Pirmajam lietuviui, kuriam buvo persodintos kepenys, palangiškiui Alvydui Ziabkui tenka kovoti dėl savo gyvybės. Prieš porą savaičių ligonis susileido paskutinę gyvybiškai reikalingų vaistų dozę. Dar prieš tai jis ėmė tvarkyti formalumus, kad būtų pratęstas gydymasis tuo pačiu medikamentu.
Bet tokius ketinimus sustabdė biurokratinė kliūtis: prašymo Valstybinei ligonių kasai (VLK), mokančiai už šio ligonio vaistus, nepasirašė Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų vadovai. Be šio parašo VLK negali mokėti už vaistus.

„Jeigu vaistų greitai negausiu, gali prasidėti persodintų kepenų atmetimo reakcija. Matyt, kažkas nusprendė, kad man jau pats laikas būtų atgulti amžinojo poilsio“, – taip situaciją įvertino 37 metų žurnalistas A.Ziabkus.

Tuo tarpu su persodintomis kepenimis gyvenantis dvidešimtmetis klaipėdietis Evaldas Bagdonavičius neturi rūpesčių dėl vaistų skyrimo ir priežiūros.

Kepenų persodinimo operacija jam buvo atlikta praėjusių metų balandį Kauno medicinos universiteto klinikose (KMUK). Klaipėdiečio sveikata dabar rūpinasi Kauno medikai.

Kepenys A.Ziabkui buvo persodintos 1998 metų gegužę Berlyne. Lietuviui šią operaciją nemokamai atlikę Vokietijos medikai ją yra įkainoję daugiau nei puse milijono litų.

Po šios operacijos žurnalistui yra nuolat leidžiami vaistai „Hepatect“. Jis mažina hepatito B viruso koncentraciją kraujyje. Jeigu ne šie vaistai, virusas suaktyvėtų, staiga paūmėtų kepenų uždegimo procesas ir prasidėtų persodinto organo atmetimo reakcija.

„Hepatect“ yra brangus medikamentas. Viena jo ampulė kainuoja 1353 litus. Vienu metu į veną reikia suleisti tris ampules. Anksčiau vaistai buvo leidžiami kas mėnesį. Kiekvieną mėnesį į Berlyną A.Ziabkus siunčia savo kraujo mėginį, kurį ištyrę vokiečiai nustato šių vaistų koncentraciją kraujyje.

Prieš pusantrų metų pastebėję, kad vaistų koncentracija sumažėjo, vokiečių medikai rekomendavo po tris „Hepatect“ ampules leisti kas tris savaites.

A.Ziabkaus gydymosi išlaidas tiesiogiai padengia VLK. Kiekvienąkart, pasibaigus nupirktai vaistų dozei, būtina iš naujo pateikti gydytojų konsiliumo išvadas, patvirtinančias, kad pacientui reikia tam tikrų vaistų.

Taip pat būtina ir gydymo įstaigos administracijos viza – tai tarsi garantija, kad ji žino, ką daro jos gydytojai. Iki šiol vaistus A.Ziabkui skirdavo Vilniaus universiteto Santariškių klinikų gastroenterologai. Šioje ligoninėje jis buvo ruošiamas kepenų persodinimo operacijai.

„Dabar jam reikalingi vaistai nuo hepatito B ir hepatito C. Šios ligos neišnyko – jos atakuoja ir transplantuotas kepenis. Jeigu nutrauktume gydymą, jos greitai paveiktų naująsias kepenis. Tektų šį organą iš naujo persodinti“, – aiškino A.Ziabkų gydanti docentė Danutė Speičienė.

Apie tai, kad jam reikia naujos porcijos vaistų, D.Speičienę A.Ziabkus informuodavo tuomet, kai jam likdavo viena vaistų dozė. Mat nuo to laiko, kai konsiliumo medžiaga pasiekia VLK, iki tol, kai A.Ziabkus gauna vaistus, praeina maždaug mėnuo.

Palangiškis visuomet stengiasi apskaičiuoti laiką taip, kad nepritrūktų vaistų vasarą, kai dėl medikų bei valdininkų atostogų gali sutrikti aprūpinimo vaistais tvarka.

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių (65)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...

Medikų pasakojimai glumina: dar nėra nė 18-kos, o geria iki komos ir psichozės (8)

Kol visas dėmesys nukrypęs į 18-mečius ir 19-mečius, kuriems nuo sausio 1 d. uždrausta pirkti,...

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (433)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Rengia naujoves pacientams: prie pigiausių vaistų pratins prievartiniu būdu (27)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) imasi strategijos, kuri turėtų ilgainiui pacientus įpratinti...

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie du Tenerifėje nuskendusius lietuvius papildyta 15.24 (48)

Ispanijos žiniasklaida skelbia apie Tenerifėje nuskendusius du lietuvius.

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (120)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (66)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Jauna mama pademonstravo geležinę valią ir 27 kilogramų atsikratė ne sporto salėje ko teko atsisakyti (25)

Jauna moteris pademonstravo geležinę valią – ji sulieknėjo 27 kg, norėdama tapti geresne,...

Kraupaus švedų žurnalistės nužudymo atomazga: byla yra labai neįprasta ir ypač bjauri (4)

Danų išradėjui Peteriui Madsenui antradienį buvo pateikti oficialūs kaltinimai dėl švedų...

Prašoma skelbti kredito unijos Centro taupomosios kasos bankrotą (11)

Lietuvos banko valdyba pripažino kredito uniją Centro taupomąją kasą nemokia ir visam laikui...