Gegužės pabaigoje Biržų miesto centre ketinama susprogdinti du didelius nebenaudojamus vandens bokštus, kurie krisdami turėtų į šipulius paversti šalia esantį senąjį kino teatro pastatą.
© Corbis
Kaip rašo dienraštis "Panevėžio rytas", tai bus vienas iš retesnių atvejų Lietuvoje, kai gyvenamųjų namų bei įstaigų apsupti bokštai turės labai tiksliai griūti į numatytą vietą.

Specialistai jau dabar būsimus darbus vadina "aukštuoju pilotažu". Juos atliks valstybinė įmonė "Detonas".

Darbų užsakovas - bendrovė "Baltisches Haus". Įsigijusi kino teatro pastatą ir jį nugriovusi, ji žada jo vietoje statyti "Iki" prekybos centrą.

Patys biržiečiai nerimauja dėl ketinamų griauti vandens bokštus. Būsimas sprogdinimas juos, ypač gyvenančius netoli miesto centro, verčia nuogąstauti, ar neišlakstys jų namų langai, neįskils sienos. Taip pat su baime spėliojama, kaip galingas sprogimas paveiks šiam kraštui būdingus karsto procesus, ar jie nesustiprės.

Tiek Biržų rajono, tiek įmonės "Detonas" vadovai tvirtina, kad sprogdintojai 99,9 proc. garantuoja pastatų ir žmonių saugumą. Rizika vertinama 0,1 procento.

Bendrovės "Detonas" technikos direktorius Juozas Trukšnys sako, kad pasirašydama sutartį su užsakovais įmonė prisiima atsakomybę už savo veiksmus bei kylančias problemas ir esant reikalui nuostolius kompensuos.

"Imsimės visų saugumo priemonių, darysime ne tik tai, kas numatyta projekte, bet ir viską, ko prireiktų papildomai", - dienraščiui teigė J.Trukšnys.

Biržų rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriui jau yra pateiktas bendrovės "Detonas" darbuotojų parengtas dviejų vandentiekio bokštų ir kino teatro pastato nugriovimo projektas.

Mūrinis, baltų silikatinių plytų, mažesnis vandens bokštas yra 32 metrų aukščio. Jis sudarytas iš dviejų dalių - kamieno bei 8 metrų skersmens rezervuaro. Bokštas bus verčiamas vakarų kryptimi, kertant jo ašį. Prieš tai hidrauliniu kūju bus išgriaunami mūriniai bokšto priestatai ir nupjauti metaliniai vamzdžiai, esantys bokšto viduje.

Šis statinys neturi šeimininko. Sprogdintojai įsitikinę, kad nugriauti mūrinį bokštą nebus sunku.

Tačiau kitas bokštas sprogdintojams kelia nerimą, nes jis yra monolitinis gelžbetoninis, kurio aukštis - 52,7 metro.

Bokšto viršuje yra šešiakampė tuščiavidurė prizmė su briaunomis kampuose. Likusi bokšto viršutinė dalis yra piltuvo formos, čia yra 10,7 metro aukščio ir 15 metrų skersmens gelžbetoninis rezervuaras. Bokšto viduryje per visą jo kamieno aukštį yra įrengti metaliniai vamzdžiai bei sraigtiniai metaliniai laiptai, apačioje - durų anga.

Šis bokštas bus verčiamas šiaurės vakarų kryptimi. Jis bus griaunamas pakertant sprogdinimo būdu ir nuverčiant. Siekiant, kad galingas statinys nuvirstų kuo tiksliau, jo viršuje bus pritvirtintas ir įtemptas nukreipiamasis lynas su įtempiamu balastu. Prieš tai bokšto viduje bus nupjauti metaliniai vamzdžiai.

Tai, kas liks iš dviejų aukštų mūrinio buvusio kino teatro pastato, numatoma baigti nugriauti savaeigiais ekskavatoriais su hidrauliniu kūju ir gelžbetonio karpymo žirklėmis.

Gelžbetoninis bokštas statytas 1982 metais, nebenaudojamas nuo 1998-ųjų.

Savivaldybės nuosavybės specialios paskirties bendrovės "Biržų vandenys" naudotas bokštas "Iki" tinklo savininkams buvo parduotas maždaug už 200 tūkstančių litų.

Ant šio bokšto prieš keletą metų, sudarius ilgalaikę sutartį, buvo įrengta telekomunikacijų bendrovės "Bitė GSM" bazinė stotis. Sužinoję apie bokštų nugriovimą, įmonės vadovai šiuo metu skubiai ieško vietos, kur galėtų perkelti savo stotį.

