aA
2 proc. nuo BVP gynybai. Tokį magišką skaičių kartoja Lietuvos politinės partijos, pasiekusios nacionalinį susitarimą ir gynybai neskiriančios Vokietijos kritikai, ypač JAV. Susitikimo su Lietuvos prezidentu metu Vokietijos kanclerė mandagiai išsisuko nuo atsakymo į klausimus, susijusius su gynybos finansavimo stiprinimu, o Gitanas Nausėda buvo kiek atviresnis ir pasiuntė žinią Lietuvos politikams.
© AFP / Scanpix

Vienas klausimų, kuris buvo aptartas G. Nausėdos vadovaujamos Lietuvos delegacijos oficialaus susipažinimo vizito Berlyne metu neišvengiamai buvo gynybos klausimai. Kartu su prezidentu vykęs buvęs kariuomenės vadas, o dabar G. Nausėdos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jonas Vytautas Žukas neslėpė, kad bendradarbiavimas gynybos srityje su Vokietija yra glaudus ir sklandus.

Pėstininkų kovos mašinų „Vilkas“, savaeigių haubicų PzH2000 įsigijimas ir pristatymas į Lietuvos dalinius pagaliau vyksta sklandžiai ir per artimiausius metus turėtų pasiekti numatytus dalinius. Tolimesni variantai perginkluoti dar du batalionus ne ratinėmis PKM „Vilkas“, o vikšrinėmis PKM taip pat gali būti svarstomi. Tačiau viskas priklauso nuo gynybos finansavimo.

Šis klausimas ir pačiame Berlyne yra ypač jautrus, mat pastaruoju metu Vokietija sulaukia vis daugiau nesiliaujančios JAV kritikos dėl nepakankamo gynybos finansavimo. JAV ambasadorius Vokietijoje neseniai netgi pagrasino išvesti dalį amerikiečių karių iš Vokietijos į Lenkiją, mat vokiečiai esą nesilaiko savo įsipareigojimų, kaip kiti sąjungininkai.

Paradoksalu, kad tokiu teigiamu pavyzdžiu vadinama Lietuva, kuri gynybai įsipareigojo skirti 2 proc. BVP. Nors pats G. Nausėda pripažino, jog didesnį dėmesį gynybos finansavimui Lietuva ėmė skirti neseniai – po Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos. Tiesa, dėl ekonomikos augimo Lietuva antrus metus vėluoja vykdyti tokius įsipareigojimus. Lietuva šiemet gynybai skiria 1,98 proc. BVP. Panaši situacija buvo susidariusi ir pernai. Tam, kad gynybos biudžetas siektų 2 proc. BVP, Vyriausybė metų pabaigoje krašto apsaugai papildomai paskyrė daugiau nei 21,5 mln. eurų.

Tačiau neužteko net ir šios papildomos sumos – asignavimai krašto apsaugai 2018 metais siekė 1,98 proc. BVP. Apie būtinybę nesustoti ties 2 proc. riba savo nuomonę yra išsakęs ir Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, o naujasis kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys jau pabrėžė sieksiantis, kad kariuomenei būtini įsigijimai galėtų būti vykdomi sparčiau, jei tai leistų biudžetas.

Be to, visų svarbiausių politinių partijų pernai pasirašytas susitarimas dėl tolesnio gynybos finansavimo nors ir numato procento augimą nuo 2 proc. iki 2,5 proc. 2030 metais, jau pasirodė abejonių, kad ir tokio skaičiaus siekti esą neverta. Viską gali pakeisti lėtėjanti ekonomika bei 2020 metų rinkiminė kampanija.

„Šiandien patys turime sau atsakyti ar jaučiamės politiškai tvirti norėdami įgyvendinti šį tikslą ar vis dėlto darome kompromisus ir mėginame taupyti savo saugumo sąskaita“, – griežtą signalą politinėms partijoms pasiuntė prezidentas. Jo manymu, politinis rinkimų ciklas neturėtų vaidinti esminio vaidmens, mat toks ir buvo nacionalinio susitarimo dėl gynybos finansavimo tikslas – padaryti procesą nepriklausomu „nuo rinkimų karuselės“.

„O jei ši karuselė pradeda keisti nacionalinį susitarimą, jis netenka prasmės ir kam tokius susitarimus pasirašinėti, jei mes jų nevykdome“, – sakė G. Nausėda.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(42 žmonės įvertino)
4.1667

Top naujienos

Kas sieja Seimo narę ir Rusijos žvalgybininką: abiejų karjeros šuoliams įtarimai nesutrukdė (24)

Tylus, mandagus, gerai informuotas, atidus klausytojas. Taip apibūdintas Rusijos konsulas Klaipėdoje...

Absurdas: įsigaliojus naujai tvarkai gali tekti blokuoti tarptautines el. prekybos svetaines (44)

Pagal paruoštą naują tvarką, kuri turėtų įsigalioti nuo rugsėjo 1-osios, Valstybinė...

Kūdikio mirtimi pasibaigęs gimdymas namuose: gydytoja papasakojo, kokia moters būklė (109)

Ketvirtadienį žiniasklaidą pasiekė žinia, kad Vilniuje paryčiais namuose vykdytas gimdymas...

Ieškomas valstybės tarnautojas – alga 8580 eurų (65)

Aplinkos ministerija paskelbė konkursą valstybės įmonės „Valstybinių miškų urėdija“...

Pranckietį jau puola ir opozicija: tai labai rimta Seimo vadovo klaida (194)

Opozicija neatmeta, kad dėl interpeliacijos Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui galėtų...

Per masinę avariją Vilniuje nukentėjo nėščia moteris ir paauglė susiformavo didelės spūstys, patikslinta (24)

Penktadienį Vilniuje , Liepkalnio gatvėje , susidūrė dvi transporto priemonės. Pirminiais...

JAV įtaria, kad „Huawei“ pažeidė sankcijas: naudojo kodinius pavadinimus veiklai Sirijoje ir Sudane (3)

„ Huawei Technologies Co.“ naudojo kodinius pavadinimus ir slaptas dukterines įmones valdyti...

4 prietaisai, kurie naudoja elektrą net jeigu yra išjungti (9)

Ar žinote, kad kai kurie prietaisai gyvena slaptą gyvenimą ir tęsia darbą net ir tada, kai...

Putino įsakas kariuomenei – parengti „simetrišką atsaką“ JAV (89)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad įsakė savo kariuomenei...