinta diena nesėkmingai rengia konsultacijas, ieškodami išeities iš rimčiausios per pastaruosius dešimtmečius Aljanso krizės, kai NATO sąjungininkės Prancūzija, Vokietija ir Belgija vetavo pasiūlymus dėl papildomų karinių priemonių Turkijai apginti, jeigu kiltų karas prieš Iraką.

Prancūzija ir Vokietija nesutinka su JAV ketinimais panaudoti karinę jėgą prieš Iraką, neturint tam Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pritarimo.

Lietuvos krašto apsaugos ministras Linas Linkevičius ir Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Giedrius Čekuolis trečiadienį BNS pabrėžė transatlantinių ryšių svarbą pasaulio saugumui ir reiškė viltį, kad NATO įveiks kilusius tarpusavio nesutarimus dėl galimo karo Irake.

Praėjusią savaitę septynias pakviestąsias NATO nares ir tris kandidates vienijanti vadinamoji Vilniaus grupė paskelbė pareiškimą, raginantį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą priversti Iraką nusiginkluoti.

Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus pareiškė, kad Lietuva remia visas įmanomas taikos su Iraku paieškas, tačiau, prasidėjus karinei operacijai, yra pasirengusi suteikti savo pagalbą.

Užsienio reikalų ministerija paskelbė, jog Lietuva remia JAV formuojamą tarptautinę koaliciją prieš dabartinį Irako režimą. Diktatoriaus Saddamo Husseino vadovaujamas Irakas pastarąjį dešimtmetį kėlė pasaulio susirūpinimą dėl, kaip įtariama, vykdomų masinio naikinimo ginklų programų.

Praėjusią savaitę JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) pateikė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai įrodymų, jog Irakas, pažeisdamas JT ST rezoliucijas, slepia nuo tarptautinių inspektorių masinio naikinimo - cheminių ir biologinių - ginklų programas, bando sukurti branduolinį ginklą ir turi ryšių su tarptautine teroristine organizacija "al-Qaeda".

Šių liudijimų neįtikintos Prancūzija, Vokietija ir Rusija reikalauja suteikti daugiau laiko tarptautinėms ginkluotės inspekcijoms.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sveikatos apsaugos ministerija prekybą vaistais nusprendė keisti iš esmės (116)

Ar norėtumėte, jei skubiai prireikus vaist ų, pavyzdžiui, nuo galvos ar dantų skausmo,...

Naują lengvatą siūlo nepaisydami negailestingų įspėjimų (61)

Prieš 12 metų Valstybės kontrolės atliktas auditas pridėtinės vertės mokesčio lengvatų...

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (1190)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Lietuvių kišenės visuomet buvo tuštesnės nei Vakarų europiečių (3)

Šiandienės Lietuvos žmonės labiausiai nerimauja dėl augančių kainų. Šalies ekonominė ir...

Specialistas atskleidžia, kodėl geriausia būstą pirkti žiemą (13)

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni...

10 lengviausiai auginamų daržovių

„Mes visi po truputį mokėmės, kažko ir kažkaip“, - rašė Aleksandras Puškinas. Tačiau...

Skirtingos vilnos rūšys – kuri geriausia?

Kai pagalvojame apie vilną, greičiausiai, pirma į galvą ateinanti mintis yra odą griaužiantys...

Ortopedas traumatologas įvardijo pagrindinį dalyką norint išvengti žiaurių žiemos traumų (1)

Žiemą žmonės traumas patiria ir dėl netinkamos avalynės, drabužių ar neatidaus augintinio...

Dirbančiųjų viltis dėl naujų mokesčių – didesnės algos (169)

Premjerui Sauliui Skverneliui tikinant, kad Vyriausybė pavasarį pateiks mokesčių reformos...

Orai: žiema pasispardys kaip reikiant – šals iki –20 laipsnių (8)

Antroje vasario pusėje žiema net neketina pasiduoti ir toliau demonsruoja savo charakterį –...