Prie bokštų atvežus sprogmenis bus nustatyta 20 metrų draudžiamoji zona, o žmonės ir mechanizmai galės būti ne arčiau kaip 50 metrų. Visi privažiavimo keliai bus uždaryti.

Bokšto sprogdinimo dalis iš išorės bus uždengiama dvigubu tvoros tinklu, šalia esančių pastatų pirmo aukšto langai - mediniais skydais. Saugus atstumas pagal skeveldrų pasklidimą - 75 metrai. Šioje zonoje yra 20 pastatų.

Kol vyks sprogdinimo darbai, kai kurios įstaigos nedirbs. Prieš kelias valandas iki sprogdinimo pradžios policija iš namų evakuos draudžiamoje zonoje esančių namų gyventojus.

Karsto regione gyvenantys ir ne kartą kentėję dėl smengančios žemės žmonės svarstė, kodėl nėra atliekami tyrimai, ar smūgis nepaveiks karstinių procesų.

Biržų rajono meras Regimantas Ramonas įsitikinęs, kad tokie tyrimai nereikalingi, nes bus sprogdinama virš žemės paviršiaus, be to, bokšto griūties smūgį į žemę sumažins kino teatro pastatas.

Biržų regioninio parko geologė Dangutė Kučinskaitė įsitikinusi, kad, bus ar nebus poveikio aplinkai, galima būtų atsakyti tik atlikus išsamius geologinius tyrimus.

"Jei tuštumų nėra, viskas bus gerai. Bet jei yra, gali suskilinėti mieste esančių namų pamatai arba jie deformuosis", - svarstė geologė.

Gelžbetonio, betono, mūro, lauko riedulių ir kelmų sprogdinimu užsiimančios bendrovės "Detonas" darbuotojai tikina, kad Biržuose sprogdinimas turėtų vykti sklandžiai. Nerimą kelia vienintelis dalykas - viena didžiojo bokšto gelžbetonio kepurės dalis gali kristi į šalia esančią Vytauto gatvę. Dabar sprendžiama, kaip to išvengti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinis gegužės savaitgalis bus pasakiškas (11)

Gegužė jau į pabaigą, o vasariška šiluma vis neatslūgsta. Artimiausiomis dienomis situacija...

Kas penktas suaugęs susiduria su dažnai nepastebima problema: įprastas sutrikimas – daugybės ligų priežastis (39)

Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos ( PSO ) duomenimis, bent 1 iš 5 suaugusiųjų vargina...

DELFI Agro eksperimentas: ar įmanoma provincijoje susirasti darbą daugiau nei už minimumą (278)

Vasaros sezonu norintys užsidirbti moksleiviai ar studentai dažnai traukia į užsienio šalis,...

Audringos abiturientų naktys: išnuomoti viešbučiai, pribloškiančios suknelės ir alkoholio paieškų maršrutai (202)

Vieni paskutines mokyklines šventes švenčia pompastiškai, kiti – kukliai, o treti traukia į...

Bičiuliui siųstas šakotis sugrįžo virtęs trupiniais (48)

Vilnietis Artūras susidūrė su kuriozine situacija – dar kovo mėnesį draugui išsiųstas...

Geriausios Lietuvos gimnazijos abiturientai pademonstravo paskutinio skambučio įvaizdžius (139)

Ketvirtadienio popietę paskutinio skambučio šventė vyko ir geriausia Lietuvos mokykla šįmet vėl...

Žinomų žmonių automobiliai turi vardus ir atspindi jų gyvenimo įpročius (31)

Ketvirtadienio vakarą žinomus žmones buvo galima sutikti ir automobilių švaros centro „Ainava"...

Legendinio ansamblio „Lietuva“ repeticija: ant scenos to niekada nepamatysite

Stebint repetuojančius valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ choristus ir...

Išskirtinė galimybė pasidairyti viename prabangiausių Vilniaus viešbučių: pamatykite, kur ilsisi elitas (37)

Sostinės centre duris svečiams atvėrė atsinaujinęs „ Radisson Blu Astorija “. Specialaus...

Žalgiriečių nusiteikimu nepatenkintas Jasikevičius: esi krepšininkas ir už tai gauni pinigus (15)

Kauno „Žalgiris“ Betsafe- LKL čempionato ketvirtfinalio serijos iki trijų pergalių...