aA
Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) atstovai grįžo prie anksčiau nesėkmingai keltos idėjos Seimo rinkimuose atsisakyti vienmandačių apygardų.
Juozas Bernatonis
Juozas Bernatonis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Jie siūlo keliose apskričių teritoriniu pagrindu sudarytose daugiamandatėse apygardose balsuoti ne už partijos sąrašą, o už konkretų žmogų.

„Tai būtų sistema, kuri būtų artimesnė mūsų tarpukario sistemai, tik tuomet buvo balsuojama už sąrašus, o ne už asmenybes iš sąrašų. Panaši sistema Estijoje, aš grįžęs iš ambasadorių paruošiau projektą, bet buvusioj kadencijoj nesulaukiau palaikymo“, – BNS sakė pataisų iniciatorius Juozas Bernatonis.

Panašų rinkimų modelį J. Bernatonis pasiūlė dar 2013 metais, po ambasadoriaus kadencijos Taline pradėjęs eiti teisingumo ministro pareigas, tačiau parlamente šis siūlymas paramos nesulaukė ir nebuvo pateiktas.

V. Bernatonis tvirtina, kad projektą registravo atsižvelgęs į politologų bei Prezidentūros komentarus dėl perėjimo prie proporcinės rinkimų sistemos, tikėdamasis, jog šį kartą projektas gali sulaukti sėkmės.

„Projektas, kurį registravome, parengtas jau praėjusiose kadencijoje, tačiau tada siūlymai nesulaukė palaikymo. Kadangi dabar yra politologų siūlymai, prezidento palaikymas, mes galvojame, gal jam gali būti pritarta“, – teigė politikas.

Seimo rinkimų įstatymo naują redakciją J. Bernatonis registravo kartu su LSDDP lyderiu Gediminu Kirkilu ir frakcijos kolege Irena Šiauliene.

„Socialdarbiečiai“ siūlo, kad nauja sistema pradėtų veikti nuo 2024 metų: rinkimai rudenį vyktų pagal dabartinę mišrią sistemą, kai dalis Seimo narių išrenkami pagal partijų sąrašus, dalis – vienmandatėse apygardose.

Pagal projektą, šalyje būtų sudaroma 13 daugiamandačių apygardų, su galimybe steigti papildomą apygardą užsienio lietuviams.

Vilnius būtų skiriamas į dvi apygardas – gyvenantys Neries kairiajame krante balsuotų pirmojoje, dešiniajame Neries krante – antrojoje apygardoje. Kitos apygardos atitiktų apskričių ribas, taip pat būtų Vilniaus krašto apygarda, kurioje balsuotų Vilniaus apskrities rinkėjai, išskyrus sostinės gyventojus.

Partijos kiekvienoje apygardoje keltų savo sąrašą, taip pat būtų sudaromas atskiras savarankiškai išsikėlusių kandidatų sąrašas, o rinkėjas savo balsą atiduotų vienam kandidatui.

„Į rinkimų apygardą atėjęs žmogus gauna visus sąrašus, ir iškeltus partijų, ir save išsikėlusius, ir balsuoja už vieną asmenybę, nes žmonės nori balsuot už asmenybes. Iš visų sąrašų rinkėjas išsirenka vieną ir tos asmenybės, kurios surenka daugiausiai žmonių balsų, laimi toje regioninėje apygardoje“, – sistemą pristatė J. Bernatonis.

„Priklausomai nuo žmonių skaičiaus apygardose, mandatai pasiskirsto nuo penkių iki trylikos, kadangi daugiamandatės apygardos suskirstytos pagal administracinį apskričių padalinimą“, – sakė parlamentaras.

Šiuo metu Seimo rinkimuose 71 atstovą į parlamentą rinkėjai renka vienmandatėse apygardose, taip pat 70 tautos atstovų išrenkami daugiamandatėje apygardoje, kur savo kandidatų sąrašus kelia partijos. Artėjantiems Seimo rinkimams pirmą kartą įsteigta atskira Pasaulio lietuvių apygarda užsienio rinkėjams.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Karantino režimu gyvenanti Latvija per parą užfiksavo rekordinį mirčių skaičių (38)

Latvijoje per pastarąją parą atlikus 24 032 testus patvirtinta 2 919 naujų koronavirusinės...

Gentvilas žada gerokai brangesnį dyzelį: neveikimo kaina – 450 mln. eurų bauda Lietuvai (300)

2023 metais – vienoda dyzelio ir benzino kaina. Tokios linijos Lietuva laikosi siekdama išvengti ir...

Ilgąjį savaitgalį stiprinamos policijos pajėgos (10)

Artėjant Visų Šventųjų ir Mirusiųjų atminimo ( Vėlinių ) dienoms, daugelis žmonių vyksta...

Fiksuoja pokyčius – pandemijos pagreitis mažėja, raudonoje zonoje laikosi tik viena savivaldybė

Nors naujų koronaviruso atvejų kasdien užfiksuojama bent po kelis tūkstančius, ketvirtadienį...

VSAT įraše – neteisėtų migrantų apgręžimo vaizdai (28)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) ketvirtadienio popietę išplatino vaizdo įrašą,...

Mestos didelės pajėgos ieškoti dviejų Kaune dingusių paauglių: prašoma visuomenės pagalbos (87)

Kauno policija intensyviai ieško prieš 2 dienas dingusių paauglių Enrikos Račaitės (gim. 2007...

Notarų įkainiai – STT taikinyje (17)

Notarų paslaugų įkainius apibrėžiančiuose teisės aktuose trūksta objektyvių rodiklių,...

Taikli informacinė kampanija padėtų paskiepyti daugiau žmonių, tačiau jos nesulaukiama

Lietuvoje jau 21-ą mėnesį plintant koronavirusui ( COVID-19 ) ir jo atmainoms, šaliai pirmaujant...

Apie 75 tūkst. gyventojų sulauks „Sodros“ skambučio: kas gaus 100 eurų išmoką (98)

Šią savaitę „Sodros“ informacijos centras skambina 75 metų ir vyresniems senjorams,...

Pateikė daugiau detalių apie Kauno klinikose mirusią COVID-19 sirgusią 23 metų gimdyvę: dukrytė gimė sveika

Kauno klinikose trečiadienį tragiškai pasibaigė COVID-19 sirgusios gimdyvės gimdymas. 23...